reklama

Moderní bydlení, díl druhý: zdravé spaní

V minulém prvním díle seriálu o moderním bydlení jsme se věnovali v prvé řadě proměně prostoru koupelny a nutnosti vytváření přehledného a pro nástroje a techniku úklidu snadno dostupného a obslužného prostředí. Dalším charakteristickým znakem onoho moderního bydlení je s výše uvedeným úzce související problematika ergonomie.

Efektivní a účinná relaxace a odpočinek jsou základem pro samotnou existenci. Zdravě odpočívat, zdravě spát, ale také zdravě sedět a to i při práci, je nezbytné. V prvé řadě se to týká sedacího a lehacího nábytku, tedy vybavení ložnic a obývacích pokojů. Opomenout není možné ani domácí pracovny, které patří z hlediska péče o zdravé sezení mezi nejvíce zanedbávané části vybavení. Domácím pracovnám se také budeme věnovat v následujícím dílu této série článků.

Ložnice, tabu a denní místnost

Standardem z dob minulých, přičemž nemáme na mysli minulost v diskutovaném politickém slova smyslu, byla ložnice jako samostatná místností, která se z logiky své funkce využívala pouze v noci či večer a přes den zůstala uzamčená, návštěvám nepřístupná a vzhledem k intimitě běžně přítomného manželského lůžka se také zapovídala dětem. V současné době je takové jednání vzhledem ke standardnímu nedostatku prostoru čirým plýtváním, tedy pokud nemá uživatel k dispozici skutečně velkorysý interiér nabízející např. dvěma osobám bezdětného páru 150 metrů užitné plochy. Pro nás je ale nyní důležité připomenout si několik základních skutečností týkající se fenoménu tzv. zdravého spaní.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Moderní bydlení, díl druhý: zdravé spaní
Moderní bydlení, díl druhý: zdravé spaní (Zdroj: )
Moderní bydlení, díl druhý: zdravé spaní
Moderní bydlení, díl druhý: zdravé spaní (Zdroj: )
Moderní bydlení, díl druhý: zdravé spaní
Moderní bydlení, díl druhý: zdravé spaní (Zdroj: )

 

Zdravím spánkem se v tomto smyslu míní efekt využití tzv. zdravotních matrací a potažmo lůžkových roštů, které různými technologiemi umožňují relativně dokonale podpírat spáčovo tělo, jež si tak lépe odpočine. Nástrojů na dosažení takového komfortu je hned několik a každý výrobce propaguje ty své. Důležité je nechat si vysvětlit proč právě ta či ona matrace je právě tzv. zdravotní a jak svého statutu dosahuje.
Běžně se používají různé kombinace latexových výplní, přičemž taková matrace pak připomíná sendvič z různě tvrdých / měkkých vrstev. Podobným způsobem fungují pěnové či viskoelastické (rovněž pěnové) výplně. Dalším standardem jsou variace na klasické pérové výplně, které jsou v tomto případě umisťovány v látkových či jiných obalech (tzv. taštičkách) a podpírají spáčovo tělo přímo úměrně tíze jednotlivých částí jeho trupu. Nezbytnou součástí zdravotně vyhovujícího lůžka je pak rošt, tedy ta část, na kterou se matrace umisťuje. Jako ideální se jeví např. lamelové rošty, jejichž lamely jsou uloženy v kaučukových perech. Odborné péče v tomto smyslu se může zákazník dočkat např. v interiérových studiích a nebo v centrech zdravého spánku, zkrátka tam, kde je možné očekávat odborný personál.

Pokračování zítra
Jaroslav Zákolanský
Foto firem Svět zdravého spánku, Amarost, Purtex, Jaspen a archiv autora

Publikováno: 19. 1. 2007, Autor: