reklama

5 tipů, jak prodloužit život vaší čalouněné sedačky

Sedací soupravu si nekupujete každý měsíc. Kromě toho, pokud chcete kvalitu, musíte do ní investovat relativně dost peněz. Aby vám radost z nové sedačky dlouho vydržela, přinášíme vám několik tipů na její údržbu.

i (Zdroj: archiv redakce)
5 tipů, jak prodloužit život vaší čalouněné sedačky

1) Nezapomínejte na prevenci

Ještě před koupí si dobře rozmyslete, kde přesně v obýváku bude sedací souprava umístěna. Musíte mít totiž na paměti, že mezi ní a radiátory byste měli zachovat vzdálenost nejméně 20 centimetrů. Jinak by se čalounění mohlo působením tepla rychle poškodit.

Textil by se mohl zničit i vlivem slunečního záření. Proto postavte sedací soupravu tak, aby na ni nedopadalo přímé sluneční světlo. Určitě totiž nechcete, aby vám sedačka vybledla a ztratila barvy.

Když už máte bezpečné místo vybrané a sedačku koupenou, přilepte jí na nohy ochranné nálepky. Ochráníte tak nejen sedačku, ale i podlahu.

2) Sedejte si s úctou

Sedací soupravy jsou často centrem celé domácnosti. Využíváme je tak často, až občas zapomínáme, jak se k nim chovat. Hupneme na ně váhou celého těla, až to v sedačce zapraská, a pak se divíme, že se nám náš milovaný gauč začne rozpadat.

Kromě toho, po kapsách rádi nosíme klíče, na rukách hodinky, náramky, prstýnky… I na to všechno je třeba si dávat pozor. Nitky koukající z potahu by nám totiž mohly radost z nové pohovky rychle zkazit.

Radujete se kromě nové sedačky i z nových džínů? Radši si v nich na sedací soupravu ani nesedejte. Potah by se od nových kalhot mohl lehce obarvit. I inkoust z novin a časopisů vás může překvapit svoji agresivitou.

Také rádi sedáváte na opěrkách pro ruce či dokonce pod hlavu? Nedělejte to! Sedačky na to nejsou stavěné, a to ani ty kvalitní. A pokud je to možné, nesedejte si pořád na jedno místo. Zkuste si zvyknout na to, že potah sedačky vyhladíte pokaždé, když z ní vstanete. Zvláštní péči si v tomto ohledu vyžaduje především rozkládací sedací souprava.

3) Čalounění potřebuje pravidelnou péči

Impregnovali jste někdy vaši sedačku? Že ne? Mohlo by se vám to docela vymstít. Úplně nejlepší je, když sedačku naimpregnujte ještě před prvním použitím a tuto proceduru opakujete jednou do roka. Čalounění tak chráníte před nečistotami.

Za impregnaci budete vděčni i při případných nehodách s tekutinami. Ochranná vrstva dokonce brání blednutí textilií v důsledku slunečního záření.

Každý týden byste pak měli sedačku vysát. Nechcete přeci, aby se vám na ní hromadila špína a dělaly se žmolky.

4) Na skvrny jděte jemně

Impregnace je vážně skvělá věc. Díky ní i případné skvrny půjdou z potahů mnohem jednodušeji vyčistit.

V dnešní době už dokonce prodejci často nabízejí i omývatelné sedací soupravy. V jejich případě stačí použít vodu a hadřík a skvrna je pryč. Překvapí vás, jak snadno jdou odstranit i skvrny od inkoustu či fixy. Barvu totiž vysaje i čistá voda, kterou na skvrnu naneste a pak vysajte houbičkou.

Na sedačky se strašně „rádo“ rozlévá i víno nebo káva. Na vzniklý flek naneste vodu s mýdlem a odstraňujte hadříkem. Opakujte, dokud skvrna nezmizí.

5) Doporučení výrobce nevyhazujte do koše

Taky všechno víte a zvládáte sami? Chápeme, v dnešní době se už návody a různá doporučení od výrobců moc nečtou. V případě nové rohové sedací soupravy byste však přiložené doporučení zahazovat neměli.

Mile vás mohou překvapit i konkrétní tipy a triky, jak odstranit případné skvrny. A hlavně zjistíte, jaké jsou pro vaši sedací soupravu vhodné čisticí prostředky. Univerzální čističe a ředidla by vaši sedačku mohly nenávratně zničit. Místo radosti by vám pak zbyly jen oči pro pláč.

Komerční prezentace

Publikováno: 14. 10. 2015, Autor: