reklama

Tvrdý voskový olej Hardwaxoil na dřevěné povrchy

Speciální tvrdý voskový olej pro olejování dřevěných vnitřních podlah poslouží pro snadnější údržbu dřevěných podlah. Vosk i olej dokonale odpuzují vodu a zabraňují usazování nečistot. Navíc je vše na přírodní bázi, a proto jsou tyto vosky vhodné i do dětských pokojů nebo do míst, kde se pracuje s potravinami.

HARDWAXOIL TITAN je vynikající tvrdý voskový olej určen pro standardní nanášení (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Tvrdý voskový olej pro dřevěné vnitřní povrchy

Tvrdé voskové oleje obsahují přírodní oleje a vosky v jednom. Odpuzují vodu a nečistoty a ochrání dřevo proti oděru a opotřebení. Povrchová úprava tvrdými voskovými oleji je více odolná než podlaha ošetřená pouze olejem.

Tvrdý voskový olej zanechá tvrdý a odolný film na povrchu, kdežto samostatný olej jen penetruje dřevo do hloubky. Je prodyšný, což znamená, že umožňuje dřevu dýchat a reguluje jeho vlhkost. Omezuje bobtnání a smršťování dřeva. Proniká hluboko pod povrch dřeva, a proto je velmi trvanlivý. Vyhovuje přirozeným požadavkům dřeva a přírodní cestou je chrání. Je mimořádně trvanlivý a odolný

Podlahu, která byla ošetřena tvrdým voskovým olejem, poznáte na první pohled. Vyznačuje se přírodním naolejovaným vzhledem, ale i hedvábně jemným povrchem. Přesto je to ale dokonalá ochrana vůči nepříznivým vlivům.

Tvrdý voskový olej je ochranný nátěr na dřevo, který chrání povrch před vlhkostí a znečištěním
Tvrdý voskový olej je ochranný nátěr na dřevo, který chrání povrch před vlhkostí a znečištěním (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Kde se tvrdý voskový olej používá?

 • masivní podlahové palubky
 • selská prkna
 • parketové podlahy
 • OSB
 • korkové podlahy
 • nábytek
 • lepené dřevo
 • dřevěné schody
 • korkové podlahy
 • masiv
 • panely
 • lišty

Všechny tyto dřevěné povrchy tvrdý voskový olej dobře snášejí. Protože mimo jiné zesiluje barevnou intenzitu přírodního vzhledu povrchu dřeva, je oblíbený a často používaný. Jde o výrobek na bázi obnovitelných surovin, proto ho můžete používat jak v dětských pokojích, tak i na kuchyňské pracovní desky. Díky vysoce odpudivé síle vůči vodě je použitelný také v koupelnách a na místech, kde přichází dřevo často do styku s vodou.

Český kutil vyzkoušel speciální tvrdý voskový olej pro olejování dřevěných vnitřních podlah. Má dobrou plnivost, přirozený vzhled, dobré chemické a mechanické odolnosti. Hodí se pro olejování parket, dřevěných podlah nebo nábytku. Hardwaxoil TITAN je vhodný pro nanášení válečkem nebo nanášečkou díky delší době zpracování. Odolnost se může zvýšit přidáním tužidla.

Voskový olej je vodou ředitelný nátěr vyrobený na bázi včelího vosku. To znamená, že má stejné vlastnosti jako tento přírodní produkt přidávaný pro své blahodárné účinky na lidskou pokožku i do kosmetiky. Je vyroben bez přísad živočišného původu a s ohledem na ochranu životního prostředí. 

Tvrdý voskový olej se zapravuje do dřeva štětcem, hadříkem nebo padem
Tvrdý voskový olej se zapravuje do dřeva štětcem, hadříkem nebo padem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je vhodný pro rychlou a efektivní aplikaci k ošetření dřevěných povrchů. Může být používán jako podkladový i konečný nátěr nebo samostatně jako konečný nátěr. V nabídce obchodů nalezneme tvrdý voskový olej buď v přírodní bezbarvé verzi, nebo jako hedvábný lesklý, matný či polomatný, tmavý, s medovým odstínem, hnědý, černý, v odstínu jantaru, transparentní bílý, světle šedý nebo grafitový.

Nanášení

Povrch dřeva, na který budeme nanášet tvrdý voskový olej, musí být čistý, suchý a hladký s maximální vlhkostí do 15 %. Obroušením odstraníme všechny zbytky předchozích nátěrů, a obrousíme smirkovým papírem zrnitosti 120-150. Pečlivě odstraníme veškerý prach. Dřevo se sklonem k zamodrání v prostředí s vysokou vlhkostí, jako je borovice, smrk a jiné druhy měkkého dřeva v kuchyních a koupelnách, nejdříve ošetříme přípravkem, který neobsahujícím biocidy a působí jako prevence a ochrana proti zamodrání. Poté necháme schnout alespoň 18 hodin, pak naneseme konečnou vrstvu. Nanášíme pouze na dřevo bez námrazy.

Na dřevěné podlahy nanášíme za pomoci válečku na olej nebo na vosk, podlahovým štětcem nebo plochým ručním štětcem z přírodních štětin či špachtlí. Používáme-li stroj, řídíme se pokyny jeho výrobce. Tvrdý voskový olej je připraven k přímému použití ihned, stačí jej dobře rozmíchat, avšak nikdy jej neředíme.

Pro tvrdé druhy dřeva se doporučuje jako základní nátěr Tvrdý voskový olej Hardwaxoil na dřevěné povrchy, protože lépe proniká pod povrch tvrdého dřeva. Necháme zaschnout asi 20 minut, pak hadříkem setřeme přebytečný nátěr, aby na povrchu dřeva nezůstaly vlhké skvrny. Celková doba zasychání je až 8 hodin. Ideální teplota je 8-35 °C.

Podlaha ošetřená tímto způsobem bude vypadat, jako kdyby své zabarvení získala přirozeným způsobem.

Po použití tvrdého voskového oleje vynikne přirozená struktura dřeva
Po použití tvrdého voskového oleje vynikne přirozená struktura dřeva (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

U běžných dřevěných podlah postačí dva nátěry, u korkových podlah ale volíme nátěry tři, protože se olej rychle vsákne do porézního povrchu korku. Musíme být proto rychlí a tvrdý voskový olej nanášet ve velmi tenké vrstvě. Obnova je rovněž velmi jednoduchá. Plochu není třeba brousit nebo drátkovat, stačí jen natřít čistou a suchou plochu novou vrstvou tvrdého voskového oleje.

Údržba podlah, ošetřených tvrdým voskovým olejem

K běžnému každodennímu čištění nám postačí mop, hadřík, vysavač nebo elektrický čistič a leštič podlah. K čištění za mokra přidáme do vody trochu přípravku na čistění voskovaných a olejovaných dřevěných podlah.

Zdroj informací: ACOLOR s.r.o.; floorwood.cz; barvy-na-drevo.cz

Publikováno: 20. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), ACOLOR s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová