reklama

Péče o přikrývky a polštáře

Aby se nám dobře spalo, a v ložnici jsme se cítili příjemně, musíme myslet nejen na to, jaké si pořídíme lůžko, ale je také zapotřebí dobře pečovat o lůžkoviny, pod kterými dennodenně usínáme. Spaní v nich by mělo být příjemné, pohodové a hlavně zdravé. Pocitově bychom v nich měli vnímat jistý komfort. A současná kvalita nabízených lůžkovin nám tento komfort nabídnout jistě může.

Co se týče lůžkovin s péřovou výplní, nejčastěji se používá prachové peří husí a kačení. Pravidelná péče o ně by měla sestávat z častého větrání na balkonech či v oknech a v případě slunečních dní i jejich vystavení slunečním paprskům. Účinnost větrání je vždy nejvyšší v mrazivých slunečních dnech. Pokud přikrývkám zajistíme pravidelné větrání, budou nám sloužit dobře klidně i patnáct let. U polštářů je situace poněkud jiná, ty jsou mnohem více namáhané a měly by se z hygienických důvodů měnit již asi po pěti letech. Pokud necháváte vyčistit peří z těchto pokrývek, je potřeba použít na ušití povlaků kvalitní materiál s velkým počtem nití, aby se v nich vyloučilo usídlování roztočů.

Péče o přikrývky a polštáře
i (Zdroj: archiv redakce)
Péče o přikrývky a polštáře

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Péče o přikrývky a polštáře
Péče o přikrývky a polštáře (Zdroj: )
Péče o přikrývky a polštáře
Péče o přikrývky a polštáře (Zdroj: )
Péče o přikrývky a polštáře
Péče o přikrývky a polštáře (Zdroj: )
Péče o přikrývky a polštáře
Péče o přikrývky a polštáře (Zdroj: archiv redakce)

Méně častým materiálem na plnění přikrývek je střižní ovčí vlna. Vlna se přizpůsobuje velice dobře tělesné teplotě, a tak nedochází pod přikrývkami z ní k přehřívání ani naopak k pocitu chladu. Tyto přikrývky pomáhají udržovat stálou tělesnou teplotu. Ovčí rouno má výbornou schopnost pohlcovat vlhkost, ačkoli pocitově i na dotek zůstává suché. Vždy je dobré při jeho praní dodržovat výrobcem doporučené teploty a přidávat pro praní přípravky s obsahem lanolinu. Lanolin je tuk, který se přirozeně vyskytuje v ovčí vlně.

Péče o přikrývky a polštáře
i (Zdroj: archiv redakce)
Péče o přikrývky a polštáře

V 19. století za účelem šetřit přírodní zdroje, a to ze všech hledisek, bylo vyvinuto vlákno syntetické. Vývoj rychle pokračoval kupředu a nedokonalá vlákna syntetická byla v Evropě v osmdesátých letech minulého století nahrazena mikrovláknem. Díky nanotechnologiím jsou tato vlákna stále jemnější a kvalitnější. Využívají se nejen na výplně přikrývek, ale i na povlečení, prostěradla, potahy na matrace a také na výrobu ostatních bytových textilií. Takováto vlákna mohou plnit stále více funkcí a to nevyžadují tolik péče jako vlákna přírodní. Náplň do polštářů a přikrývek se jmenuje duté polyesterové vlákno. Nevyvolávají alergické reakce. Jejich údržba i praní jsou jednoduché. I po víceletém užívání a mnohonásobném praní jsou stále načechrané. Dokonce existují typy, které je možné prát až při 95°C. Takovéto teploty dokonale zaručí likvidaci všech bakterií. Hygiena lůžka je tak maximálně zajištěna.

Pokud vás dnešní téma zaujalo, nahlédněte dále do článku úzce souvisejícího s tímto tématem, který má název: „Spaní jako v bavlnce – čemu dáváte přednost vy?“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: overstock.com, spacify.com, designerbedlinen.co.uk, parchoonbazaar.com, vivaterra.com, interiordecorationideas.org, fabulousliving.com, cokasdikofurniture.com, stevenandchris.com, ellesilk.com

Publikováno: 20. 12. 2012, Autor: