reklama

Kvalitní spánek spočívá ve výběru polštáře

Výběru polštáře bychom měli věnovat minimálně tolik času, kolik věnujeme hledání vhodné matrace. Polštář ovlivňuje kvalitu spánku, a tím i celkovou kondici svého majitele. Nákup polštáře není jednorázovou činností – každodenním používáním časem ztratí kvalitu a stane se spíše nositelem nočních můr. Zkuste polštář přeložit napolovic a zatížit knihou či přezůvkou. Nesnaží se botu vystřelit a zůstává v přehnuté poloze? Je nejvyšší čas podívat se po novém.

Hledání ideálního polštáře není snadnou záležitostí a obvykle jí nevěnuje náležitou pozornost. Při tom v posteli strávíme třetinu života a kvalita spánku zásadně ovlivňuje náš život strávený mimo postel. Pro spokojený spánek je důležité si polštář osahat a nejlepší cestou k nákupu je návštěva specializovaných obchodů s lůžkovinami, kde vám s výběrem poradí. Variant polštářů se nabízí hned několik a liší se nejen tvarem, ale i svou výplní. Velkou výhodu poskytují polštáře z hypoalergenních materiálů a odolné vůči roztočům, které se dají prát v pračce.

Co se týká tvarů, základní rozdíly objevíte mezi anatomickými, které sledují linii krční páteře, a klasickými polštáři. Základní smysl anatomického polštáře spočívá v tom, že nutí vaše tělo ležet ve správné poloze, což vede k pohodlnému a zdravému spánku.

Tvar, výplň a pevnost polštáře byste měli vybírat podle několika základních kritérií. Jednoznačně by polštář měl být schopen podepřít páteř ve spánkové poloze, tak aby se co nejméně namáhala. Rozhodujícím faktorem pro výběr polštáře je poloha, ve které obvykle spíte. Dále rozhoduje vaše váha a případné zdravotní problémy (bolesti páteře, alergie).

Víte, jak spíte?

Pokuste si uvědomit, jakou polohu při spánku a usínání vyhledáváte. Spíte-li rádi na břiše, bude vám vyhovovat měkčí nízký polštář, nejlépe plněný mikrovláknem či peřím. Vzhledem k tomu, že tato poloha je sama o sobě špatná, protože při ní máte hlavu nepřirozeně natočenou, což může být příčinou ranní bolesti za krkem, byl vyvinut speciální polštář pro tuto spací polohu. Má tvar kříže, díky tomu podpírá ramena i krk, přičemž hlava je ve vykrojené části a polštář tak nedusí.

Pro spáče, kteří vyhledávají polohu na boku, se nabízí vyšší a pevnější polštáře, nejlépe anatomicky tvarované, které podpírají páteř v přirozené poloze. Ideální volbou jsou anatomické polštáře vyrobené z paměťové pěny. Při spaní na zádech se nejlépe uplatní vyšší, středně měkký polštář anatomického tvaru, který bude držet páteř v přirozeně zakřivené poloze a vhodně podpírat ramena a krk. A víte, že existují i polštáře, které potlačují chrápání?

Kvalitní spánek spočívá ve výběru polštáře
Kvalitní spánek spočívá ve výběru polštáře (Zdroj: )
Kvalitní spánek spočívá ve výběru polštáře
Kvalitní spánek spočívá ve výběru polštáře (Zdroj: )
Kvalitní spánek spočívá ve výběru polštáře
Kvalitní spánek spočívá ve výběru polštáře (Zdroj: )

Na výplni záleží

Při výběru polštáře podle výplně jsou oblíbené pěnové. Jsou hypoalergenní a mají schopnost přizpůsobit se tělesné teplotě uživatele. O něco levnější variantou jsou polštáře plněné polyesterovým mikrovláknem. Tím jsou plněny především měkčí polštáře a jejich uživatel ocení lehkost, vzdušnost a dobrou termoizolační schopnost. Polštáře plněné mikrovláknem je možné prát stejně jako pěnové.

Opomenout bychom neměli ani polštáře plněné peřím, pořád totiž jde o nejpříjemnější a nejluxusnější typ výplně. Do dnešní doby totiž nebylo vynalezeno umělé vlákno, které by se svou plnivostí, tedy schopností pojmout maximum kyslíku, vyrovnalo nebo dokonce předčilo peří. Jeho zdánlivou nevýhodou může být, že ho nelze prát doma v pračce, ale už existují péřové lůžkoviny se speciální úpravou peří a sypkoviny, která toto umožňuje i na 60°C. V případě, že vlastníte ještě lůžkoviny po babičce, odneste je jednou za několik let do čistírny peří, tam obvykle nabízejí i přešívání polštářů i dek a doplnění péřové výplně.

Také není pravdou, že peří není vhodné pro alergiky, jak ukázaly testy na německé univerzitě v Kielu a potvrdily testy zveřejněné v časopise Öko-test 10/2004. V případě, že máte doma alergika, byste měli pečlivě sledovat původ peří nově zakoupeného polštáře.  Některé farmy specializované na chov hus pro peří garantují jeho zdravotní nezávadnost, takové by nemělo dělat problémy ani alergikům. Při nákupu polštáře je vhodné sledovat i nepropustnost švů. Pro alergiky se dají sehnat péřové lůžkoviny zbavené prachu a zašité v dvojité, hustě tkané sypkovině, proto nepropouštějí prach.

Nezapomínejte na hygienu

K výměně polštáře byste se měli po čase rozhodnout i z hygienických důvodů. Prevencí před spánkem s roztoči a jinými mikroskopickými netvory je nejjednodušší volba vhodného materiálu výplně, který je pratelný. Postupnému propocení a znečištění polštáře se však nevyhnete. Ideální dobou k výměně polštáře je chvíle, kdy ztrácí záruku kvalitního a zdravého spánku. Pozornost věnujte i povlečení, které by mělo být nejlépe ze savých materiálů, jako je len či bavlna. Obměňujte jej nejpozději po měsíci používání.

Text: Lenka Malá
Foto: Profimedia, Pinterest.com

Publikováno: 18. 8. 2015, Autor: