reklama

Víte, jak opravit dřevěný nábytek?

Zajímá vás, jak opravit dřevěný nábytek, který už něco pamatuje nebo nese nějaké známky poškození? Některé opravy budou jednoduché a zaberou chvíli, na další už se musíte obrnit trpělivostí i vybavit vhodnými pomůckami. Jak na drobné opravy si přečtěte v našem článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, jak opravit dřevěný nábytek? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak opravit dřevěný nábytek?

Cesta k tomu, jak opravit dřevěný nábytek, vyžaduje bezesporu trpělivost. Pokud jste ale nadšenec do renovací, určitě pro vás bude zábavou a budete mít radost při každém pohledu na opravený kousek u vás doma.

Co s malými poškozeními?

Na malé škrábance, rýhy a jiná povrchová poškození můžete využít různé pomocníky v podobě opravných tužek, fixů nebo vosků, které jsou určené nejen na dřevo, ale i na mnoho dalších materiálů. Stačí si jen vybrat vhodnou formu a barevný odstín. Opravy jsou pak s jejich pomocí velmi jednoduché – stačí nanést na poškozené místo. Obvykle jsou určené pro použití uvnitř i venku.

Tmely vyplní drobná poškození dřeva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tmely vyplní drobná poškození dřeva

I díry se dají opravit

Nemusíte se obávat ani děr, které se mohou v dřevěném nábytku objevit. V tomto případě už budou opravné tužky málo, ale vosky vám poslouží i v tomto případě. Vosk jednoduše rozpustíte a naplníte jím díry. Pak stačí už jen jemně přebrousit a přeleštit. Opět si můžete vybrat barvu podle potřeby nebo kombinovat více barev, abyste získali požadovaný odstín.

Co s rozviklaným dřevěným nábytkem?

Opravit můžete i dřevěný nábytek, u kterého už nedrží spoje tak, jak by měly. Příčinou je jak používání, tak vysychání či vydrolení lepidla. Uvolněné spoje, které jsou šroubované, opravíte snadno pomocí dotažení šroubovákem. U lepených spojů je to obtížnější – je třeba je demontovat, odstranit zbytky starého lepidla a znovu je slepit. Stěžejní je použít vhodné lepidlo – nejlépe truhlářské. Naneste je dle návodu a spoj stáhněte po dobu, než se vytvrdí.

Slepované části je třeba svázat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slepované části je třeba svázat

Na čepy musíte jinak

Pokud už jsou spoje s čepy uvolněné hodně, lepidlo si s nimi neporadí. Použijte v takovém případě klínky. Větší obdélníkový čep na dvou místech mimo spoj nařízněte a vložte do něj klínky, naopak v místě spoje, díky kterým se čep zvětší. Přebývající materiál klínků odřízněte a zbruste. Kulaté čepy pak můžete jednoduše odvrtat a vyměnit je za nové.

Dejte starému novou tvář

V rámci toho, jak opravit dřevěný nábytek, může přijít nejen na drobné opravy škrábanců, ale také na kompletní renovaci. Po důkladné očistě, odstranění starých nátěrů a dalších činnostech na vás vykoukne úplně nový kousek.

Starý nátěr je třeba odstranit například opálením a oškrábáním
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Starý nátěr je třeba odstranit například opálením a oškrábáním

Odstraňte nečistoty i starý nátěr

Nábytek nejprve očistěte od prachu, pavučin a dalších nečistot. Pusťte se do odstranění starého nátěru – pomůže vám v tom špachtle nebo nůž, případně truhlářská škrabka. Pokud máte po ruce excentrickou brusku, můžete sáhnout i po ní, práce pak půjde pěkně od ruky. Další možností je horkovzdušná pistole, která si poradí i se silnými vrstvami, které nahřejete a pak jednoduše seškrábnete. Jen buďte opatrní, abyste dřevo nespálili. Poslední volbou může být také chemický odstraňovač nátěru. Nakonec k odstranění zbytků barvy použijte ještě brusný papír, který zbaví povrch starého nátěru opravdu dokonale.

Opravte nedokonalosti

Na nedokonalosti v podobě dírek, prasklin a škrábanců použijte tmel, kterým všechen tento chybějící materiál doplníte. Následně je třeba přebytek tmelu seškrábnout a přebrousit jemným smirkovým papírem. Můžete si vybrat tmel již vhodné barvy, nebo ho po jeho zaschnutí ještě barevně doladit. Po důkladném zaschnutí tmelu stačí už jen opatřit povrch novým nátěrem nebo jinak ošetřit.

Vyhněte se zjišťování, jak opravit dřevěný nábytek

Pokud si nechcete lámat hlavu s tím, jak opravit dřevěný nábytek, stačí si při jeho používání dát pozor a vyvarovat se některých nešvarů, které se v domácnostech běžně dějí.

  • Voda v jakémkoli skupenství dřevěnému nábytku škodí – konvička s vodou, květináč, hrnek s čajem ani pára z vaření mu nedělá dobře.
  • Křivá podlaha způsobuje to, že nábytek není zatížený rovnoměrně, a dochází tak k uvolňování spojů a rozviklání.
  • Tvrdé a agresivní věci v podobě kočičích drápů nebo čisticích prostředků ničí povrch nábytku.
  • Teplo, ať už od kamen, nebo radiátoru, bude dřevo deformovat, může začít dokonce i praskat. Umístěte proto nábytek alespoň 50 cm od zdrojů tepla.

Zdroj informací: extra-nabytek.cz; ceskykutil.cz

Publikováno: 20. 5. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová