reklama

Jak udělat skrytý spoj ve dřevě

Skrytý spoj vám umožní esteticky spojovat dřevěné dílce tak, aby jejich vzhled nerušily vruty nebo hřebíky. Popíšeme si postup, jak takového výsledku dosáhnout. Jde o výrazně rychlejší a jednodušší technologii než skryté spoje vytvářené klasickými truhlářskými spoji, jako je například spoj na čep a rozpor. Práci si popíšeme na výrobě rámu pro zrcadlo.

Skrytý spoj snadno vyrobíte pomocí svrtávacího přípravku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budeme potřebovat:

  • svrtávací šablonu
  • akuvrtačku
  • dřevěné zátky

Svrtávací přípravek se dodává v sadě se vším příslušenstvím
Svrtávací přípravek se dodává v sadě se vším příslušenstvím (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve je potřeba seznámit se s vrtací šablonou. Na trhu existuje několik druhů vrtacích šablon, které se trochu liší. Každopádně pro výrobu skrytého spoje poslouží všechny. Obvykle mají dva otvory pro nasazení speciálního vrtáku. Na vrtacím přípravku nejprve nastavte tloušťku spojované desky. Pak do otvoru vložte stupňovitý vrták (dodává se v sadě s vrtacím přípravkem) a pomocí imbusového klíče a dorazu nastavte na vrtáku tloušťku spojované desky.

Šablonu si uchyťte truhlářskou svěrkou
Šablonu si uchyťte truhlářskou svěrkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď si první dílec rámu uchyťte truhlářskou svěrkou k ponku, zároveň si přichyťte také vrtací šablonu. Vrták vložte do šablony a oba otvory provrtejte. Stupňovitý vrták ve dřevě vytvoří větší otvor, kam v dalším kroku zasuneme vruty do dřeva.

Do drážek vložte vruty a zašroubujte je
Do drážek vložte vruty a zašroubujte je (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní si truhlářskou svěrkou přichyťte protilehlý kus dřevěného rámu, přiložte předvrtaný protikus a pomocí vrutů do dřeva jednoduše oba dílce spojíte. Vruty zajednou do předem vyfrézovaného otvoru a přitáhnout se ke spojovanému dílu.

Speciálně vyfrézované zátky, které díry po vrutech zakryjí
Speciálně vyfrézované zátky, které díry po vrutech zakryjí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nakonec zbývá samotné zamaskování spoje tak, aby byl opravdu skrytý. K tomu slouží speciální zátky (opět jsou součásti vrtacího přípravku). Vyfrézovaný otvor potřete lepidlem na dřevo a zátku do něj zamáčkněte. Vše nechte pořádně zaschnout a pak povrch přebruste vibrační burskou. Výroba krytého spoje je tím u konce.

Výhodou uvedeného postupu na skrytý spoj ve dřevě je především rychlost. Má ale i své nevýhody, na které je třeba pamatovat. Tak především – spoj vruty nebude nikdy tak pevný jako poctivě udělaný spoj na čep a rozpor, který používají truhláři. A druhá nevýhoda krytého spoje – pokud vruty zaděláte zátkou a tu zalepíte, nikdy se vám už nepovede spoj rozebrat tak, abyste konstrukci neponičili. Proto se svrtávací přípravky často používají i na viditelný spoj, ovšem pod podmínkou, že svrtávaná strana výrobku není pohledová.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel - Lekce pro ženy

Publikováno: před týdnem, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč