Opora pro rostlinu může být opravdu všelijaká. Od obyčejných kůlů, mříží nebo sítí, až po sofistikovaná malá zahradní umělecká díla. Jedno takové tady pro vás také máme. Nebojte se, že byste museli před jeho výrobou navštěvovat různé kurzy a shánět informace. Je to snadnější, než se zdá.
Opora pro rostlinu do záhonu
Opory pro rostliny uplatníte opravdu v každé zahradě. Porostou po nich kvetoucí popínavky, stabilizují vysoké trvalky nebo třeba popínavé druhy zeleniny. Konečný výběr těchto opor záleží na typu rostliny, její výsledné velikosti i třeba také na stylu zahrady. A také na tom, jaký materiál preferujete, protože opora pro rostliny může být stejně dobře dřevěná jako kovová nebo plastová.
Tyto drobné konstrukce jsou velmi zajímavé a mohou zahradě vtisknout opravdu nevšední kouzlo. Stěžejní jsou opory především pro pnoucí růže, které jsou bez tohoto praktického pomocníka nestabilní. Pomohou ale také břečťanům, klematisům (Plamének), vistáriím, přísavníkům, povíjnicím nebo hrachoru.
Postup výroby opory pro rostliny
Co budete potřebovat:
- hoblované latě 32×32 mm
- hranol 10×10 cm
- spojovací materiál (hřebíky, vruty) nebo pneumatickou sponkovačku (hřebíkovačku)
- metr a tužku
- okružní pilu
- přímočarou pilu
- barvy pro venkovní nátěry a štětec
Začněte tím, že si latě rozměříte. Při délce 2 m postačí latě rozdělit na třetiny, tedy nařezat je na délku přibližně 65-69 cm. Nemusíte se počítat s přesnými rozměry, protože finální tvar bude zařezávaný do oblouku a bude představovat obrovský list.
Latě nařežeme pomocí okružní pily, které lidově říkáme mafl nebo maflíček.
Nařezané latě si vyskládejte vedle sebe a stáhněte je dohromady upínací svěrkou. Na vzniklou plochu potom můžete velmi snadno předkreslit motiv listu. Fantazii se meze nekladou a výsledný tvar je tak čistě ve vaší kompetenci.
Na vyřezání tvaru listu se vám bude lépe hodit přímočará pila, která zvládá nejrůznější zatáčky a oblé tvary.
List držte stále sepnutý svorkami, abyste ho mohli po okrajích ještě zabrousit a zahladit otřepy.
Nyní je čas na kompletaci. Použijte 2m hranol 10×10 cm. Spodní část se bude instalovat do země, proto nařezané latě skládejte od protilehlého konce. Latě upevňujte pomocí vrutů či hřebíků, nebo použijte pneumatickou hřebíkovačku. Při práci používejte ochranné pomůcky a pozor na prsty!
Mezi jednotlivými latěmi vynechte vždy cca 2-3cm mezeru. Opora na rostliny ve tvaru listu tak lépe vynikne a bude působit dekorativněji.
Protože latě ani hranol nejsou ošetřeny před povětrnostními vlivy ani škůdci, raději oporu pro rostliny ve tvaru listu natřete nátěrem pro venkovní použití, ideálně s přídavkem ochranné složky proti hnilobě a dřevokazným houbám. Opora pro rostliny ovšem může hýřit i barvami, to samozřejmě záleží na vaší náladě i celkovému uspořádání barev v zahradě.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; LASER CUT, s.r.o.; magazinzahrada.cz
Publikováno: 17. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová