reklama

Na jaře nezapomeňte vyčistit kamna a krby. Na podzim budete připraveni

I když je nejlepší čistit krby po topné sezóně, hodně lidí nechává údržbu až na podzim. Není to takový problém. Důležité je, aby bylo čistění prováděno pravidelně a důkladně. Pojďme se detailně podívat na údržbu kachlových a omítaných akumulačních kamen, kachlových sporáků a krbů. V mnoha detailech se totiž liší.

i (Zdroj: archiv redakce)
Na jaře nezapomeňte vyčistit kamna a krby. Na podzim budete připraveni

Proč je tak důležité udržovat kamna a spalinové cesty v čistotě? Udržovaný krb lépe odvádí svou práci a hlavně se tím prodlouží jeho životnost. „Postup pro posezónní údržby je třeba odlišit pro tři základní individuálně stavěná topidla: kachlová a omítaná akumulační kamna, kachlové sporáky a krby. U každého je potřeba něco trochu jiného.“, radí Jan Temr, spolumajitel rodinné kamnářské manufaktury Temr.

Kachlová akumulační kamna

U nich je nutné v průběhu topení vybírat popel z topeniště. Po sezóně je pak potřeba vyčistit akumulační tahy od pevných usazenin, tedy sazí, anebo v horším případě dehtu. Majitel si může provést tyto práce sám, ale pokud postup práce dokonale nezná, je nejlepší osobou pro tyto práce kamnář, který je projektoval a stavěl.

Akumulační tahy jsou přístupné skrz čistící otvory v kachlovém nebo omítaném plášti nebo samostatnými víčky. Kamna stavěná moderními postupy se vzduchovou mezerou mají obvykle víčka dvojí – jejich otevření často vyžaduje speciální nářadí či přípravek.

K běžné údržbě také patří přespárování kachlů. Spárování kachlů je ale více záležitost estetická, než funkční. Kachle jsou spojeny mnohem silnější vrstvou kamnářské hlíny nebo kamnářské malty až za spárou uvnitř kamen.

Na jaře nezapomeňte vyčistit kamna a krby. Na podzim budete připraveni
Na jaře nezapomeňte vyčistit kamna a krby. Na podzim budete připraveni (Zdroj: )
Na jaře nezapomeňte vyčistit kamna a krby. Na podzim budete připraveni
Na jaře nezapomeňte vyčistit kamna a krby. Na podzim budete připraveni (Zdroj: )
Na jaře nezapomeňte vyčistit kamna a krby. Na podzim budete připraveni
Na jaře nezapomeňte vyčistit kamna a krby. Na podzim budete připraveni (Zdroj: )

Kachlové kuchyňské sporáky

V sezóně je sporák oproti pokojovým akumulačním kamnům odpopelňovat častěji. Při každodenním vaření a pečení se pálí dřeva víc a zejména starší sporáky díky tomu mívají horší kvalitu spalování.

Vnitřní části topeniště i šamotové cesty spalin je nejlépe jednou ročně vymazat šamotovou výmazovou hmotou nebo speciálním tmelem s vysokou tepelnou odolností. Od sazí je potřeba vyčistit nejen topeniště, ale i celý tahový systém vedoucí ve sporáku pod plotnou k troubě, případně ke kamnovci na teplou vodu a dále do kouřovodu. Pro dobrou funkci pečení a ohřívání je také nutné nezapomenout na nánosy na samotném těle trouby a kamnovce.

Krby

Nejjednodušší je údržba u krbů s krbovými vložkami, omezuje se prakticky jen na průběžné odpopelňování. O kvalitním fungování krbu často rozhoduje čistota komínu a je tedy nutné jej pravidelně čistit. Pro tento účel bývá vybaven čistícím a obvykle zároveň revizním otvorem např. v podobě vyjímatelné výdechové mřížky. V některých případech ale není takové čištění technicky možné zajistit a je nutné nejprve vyndat deflektor – stropní desku- z krbové vložky a kouřovod vymetat touto cestou.

Teplovodní kamna a krby žádají více péče

Chladné plochy teplovodních výměníků se logicky zanášejí podstatně více než rychle se ohřívající plochy šamotu. Podstatné je proto dodržovat tři zásady:

  • kvalitní výrobek od dobrého kamnáře
  • kvalitní dřevo
  • kvalitní obsluha, tedy správné dávkování dřeva a správné ovládání regulačních prvků.

Nezapomeňte na:

  • Pravidelná nutná údržba u kamen a krbů s pohledovými dvířky je čištění skla. Jeho četnost závisí na kvalitě topidla, dřeva a správném topení vůbec.
  • Běžnou údržbou je také výměna těsnících provazců (šňůr) v rámu dvířek a pod jejich sklem, které v horizontu 3-5i let ztrácí pružnost a neplní tak těsnící funkci.

Postavi si krb nebo ne? Poraďte se na forum.living.cz.

Autor textu a foto: Jan Temr, spolumajitel rodinné kamnářské manufaktury Temr, s.r.o. www.temr.cz

Publikováno: 14. 4. 2016, Autor: