reklama

Útulná ložnice s vodním lůžkem

Spaní na vodě je poměrně známou vymožeností, která však zažívala boom již před mnoha lety a v současnosti se popularita tohoto typu usínání spíše vytrácí. Ještě před nedávnem bychom mohli s klidem říci, že vodní postel zůstává nejčastěji dominantou lacinějších motelů a pofidérních ubytovacích zařízení, ne však nyní.

Vodní postel od počátků věků až doposud

Jako první, dostali nápad spát na vodě staří Peršané, kteří si pro tento účel plnili vodou vaky z vydělané ovčí, nebo kozí kůže. Vaky pak umístili pod něco, co bychom s trochou nadsázky mohli snad nazvat tehdejšími matracemi. Jelikož lidstvu tento trend prostě stále vrtal hlavou, vyvíjely se stále důmyslnější způsoby spaní na vodě, přes složité, přeplňované a na sebe napojené měchy z látek a kůží, až po moderní vodní postele. V 19. století byly dokonce v Anglii prokázány i blahodárné zdravotně léčebné účinky vodních postelí, a tak si důmyslní Angličané nechali svůj zdokonalený a zmodernizovaný, staronový vynález patentovat. Dnešní doba si však žádá dokonalost, a tak se kvalitní vodní postel prostě neobejde bez regulace teploty vody, záložního zdroje pro její ohřev v případě výpadku elektrické energie, která ohřev napájí a samozřejmě také bez regulační jednotky množství a hustoty vody uvnitř postele.

Útulná ložnice s vodním lůžkem
Útulná ložnice s vodním lůžkem (Zdroj: )
Útulná ložnice s vodním lůžkem
Útulná ložnice s vodním lůžkem (Zdroj: )
Útulná ložnice s vodním lůžkem
Útulná ložnice s vodním lůžkem (Zdroj: )

Opravdu je zdraví prospěšná?

Dříve jste se s vodními lůžky mohli nejčastěji, ba takřka rutinně setkat kupříkladu v nemocnicích a lázních, kde se zotavovali lidé s těžkými popáleninami, či v sanatoriích pro léčbu těžkých a rozsáhlých kožních defektů, kde vodní postele umožňovaly méně bolestivý spánek pacientům s bolestivými dermatologickými onemocněními. V současnosti se doporučuje používání vodních postelí také lidem s nadváhou a obezitou, ženám s rizikovým těhotenstvím, a osobám, trpícím nespavostí. Kromě matrací z paměťové pěny a dalším vymoženostem zdravé moderní ložnice se nezřídka v doporučené léčbě pro ortopedická onemocnění a nemoci páteře, či pohybového aparátu, objevuje právě spánek na vodní posteli.

Nějaké další výhody?

Vodní postele také hrají svou roli při snižování nadváhy, kdy jim bývá mnohdy připisována nejedna zásluha. Nejen, že se díky vodě minimalizuje tlak, který tělo při spánku na matraci vyvíjí a v důsledku toho je odpočinek intenzivnější jak pro mysl, tak pro cvičením namáhané svalstvo. Navíc je prý dokázáno, že pokud se člověk, spící na vodním lůžku převaluje, musí zapojit daleko více svalstva při hledání konečné spánkové polohy, přičemž i intenzita práce svalů je vyšší, nežli při klasickém převalování. Tím by mělo údajně docházet k takzvanému hydro-sleepingovému spalování tuků o němž prakticky ani nevíte. Dalšími výhodami vodní postele jsou snadné čištění, možnost nastavení teploty vody v posteli a z hlediska požívání fakt, že se nikdy neproleží.

Matrace a doplňky

Stejně jako u běžných matracích se i v případě vodního spaní vybírají matrace zejména podle tvrdosti. Často se při výběru vodních matrací setkáte s rozlišením podle doby uklidnění vodní hladiny, ale na to nehleďte – podstatná je zkrátka tvrdost, popřípadě tuhost vodní matrace. Každá matrace obsahuje několik uklidňujících vrstev z různých, neustále technologicky vylepšovaných materiálů, prokládaných například molitanem. Tyto vrstvy po napuštění zklidňují vodní hladinu a současně zvyšují její tvrdost. Čím více je desek, nebo chcete-li vrstev, tím je matrace tvrdší a rychleji se uklidní. Nejtvrdší zdravotní matracemají až osm výplní a jsou určeny pro spáče s tělesnou hmotností, převyšující sto kilogramů, anebo pro ty, kdo rádi spí na tvrdém.

Lucie Sýkorová

Foto: Homedit.com

Publikováno: 26. 8. 2014, Autor: