Od zařizovacích předmětů v interiéru přirozeně očekáváme naplnění jejich základní funkce. V případě lůžka, či obecně postele, půjde tedy v prvé řadě o poskytnutí pohodlného a zdravého ležení. Postel musí mít dostatečně kvalitní a váze a rozměrům uživatele odpovídající rošt, konstrukci a matraci. Co když je ale taková funkční vybavenost již zcela běžnou samozřejmostí? Podle čeho pak vybírat? Jakoby pak už nezbývalo nic jiného, než se rozhodovat podle vzhledu. Logicky se tak vnucuje otázka: může být vůbec postel předmětem výtvarné hodnoty? A co to vlastně znamená?
Psát o vzhledu nějakého předmětu, psát o tom, jak co vypadá a proč je to hezké či nikoliv, je stejně nevděčné, a svým způsobem nemožné, jako se snažit popsat a definovat, co je to ten „dobrý vkus“ a kde leží a jak vypadají hranice, za kterými jsou k dispozici již jen samé kýče.
Kritici, kteří se zabývají hodnocením cizí práce, práce např. výtvarníků či jiných umělců, mají pravděpodobně nějaký manuál, s jehož pomocí jsou „objektivního“ hodnocení schopni. Ať už je to jakkoliv, domníváme se, že námi namátkou a zcela „neobjektivně“ vybrané postele dvou předních domácích interiérových firem, které společně zastupují desítky světových výrobců zařizovacích předmětů, mají minimálně něco tzv. do sebe. Myslíme si, že tedy minimálně „dobře vypadají“ a když ani to, pak rozhodně alespoň prosím uznejte, že vybočují z průměru, který může být pro mnohé potenciální zákazníky obrazem zhmotnění samotné paní Nudy. Faktem zůstává, že se jejich cena pohybuje dle výběru materiálu cca od 70 000Kč a výše.
Postele – inspirativní fotogalerie
Foto Living Space a Ranny Architects
Publikováno: 13. 3. 2006, Autor: