Výroba záhonu z prken neboli vyvýšeného záhonu je ideální volba, jak na malých dlážděných zahrádkách či balkonech pěstovat okrasné květiny nebo zeleninu. Velice často je však vídáme i na klasických zahradách. Dodávají jim designový vzhled a jednotnou volbou materiálu sjednocují zahradu do osobitého a vkusného vzhledu.
Výroba záhonu začíná u správné volby materiálu
Kromě vzhledu nám výroba záhonu z prken přinese i jiný užitek. Vyvýšené záhony jsou velice vhodné pro starší osoby, které již mají problém při pletí ohýbat svá záda. Aby nám záhon sloužil opravdu dlouho, musíme zvolit vhodný materiál. Ideální jsou dřevěné hranoly 80 mm na 80 mm. Použít můžeme např. trámky ze smrku.
Materiál a potřebné nářadí:
- 10 ks 4m dřevěných hranolů 80×80 mm
- stolní kotoučová pila
- aku vrtačka
- rázový utahovák
- konstrukční vruty
Vyvýšený záhon bude mít rozměry 150×75cm, ale vzhledem k tomu, že budeme jednotlivé trámy skládat, bude rozměr uříznutých trámků jiný. Delší trámky uřízneme na délku 142 cm a kratší na délku 67 cm. Jak již bylo řečeno, trámky se budou skládat, tudíž musíme vždy od délky celkového záhonu odpočítat šířku materiálu, což je 8 cm.
V prvním kroku si musíme nařezat materiál. Důležité je perfektní rozvržení práce. Abychom šetřili materiál, musíme promyslet, které díly z každého hranolu nařežeme. Z osmi 4m hranolů nařežeme vždy 2 dlouhé díly a jeden krátký. Poslední 2 hranoly použijeme pouze na krátké strany vyvýšeného záhonu. Celkově tedy budeme pro domácí výrobu záhonu potřebovat 16 dlouhých stran a 16 krátkých. Za pomoci kotoučové pily nařežeme veškerý materiál, abychom mohli sestavit trámky do konečné podoby.
Výroba záhonu spočívá ve správném vrstvení dřevěných hranolů
Materiál máme nařezaný a připravený pro skládání trámků do konečné podoby vyvýšeného záhonu. Výroba záhonu spočívá ve správném vrstvení jednotlivých hranolů. Položíme si na zem delší hranol a v místě, kde jsme jej uřízli, přiložíme dlouhou stranu kratšího hranolu pod úhlem 90 °. Zatím to vypadá, jako bychom stavěli šibenici. K uříznuté straně kratšího hranolu nyní opět přiložíme hranol delší tak, aby byl ve vodorovné poloze k prvnímu delšímu hranolu. Celý kruh uzavřeme opět kratším dřevěným hranolem. Materiál na sebe musí navazovat, a kdybychom jednotlivé hranoly položili uříznutými stranami k sobě, tvořil by dlouhého hada.
Nyní se pustíme do druhé řady. Budeme postupovat naprosto stejně, ale dlouhý hranol nyní položíme přes místo, kde dochází k návaznosti dlouhého a kratšího hranolu z první řady. To znamená, že dlouhé prkno z druhé řady bude přesahovat přes stejné prkno z řady první přesně o šířku materiálu. Uříznutá strana dlouhého hranolu bude nyní tvořit okraj a k jeho boku přiložíme hranol krátký tak, aby jeho uříznutá strana lícovala s boční stranou dlouhého hranolu. Stejný postup zvolíme u položení celé druhé řady.
V tuto chvíli přijde na řadu rázový utahovák, kterým musíme jednotlivé hranoly z 1. a 2. řady napevno přitáhnout k sobě. Do středu rohu přiložíme konstrukční vrut a spojíme hranoly v nerozebíratelný spoj. Celý vrut zašroubujeme do dřeva. Obě řady napevno zafixujeme na několika místech. Dvě patra máme hotová. Pustíme se tedy do dalších pater vyvýšeného záhonu. Jednotlivá patra přijdou položit a zafixovat naprosto stejně, jak jsme to již provedli dříve. Kompletní záhon bude mít celkem 8 pater.
Výroba záhonu je celkem jednoduchá záležitost. Pokud budeme správně měřit a řezat, můžeme si během chvíle vyrobit perfektní vyvýšené záhony, které budou vypadat na zahradě přímo stylově. Záhony můžeme nechat v přírodní podobě, nebo je můžeme opatřit ochranným nátěrem, aby nám vydržely ještě o nějaký ten čas déle.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru
Publikováno: 23. 5. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Beata Boháčová