Vrtat do betonu nebo dokonce do dutých cihel není jen tak. Stačí udělat chybu ve výběru vrtačky nebo vrtáku a může nejen dojít k poškození nářadí či materiálu, do kterého chcete vrtat. Můžete si také ublížit. Pro začínající kutily tu proto máme malý přehled a návod, jak postupovat při vrtání do betonu nebo dutých cihel.

Vrtání do betonu a dutých cihel
Panelákové byty nebo starší zástavby, kde jsou zdi tvoření vším možným, jsou opravdovou lahůdkou pro každého, kde se jednou pokoušel do takovýchto materiálů vrtat. Protože, a to vám řekne každý zkušený kutil, vrtání do betonu je přímo ďábelská činnost. Při nevhodném vybavení vám může taková práce na dlouho pěkně znechutit. Nestačí jen koupit tvrdý vrták, musíte koupit ten správný vrták přesně pro vrtačku, kterou máte doma.
Jak vrtat do betonu
Při vrtání do betonu používejte raději vrtání s příklepem, kdy postupuje vrták do zdi až třikrát rychleji. Avšak nelze příklep použít ve všech případech. Do betonu, plné cihly, kamene, železobetonu budete vrtat s příklepem pomocí dvoubřitých vrtáků SDS-plus. Do železobetonu použijete pro změnu čtyřbřité vrtáky SDS-max. Pro vrtání do betonu se hodí tzv. tvrdokovové vrtáky (označované také jako vidiové), které mají v hrotu vložené destičky slinutého karbidu. Setkat se ale také můžete s označením Masonry drill. Velmi rychlé jsou vrtáky s wolframovým násypem, ale jsou také poměrně drahé.
Tip redakce:
Pokud u vrtačky uvidíte označení kompatibility s SDS-plus, týká se to upínání vrtáků. Díky tomuto systému stačí vrták vložit do vrtačky a po otočení se pak velmi pevně zaaretuje pomocí speciálních kuliček.

Na vrtání do betonu vám rozhodně nestačí jakákoli vrtačka a na obyčejnou elektrickou můžete rovnou zapomenout. Ideální je vrtačka s příklepovým mechanismem. Při vrtání do běžného betonu vám postačí příklepová vrtačka, ale pro vrtání železobetonu bude lepší použít vrtací kladivo s pneumatickým příklepem. Vrtací kladivo je ideálním nástrojem. Díry s ním vyvrtáte rychle, ale kvůli větší síle můžete poškodit materiál.
Minutový manžel Pepa ve své Akademii kotvení vyzkoušel příklepovou vrtačku R-PRH18-XL2, která se vyznačuje rafinovanou a odolnou konstrukcí. Účinný příklepový mechanismus umožňuje efektivní vrtání otvorů do betonu a železobetonu až do průměru 20 mm. Funkce podpěry a nastavení polohy dláta umožňují použití elektrického nářadí při štěpkování keramických dlaždic a odstraňování staré omítky.
Dvě baterie a 50minutová nabíječka, která je součástí sady, zaručují provoz bez zbytečných prostojů. Má 4 funkce - vrtání / vrtání s příklepem / sekání / polohování sekáče činí z rotačního kladiva extrémně univerzální elektrické nářadí. Elektronický ochranný systém se aktivuje během rušení, aby ochránil uživatele a elektrické nářadí.

Vrtačka s příklepem není ale to samé jako elektropneumtická příklepová vrtačka. Obyčejná příklepová vrtačka je totiž pouze s mechanickým příklepem. Dobré ale je, že lze použít i např. aku vrtačku. Ovšem, zase je to o vrtačce. Určitě to nemůže být vrtačka, zakoupená v některém ze supermarketů za úžasnou akční cenu, se kterou si tak možná dokážete vyčistit zuby, ale o vrtání do pevných a tvrdých materiálů nemůže být ani řeči.
Věděli jste, že existují vrtáky s odsáváním? Jedná se o duté vrtáky, skrze něž se odsává nadrcený materiál z otvoru pryč. Na špičce vrtáku je jeden nebo více otvorů pro odsávání. Tyto vrtáky napojíme na odsávání vysavače. S vrtáky do betonu je možné vrtat s příklepem. Nehodí se ale pro kladiva se silou úderu větší jak 4J. U výkonnějších kladiv by docházelo k velkému opotřebení vrtací korunky.

Vrtání do betonu není o vteřinách, ale spíš o minutách. Během vrtání byste také měli práci přerušovat a vrták ochladit. Při takto namáhavém vrtání také musíte dávat pozor, abyste vrták v otvoru tlakem neohnuli. A nesmíte ani zapomenout na to, že příklep je hlučný a vrtání s příklepem dokáže skoro rozvibrovat stěny. Proto takovou činnost provádějte v době, kdy nebudete nikoho v okolí příliš rušit.

V případě, že se vám stane nějaký úraz při vrtání nebo jiné kutilské činnosti, můžete si díky životnímu, rizikovému a úrazovému pojištění zajistit vhodnou kompenzaci. Úrazové pojištění pomůže vám či vašim blízkým v případě úrazu, onemocnění či smrti. Pojištění NEON je tu pro každý životní zkrat a se slevou 30 % myslí i na připojištění trvalých následků úrazu. Skupinové úrazové pojištění s Filipem Plus pak chrání kolektivy dospělých i dětí.
Jak vrtat do dutých cihel
Duté cihly jsou takové, které v sobě obsahují otvory. Při vrtání dutých cihel vrtejte zásadně bez příklepu a vyvíjejte stejnoměrný tlak, aby nedošlo k poškození cihly. Pro vrtání do těchto cihel použijte vrták do zdiva s tvrdokovovým hrotem (slinutý karbid).
Tip redakce:
Naprosto zásadní je zvolit správnou délku hmoždinky – delší ani kratší hmoždinkou nedocílíte potřebného nosného efektu. Při vrtání do dutých cihel je možné aplikovat i tzv. chemickou kotvu.

Pokud si nejste jisti výběrem správného vrtáku, kupte si přímo typizované vrtáky do dutých cihel. Jsou dvoubřité a při vrtání s nimi nedochází k poškození voštin v dutých cihlách.
Každé vrtání do zdiva by mělo být podmíněno tím, že víte, do jakého materiálu se chystáte vrtat. V panelových domech máte jistotu - ano, je to beton, v horším případě železobeton. U starších staveb ale můžete být na vážkách, protože ani při dobré vůli pod vrstvou štuku či omítky nepoznáte, jestli se jedná o cihly duté nebo klasické.
Než začnete vrtat, zjistěte pokusným vrtem, z jakého materiálu je zeď. Podle červeného nebo oranžového prášku poznáte cihlu. Je-li prášek šedý, můžete předpokládat, že je zeď z tvárnic. Abyste měli jistotu, že vrtáním nepoškodíte právě voštiny v dutých cihlách, použijte přímo vrták na duté cihly.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; Česká podnikatelská pojišťovna, Vienna Insurance Group, a.s.; KOELNER CZ, s.r.o. (Rawlplug); stavebni-vzdelani.cz; kotvy.cz
Publikováno: 14. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová