reklama

Pračky a čističky vzduchu pro vaše zdravé spaní, podle čeho vybírat?

Zdravé bydlení není jen móda, ale pro mnohé také nutnost. Platí to zejména pro alergiky, kterým mohou správná opatření ulevit a zkvalitnit život. Ale pozor, pokud nejste alergikem, neznamená to, že se vás věc netýká. Navíc se alergikem můžete stát i po třicátém roku věku. Zvažte pračku vzduchu. Nejsou určeny jen pro nemocné, ale pro všechny, kteří chtějí investovat do kvality života.

Pračky vzduchu, stejně jako zvlhčovače, speciální vysavače a jiná zařízení dokáží alespoň z části eliminovat defekty na životním prostředí, jehož následkem jsou třeba právě civilizační choroby typu alergie. Dříve jsme tyto zdravotní problémy řešit nemuseli a do nadávka pak také platilo, že pokud se s alergií a nebo jinou přecitlivělostí a zchoulostivěním organizmu člověk nenarodil, tak měl lidově řečeno vyhráno. Dnes ale není výjimkou, když se z vás alergik stane i po třicátém roku věku.

Ložnice je tím pravým místem, ale jak si pračku – čističku vzduchu vybrat?

Jedním z účinných nástrojů, jak se bránit proti vlivům životního prostředí, je používání praček vzduchu, jejichž použití má své opodstatnění zejména tam, kde trávíme čtvrtinu až třetinu svého života, kde odpočíváme a spánkem nabíráme energii pro další den, tedy v ložnici. Jak takové přístroje vybírat?

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Pračky a čističky vzduchu pro vaše zdravé spaní, podle čeho vybírat?
Pračky a čističky vzduchu pro vaše zdravé spaní, podle čeho vybírat? (Zdroj: )
Pračky a čističky vzduchu pro vaše zdravé spaní, podle čeho vybírat?
Pračky a čističky vzduchu pro vaše zdravé spaní, podle čeho vybírat? (Zdroj: )
Pračky a čističky vzduchu pro vaše zdravé spaní, podle čeho vybírat?
Pračky a čističky vzduchu pro vaše zdravé spaní, podle čeho vybírat? (Zdroj: )

1.nejdůležitější  je parametr vzduchového výkonu (někdy také uváděn jako parametr vzduchového objemu), tedy údaj o tom, kolik čistička  zvládne vyprat vzduchu za jednu hodinu. Vzduchový výkon se udává v m kubických (stejně jako třeba výkon digestoře) a
aby čistička plnila svůj účel, mělo by množství přefiltrovaného vzduchu být minimálně 1,5× vyšší, než je objem místnosti, ve které bude umístěna. U alergiků a astmatiků musí být tato hodnota 3× vyšší. Většina čističek má na výběr 2–3 možnosti nastavení rychlosti ventilátoru. čímž roste i vzduchový výkon, ale zároveň i příkon a hlučnost.

2. s výkonem souvisí počet, druh, cena a údržba filtrů. Variant je mnoho. Čtěte návody a vybírejte podle toho, co vám vadí. Alergici potřebují pylové filtry, ionizátory a další ochranu proti roztočům, případně proti následkům přítomnosti zvířecích srstí a peří.  Některé filtry se dají i vyluxovat či vyprat.

3. sekundárně by vás měla zajímat hlučnost, kterou výrobci (pokud ji uvádějí, což v 90% dělají) uvádějí v dBA (decibelech, jednotka intenzity zvuku) a která je lidově řečeno o tom, jak velký rámus bude čistička dělat. Tichý chod je pod 20 dBA, 40 dBA už je poměrně hlasitý provoz (130 dBA je hladina prahu bolesti způsobené hlukem – akustickým tlakem, 10 dBA vlastně skoro nevnímáme).

A POZOR: pračku vzduchu vybíráme také podle toho, kam a jak ji umístíme. Je zcela nesmyslné dávat ji třeba pod stůl, za skříň atp. Musí být naopak pokud možno zcela ve volném prostoru tak, aby mohla „dýchat“ a prát vzduch. Nedávejte ji k oknu, tedy ne k otevřenému, protože prát chceme vzduchu v místnosti a ne na ulici.

Red.
Foto bionaire, biozone a archiv redakce

Publikováno: 14. 5. 2008, Autor: