reklama

Jak a k čemu se dá použít konopný beton?

Beton z konopí je stavební materiál vyrobený ze směsi konopného pazdeří z konopí setého, vody a hašeného vápna. K čemu je taková směsice dobrá? V posledních letech se lidé při stavbě domů začínají více zajímat o udržitelné a ekologické stavební materiály. Konopný beton je skvělá alternativa k tradičním stavebním materiálům.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Beton z konopí je stavební materiál budoucnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Beton z konopí?

Jak kvalitní může být beton z konopí? Jistě jste měli možnost se setkat s konopnými izolacemi různých typů do příček, podlah, střech a na fasády. Konopí je výborným materiálem ve stavebnictví. Zachovává totiž zdravé mikroklima bez plísní a bakterií. 

Unikátní materiál pro konopné stavby je konopný beton. A co že to vlastně je? Jedná se o stavební materiál vyrobený ze směsi konopného pazdeří z konopí setého, vody a hašeného vápna. Pokud jste se zarazili u slova konopí, kteří si většina z nás spojuje především s nelegální drogou, můžeme vás rovnou uklidnit, že se jedná o u nás legální druh konopí, který obsahuje naprosto stopové množství THC. Kuřáci marihuany budou asi zklamáni, ale stavby z konopného betonu opravdu "vyhulit" nejde.

V České republice je zákonem číslo 167/1998 Sb. o návykových látkách zakázáno pěstovat druhy a odrůdy rostliny konopí, které mohou obsahovat více než 0,3 % látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů. Není tedy zakázáno pěstovat certifikovanou odrůdu tzv. technického konopí, ale pěstitel musí splnit všechny ohlašovací povinnosti dle vyhlášky 151/2005 Sb.
Konopné pazdeří je ideální izolační materiál
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Konopné pazdeří je ideální izolační materiál

Beton z konopí patří na rozdíl od klasického betonu mezi udržitelné stavební materiály, a to zejména proto, že se konopí řadí mezi nenáročné a rychle rostoucí rostliny. Ve správných podmínkách dokáže během čtyř měsíců dorůst až výšky 4 m.

V souvislosti s konopným betonem je potřeba uvést, že pojivo je na bázi hydraulického vápna a neobsahuje žádný cement. Slovo beton mají lidé spojené právě s cementovým pojivem. Konopný beton tedy v případě zdiva není nosný materiál, ale výplňový, který svou skladbou nahrazuje celé souvrství a izoluje tak v tloušťce. Jako nosná konstrukce může být použito dřevo, kov nebo cementový železobeton.

Vlastnosti betonu z konopí

  • vysoká míra tepelné i zvukové izolace
  • je výrazně lehčí a pružnější
  • je odolný vůči nasáknutí vodou, zároveň je však propustný pro vodní páry
  • odolnost vůči ohni
  • patří spíše k levnějším až průměrným stavebním materiálům
  • stavba pomocí konopného betonu je poměrně rychlá, jelikož materiál rychle tvrdne
Zedník s maskou míchá směs vápna a konopí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zedník s maskou míchá směs vápna a konopí

Víte, že...

... proces tuhnutí může pokračovat i několik let, což znamená, že se stavba s postupem času zpevňuje.

Kde se konopný beton uplatní?

Třeba při zateplování stávajících budov, kdy tento přírodní recyklovatelný materiál nahrazuje polystyren či minerální vatu a jeho aplikace se obejde bez použití stavební chemie. Konopný beton nabízí zdravé a cenově přijatelné řešení nízkoenergetických staveb právě z tohoto netradičního materiálu. Ve stavebnictví se konopí používá také ve formě rohoží, které se vyrábějí z konopných vláken s příměsí pojivých dvousložkových vláken, a roztoku sody jako ochrany proti hoření a plísním.

Konopná vlákna jsou skvělý izolant
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Konopná vlákna jsou skvělý izolant

Práce s konopným betonem je poměrně snadná. Při stavbě stěn se konopný beton nejčastěji vtlouká palicemi do falešného bednění. Při izolování střechy se volně rozhrabuje. Při použití na podlahy se finální vrstva konopného betonu zatahuje klasickým způsobem. Při omítání se konopný beton nahazuje, použít se dá i stříkací pistole. Pro finální omítky je vhodné pazdeří prosít a použít jen jemnější částečky. Při práci je třeba používat ochranné pracovní pomůcky, protože vápno je agresivní.

Pozitivní je ekonomické hledisko užití konopného pazdeří. Jde o levný materiál, který za dodržení legislativy může bez obav pěstovat i jednotlivec jako technické konopí a tím získat levný materiál z přírodních zdrojů. Významné je i hledisko ekologické, kdy konopné pazdeří je organický materiál z obnovitelných zdrojů.

Zdroj informací: pixolive.cz; konopny-beton.cz; stavba.tzb-info.cz

Publikováno: 22. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová