reklama

Jak vytvořit bezpečný pokoj pro dítě

I přesto, že se bezpečnost dětí skloňuje stále častěji, počet dětí zraněných padajícím nábytkem od roku 1990 vzrostl o více než 40 procent. Každému je jasné, že bezpečí je v pokoji pro děti důležitější než dodržování posledních trendů, ale málokdo ví, jak ho zajistit.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak vytvořit bezpečný pokoj pro dítě

Když dělali ve Velké Británii výzkum, který měl odhalit, jak matky dokážou předvídat nebezpečí číhající v domácnosti na děti, překvapivě dokázaly matky prvního dítěte identifikovat pouze 40 % nástrah. Nikdo nečeká, že mohou být nebezpečné i plyšové hračky, po kterých malé děti snadno vylezou z postýlky, nebo pastelky, které děti zvládnou rozlomit na menší části a poté je spolknout, případně vdechnout.

Dopřejte dítěti prostor

I v případě malých dětí plní dětský pokoj hned několik funkcí – ložnici, šatnu, místo na hraní, později ještě přibude pracovní využití. Proto bychom měli jeho vybavení dobře naplánovat – aby se tam vešly jeho věci, a přesto nebyl pokoj přecpaný nábytkem a věcmi.

Nejvíce místa v místnosti zabírá postel, proto bychom měli začít u ní, ta určí rozmístění dalšího nábytku. „Postel umístěte tak, aby byl prostor kolem ní minimálně 75 centimetrů, ideálně však metr a více. Díky správnému rozmístění nábytku bude mít dítě v pokoji dostatek místa,“ doporučuje Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek.

Menší děti potřebují méně nábytku, ale více prostoru, ve kterém se budou věnovat pohybovým aktivitám. Podlaha by měla být protiskluzová, měkká a teplá. Nejvhodnější se jeví přírodní materiál marmoleum.

Vyhněte se též pořizování nadbytečného množství úložných prostorů a polic. Dítěti nechte v pokoji jen tolik hraček, s kolika si aktuálně hraje, ostatní schovejte a nabídněte mu je až později. Vhodné jsou nízké otevřené police, ve kterých se dobře orientuje a všude dosáhne. Pomůže mu to i v dodržování pořádku a naučení se dávat věci na své místo.

Kvalitní nábytek a přírodní materiály

Děti rády zkoumají svět, na který nevidí a pomáhají si šplháním po nábytku. Až ve dvou třetinách případů jsou zraněnými batolata, která teprve začínají objevovat svět okolo sebe. Proto by měl být nábytek mimořádně stabilní. Komody, skříně i televize bezpečně připevněte ke zdi pomocí jednoduchých držáků, aby se nemohly převrhnout. Z vyšších částí odstraňte hračky či dálková ovládání, aby nelákaly děti k lezení do výšek.

Při výběru dětského nábytku je mimořádně důležitý materiál. Organismus dětí se vyvíjí, a proto je mimořádně náchylný na různé chemikálie, které jsou zodpovědné za rozvoj alergií a civilizačních chorob. „Zejména malé děti mají tendenci vše strkat do pusy, vybírejte proto přírodní materiály bez chemického ošetření. Doporučuje se nábytek bez použití formaldehydového lepidla, nejlépe z masivu ošetřený pouze oleji a vodou ředitelnými barvami,“ vysvětluje Petra Triščíková.

Pokud byste chtěli dřevěný nábytek doplnit o barvy, trendem pro letošek je akryl v zářivých a kontrastních barvách. Jeho použití je univerzální od nočních stolků přes police na knihy až po úložné prostory.

Jak vytvořit bezpečný pokoj pro dítě
Jak vytvořit bezpečný pokoj pro dítě (Zdroj: )
Jak vytvořit bezpečný pokoj pro dítě
Jak vytvořit bezpečný pokoj pro dítě (Zdroj: )
Jak vytvořit bezpečný pokoj pro dítě
Jak vytvořit bezpečný pokoj pro dítě (Zdroj: )

Ergonomie je pro děti důležitá

Stůl a židle by měly odpovídat věku a velikosti dítěte. Při psaní a kreslení totiž dětské tělo aktivuje velké množství svalů a těm je nutné poskytnout vhodnou oporu. Při špatném sezení se děti rychle unaví a začnou se při sezení různě prohýbat, což později může způsobit špatné držení těla.

Vzhledem k tomu, že dítě v tomto věku rychle roste, doporučujeme zakoupit stůl i židli s možností nastavení výšky. Vyšší investice se vám nakonec vrátí, neboť ji nebudete muset opakovat rok co rok. Nejdůležitější je správná židle. Měla by být vysoká tak, aby dítě ze sedu dosáhlo chodidly na zem. Při sezení na celém sedáku jsou podkolení jamky od židle vzdáleny asi 5–10 cm. Zádová opěrka by neměla sahat nad lopatky dítěte.

Další tipy pro jejich bezpečnost:

  • V domácnosti by neměly chybět chrániče ostrých rohů nábytku či bezpečnostní branky. Ty dětem zabrání lézt po schodech nebo se dostat do nebezpečných zákoutí, jakou je třeba kuchyně.
  • Zařízený pokoj novým nábytkem nechte alespoň týden větrat, než do něj dítě nastěhujete. Vyprchají případná použitá lepidla a další škodliviny. To samé udělejte i v případě nových koberců a jiných podlahových krytin.
  • Nábytek po zakoupení omyjte octovou vodou, která je slabou dezinfekcí a nezanechává při mytí šmouhy.
  • Nábytek i stěny vymalujte světlými a veselými barvami, které příznivě působí na psychiku.
  • Jednu stěnu natřete tabulovou barvou (prodává se i v bílé a různých barvách). Dítě tak bude mít možnost vybít si svou kreativitu jinde než na stěně v obýváku.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: MT nábytek, shutterstock.com

Publikováno: 1. 6. 2016, Autor: