reklama

Proč spát na matraci z přírodních materiálů?

Váš den bude takový, jaká byla vaše noc. Vyspíte-li se dobře, budete po celý den odpočatí a plni elánu. Pro zdravý spánek je nejdůležitější dobrá matrace a ty jsou nejlepší z přírodních materiálů. Proč?

i (Zdroj: archiv redakce)
Proč spát na matraci z přírodních materiálů?

Ačkoli jsou pro svou příznivou cenu a dobré vlastnosti oblíbené obzvláště matrace z umělých materiálů, ty přírodní zatím nic nedokáže nahradit.  Materiály pocházející z přírody, jsou pro náš organismus nejpřirozenější. Dokážou se úplně přizpůsobit tělu tím, že rozloží jeho hmotnost a zajistí anatomicky ideální polohu během spánku.

Jako když ho do bavlny hodí

Přírodní matrace se během spánku  tělu perfektně přizpůsobí, nevytváří umělé pružení, dokonale rozloží jeho hmotnost, čímž zajistí anatomicky ideální polohu páteře a uvolnění svalů, šlach i kloubů. Tím, že se člověk úplně uvolní, lépe přejde do fáze hlubokého spánku, ve kterém se metabolismus sníží o 5–25 %, klesne spotřeba kyslíku, srdeční aktivita a tepová frekvence, nižší je tělesná teplota i hladina cukru v krvi. K nejnižšímu metabolickému obratu dochází v hlubokém spánku a člověk regeneruje.

Problémy se zády trpí každý druhý člověk, výjimkou nejsou ani děti stěžující si na bolesti zad. Vinou je často špatné držení těla a příliš dlouhá doba trávená sezením. Proto jsou u matrací nutné ortopedické vlastnosti, protože napomáhají prevenci i odstranění bolesti zad a páteře.

Dýchá kůže, dýchá matrace

Ve spánku se člověk potí, je neuvěřitelné, že průměrně za noc vypotí až 1,5 litru vody. Tato voda se vstřebává do lůžkovin a matrace. Aby se matrace nestala živnou půdou pro roztoče a mikroby, měla by být dobře prodyšná a to přírodní jsou. Umožňují přirozené proudění vzduchu, které přebytečnou vlhkost odvádí a udržuje tělo v suchu po celou noc. Neblokují kožní dýchání a přispívají tím ke správné funkci lidského metabolismu.

Během spánku je důležitá i tepelná pohoda. Jistě jste si všimli, že oblečení z vlny, bavlny nebo kůže je nejpohodlnější, v zimě hřeje a v létě chladí. Je to dáno tím, že tyto materiály dokážou přebytečné teplo lidského těla odebrat a v případě potřeby jeho část vrátit zpátky. Stejně tak to funguje i u matrací či lůžkovin.

Proč spát na matraci z přírodních materiálů?
Proč spát na matraci z přírodních materiálů? (Zdroj: )
Proč spát na matraci z přírodních materiálů?
Proč spát na matraci z přírodních materiálů? (Zdroj: )
Proč spát na matraci z přírodních materiálů?
Proč spát na matraci z přírodních materiálů? (Zdroj: )

Jaké materiály jsou při výrobě těchto matrací používané a jaké jsou jejich vlastnosti?

Bavlna
Bavlnu lidé pěstují již více než 6 000 let. Bavlna je příjemná na dotek, skvěle vstřebává vlhkost, je měkká a zároveň velmi pevná. Navíc je přirozeně hypoalergenní – nedráždí pokožku a nezpůsobuje alergické reakce. To jsou hlavní důvody, proč je bavlna stále jedním z nejpoužívanějších materiálů pro výrobu přírodních matrací a kontinentálních postelí. Ne nadarmo se říká „spát jako v  bavlnce“.

Lněné vlákno
Lněná vlákna se získávají ze stonku lnu setého, který je jednou z nejdéle lidmi využívaných rostlin. Jsou silnější než bavlněná, mají vysokou pevnost v tahu, schopnost přijímat vlhkost, dobře vedou teplo a mají dlouhou životnost. Do matrací a kontinentálních postelí se používají pro lepší rozložení váhy těla na plochu lůžka.

Koňské žíně
Koňské žíně jsou velmi pružné, stabilní, odolné proti opotřebení a dokážou akumulovat teplo a perfektně odvádějí vlhkost. Koňské žíně nás zbavují škodlivé vlhkosti a chladnutí. Díky těmto vlastnostem se jako náplň matrací a postelí používají již stovky let. Koňské žíně se získávají průběžným zastřiháváním konečků hřív a ocasů koní chovaných v ohromných stádech na rozlehlých pláních v USA a Mongolsku.

Přírodní kaučuk
Přírodní kaučuk se získává z tropického stromu kaučukovníku brazilského. Z jeho pryskyřice vzniká po zaschnutí velmi měkká pórovitá hmota. Kaučuk se v matracích a postelích hojně používá pro svou prodyšnost, vodoodpudivost a pružnost. Přírodní kaučuk je hypoalergenní, má antiseptické účinky a je několikanásobně odolnější proti roztočům než jiné materiály.

Kokosové vlákno
Kokosové vlákno je obnovitelný přírodní zdroj a získává se ze svrchní kožnaté slupky kokosových ořechů. Kokosová vlákna jsou velmi pevná, odolná proti oděru i vlhkosti. Matracím dodává kokosové vlákno tuhost při zachování vysoké prodyšnosti. Alternativním přírodním materiálem s podobnými vlastnostmi je konopné vlákno.

Konopné vlákno
Konopné vlákno, získávané z rostlin konopí setého, je houževnatý a trvanlivý přírodní materiál s jedinečnými vlastnostmi: je několikanásobně pevnější než bavlna, skvěle saje vlhkost, je velmi měkké, nedráždí pokožku a má antiseptické účinky. Unikátní vlastnosti konopného vlákna, které patří mezi nejdelší a současně nejpevnější rostlinná vlákna, objevili lidé již před 7000 lety. V přírodních matracích a postelích se konopné vlákno používá ze stejného důvodu jako vlákno kokosové – dodává výrobkům tuhost při zachování vysoké prodyšnosti.

Ovčí vlna
Ovčí vlna je oblíbeným materiálem pro přírodní matrace a postele pro svou pružnost, měkkost, odolnost, je antibakteriální a voděodolná. Vlna dovede uchovat vzduch uvnitř svého rouna a vyniká jedinečnými termoregulačními vlastnostmi. Vlna izoluje oběma směry: v zimě hřeje, v létě chladí. Matrace s ovčí vlnou jsou vhodné pro astmatiky, alergiky a pro lidi s kloubními potížemi a bolestmi zad.

Velbloudí vlna
Velbloudí vlna se pro výrobu přírodních matrací a postelí získává ručním vyčesáváním srsti velbloudů chovaných ve velkých stádech v Mongolsku. Vlákna velbloudí vlny jsou dutá a mají unikátní izolační vlastnosti. Podobně jako ovčí vlna je i vlna velbloudí plně prodyšná, chrání před chladem i horkem, je velmi lehká a na omak příjemně hřejivá.

Kašmír
Kašmírová vlna je tvořena vlákny, která se získávají z kašmírských koz. Ty žijí v himálajských oblastech na velmi chladných, suchých a hlavně vysoko položených náhorních plošinách. Z každé kozy je možné získat jen malé množství nejkvalitnějších vláken – ročně je to většinou maximálně 150 gramů. Z tohoto důvodu se jedná o velmi exkluzivní materiál. Výjimečná a jemná kašmírová vlákna dávají výrobkům ty nejlepší vlastnosti: kašmírová vlna má 6-8 násobně větší hřejivost než klasická ovčí vlna. A naopak během teplých dní vás kašmír díky svým termoregulačním schopnostem příjemně „ochladí“.

Text: Jana Truksová
Foto: Johann Malle

Publikováno: 15. 9. 2015, Autor: