reklama

Vhodně osvícená domácnost

Osvětlení interiéru významně ovlivní, jak se budete doma cítit. Vracet se do příjemného prostředí, které vyvolává pocit klidného a vřelého zázemí, pomůže navodit celkovou psychickou pohodu. Špatné nasvícení má zásadní vliv na únavu člověka. A kdo by se rád vracel do místa, které mu ubírá energii?

i (Zdroj: archiv redakce)
Vhodně osvícená domácnost

Pří výběru svítidel by se mělo postupovat od jeho funkčnosti a designu. Vhodné osvětlení je zásadním prvkem domácnosti, výsledná cena by proto neměla být určujícím hlediskem, nejdůležitějším kritériem je uživatel. Záleží výhradně na individuálních potřebách a pocitech zákazníka a na účelech využití jednotlivých místností. Jak říká Radek Motyka z Aulix Lighting, s.r.o.: „Světlo musí být svému uživateli v prvé řadě příjemné.“ Osvětlení ovlivňuje i biorytmus člověka. Na pracovišti se setkáme zpravidla se studeným světlem (s teplotou světla více než 4000 Kelvinů), které podporuje výkon. Doma bychom tedy měli mít naopak teplé světlo (2500 – 3500 Kelvinů).

Nakupovat svítidla v obchodech se stavebninami či rozličnými bytovými doplňky není tou nejlepší cestou. Zde si v expozici svítidel můžete vybírat pouze podle vzhledu a ceny jednotlivých kusů. Raději navštivte specializované studio se zaměřením na bytové osvětlení, kde vám možnosti nasvícení místností lépe předvedou.

Rozsvítit lustr nestačí

Nákup svítidel by se měl řídit velikostí a dispozicemi místností. Každý roh pokoje by měl být využitelný, proto tedy i nasvícený. Tím také můžeme dosáhnout optického zvětšení. Dříve, než se pro jednotlivá svítidla rozhodnete, ujasněte si představu o rozmístění nábytku a vytvoření jednotlivých zón v prostoru. „Osvětlení se musí řešit společně s nábytkem. Je nedílnou součástí interiéru a nedá se dělat samostatně,“ dodává Radek Motyka.

Primárně se v prostorech řeší základní – hlavní stropní světlo, které je zpravidla umístěno do středových linií místnosti. Ačkoli základní světlo dodá místnosti většinu světla, nedosáhne do jednotlivých rohů. V těch je pak nutné řešit doplňkové scénické osvětlení pomocí stojacích či stolních lamp, nebo aktuálně moderních osvícených podhledů.

Ideální pro výsledný efekt je spolupráce stavební firmy s firmou na osvětlení. Zákazník by měl znát svou představu o využití místností a rozmístění nábytku. Pak je možné přemýšlet o osvětlení a stavební firma může připravit elektrické rozvody.

Vhodně osvícená domácnost
Vhodně osvícená domácnost (Zdroj: )
Vhodně osvícená domácnost
Vhodně osvícená domácnost (Zdroj: )
Vhodně osvícená domácnost
Vhodně osvícená domácnost (Zdroj: )

Osvětlení pracovních míst

Nejvíce pracovně využívaným prostorem domu či bytu je kuchyň. Pracovní plochu využíváme několikrát denně a práce ve špatném osvětlení tak může být velmi únavná. Leckdy i nebezpečná. Je třeba mít zde jak hlavní stopní světlo (případně sestavu bodovek, které rovnoměrně osvětlují celou místnost), tak i nasvícenou pracovní plochu, zvláště pod skříňkami, které vrhají stín. Osvětlená má být i plocha jídelního stolu a to závěsným svítidlem u místěným nad středem stolu.

Často opomíjeným prostorem je koupelna, místo, kde se ženy líčí a muži obvykle holí. Světlo zde proto nesmí zkreslovat, u koupelnového zrcadla bychom měli dosáhnout imitace bílého denního světla, které dopadá rovnoměrně z obou stran zrcadla. Pro relaxaci v místnosti pak můžete zvolit doplňková světla.

V dětských pokojích myslíme na správné osvětlení, už od batolecích let. Zatímco školák potřebuje kvalitně nasvícenou pracovní plochu a také nějakou lapnu na čtení u postele, u menších je důležité míst osvětlený a tedy využitelný celý pokoj a každý kout v něm. Ideálním řešením jsou kolejnicové lišty s posuvnými světly, zvané URAIL. Zejména malé děti také ocení noční světla, které je možné vyřešit lampičkou do zásuvky, LED pásky či LED žárovek s možností regulace RGB.

Ušetříte za úsporná, ne za levná svítidla

Jistě se zamýšlíte, jak s osvětlením obydlí ušetřit. Zásadní je dlouhodobá úspora, nikoli nízké pořizovací náklady. Svítidla mají v prvé řadě splňovat předem daný účel, není tedy příliš rozumné nakupovat co nejlevnější kusy a být ve výsledku nepříjemně překvapen. S rozumným výběrem žárovek se vyšší pořizovací náklady velmi rychle vrátí do rozpočtu domácnosti.

Nejlevnější wolframové žárovky promění na světlo pouze 5% elektrické energie, zbytek odvádí v tepelné podobě. Je vhodné tyto žárovky umisťovat do místností, kde se svítí nárazově a kratší dobu. Nicméně regule EU už se postaraly o to, že tyto žárovky o příkonu vyšším než 60 W nekoupíte. O něco dražší, avšak nabízející nižší spotřebu a delší životnost, jsou žárovky halogenové. Jejich výhodou je i možnost postupného stmívání, což využijete zejména v relaxačních koutech domácnosti. Oblíbené jsou pak kompaktní zářivky, známé jako úsporné žárovky.

Do popředí vstupují hlavně LED žárovky, které sice mají vyšší pořizovací cenu, ale jejich provoz je velmi levný, v řádech wattů. Nejčastěji se nabízejí ve variantách studená bílá nebo teplá bílá, která je pro oko příjemnější. Velkou výhodou je i jejich odolnost vůči nárazům a častému vypínání a zapínání.

Text: Lenka Malá
Foto: Aulix.cz, Pinterest.com, Profimedia

Publikováno: 10. 9. 2015, Autor: