reklama

Není lavička jako lavička

Lavičky by měly být nedílnou součástí našeho domu nebo zahrady ve městě či na venkově. Mohou být vyrobeny z přírodního dřeva s možnou impregnací. Vyrábějí se z kovu - litiny nebo železa, ale mohou být vyrobeny i z plastu nebo ratanu. Vyrábějí se v rozličném provedení, různě tvarované, které se hodí do různých prostor. Mělo by se na nich dobře sedět nebo odpočívat, a proto by měly být pohodlné. Materiál musí být odolný vůči povětrnostním vlivům. Poradíme vám, jakou lavičku zvolit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lavička na zahradě nesmí chybět (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lavičky

Lavičky jsou nezbytnou součástí každého parku, zastávky nebo prostoru k odpočinku. Proč nemít takovou pěknou lavičku i u vašeho domu. Můžete zvolit s bočnicemi nebo opěradlem, které zaručí opravdu dokonalý odpočinek. Snadná a rychlá údržba by měla být samozřejmostí. Lavice jsou vyrobeny v různých stylech, ze kterých si vybere určitě každý.  

Lavička ze dřeva

Dřevěná lavička vypadá velmi hezky, protože působí přírodním dojmem. Může být celodřevěné nebo opatřená kovovou konstrukcí. Jejich design je velmi široký, a i užití je širokospektré. Ke klasickému venkovskému stavení zvolte lavičku z masivu, která krásně podtrhne venkovský ráz. Výběr dřeva už je čistě na vás, určitě by se mělo jednat o materiál odolný vůči povětrnostním vlivům a i barevně by měl ladit s okolním prostorem. Jako doplněk zvolte zahradní židli ve stejném stylu. Područky dodají lavičce zajímavý design. U modernějšího domu bude velmi luxusně vypadat dřevěná lavička opatřená kovovou konstrukcí, která je stabilní a zároveň robustní. Romanticky bude vypadat lavička, pokud bude opatřená litinovou konstrukcí s různými vzory.

Dřevěná lavička může být v úplně jednoduchém provedení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevěná lavička může být v úplně jednoduchém provedení

Pro více míst k sezení, například při oslavách, zvolte jako doplňkové k vaší stabilní lavičce tu, která se dá lehce složit. Tato „pivní“ lavice má pohodlné opěradlo a konstrukci, která je lehce rozložitelná. Ve složeném tvaru nezabere mnoho místa a dá se bez problémů uskladnit.

Jako bonus si můžete vybrat lavičku s úložným prostorem, který můžete využít třeba k uskladnění dřevěných špalků na táborák. K dostání jsou i lavice zaoblené, které budou ohniště krásně kopírovat. Úložný prostor je možné využít na uskladnění zahradnického nářadí nebo krycí plachty, která lavici ochranní před nečistotami. Lavička určená do interiéru může být ozdobou pokoje a nemusí mít na sobě ochranný lak, ten je nutný, pokud ji použijete do exteriéru.

Lavička z kovu

Tento materiál zaručuje pevnost i stabilitu a zaručuje dlouhodobé využívání ve venkovním prostoru. Pro dlouhodobou trvanlivost je lavička opatřena povrchovou úpravou vypalovacím práškovým lakem, který ji ochrání před korozí a zároveň zajistí estetický vzhled. Výhodou kovových laviček je jejich nosnost, což ocení všichni s vyšší váhou.

Nemusíte se tak bát o vaši bezpečnost ani o zdraví vašich nejmenších při hrách, lavička je opravdu velmi stabilní. Využít lze i spodní patky, kterými lavičku zafixujte k zemi, a již nemusíte mít strach při prudkém větru nebo jiné nepřízni počasí. Snadná údržba je samozřejmostí. Opěrky a područky zaručí vaše pohodlí. Design si zvolte podle svého vkusu a slaďte lavičku s okolním prostředím například vhodnými doplňky. Aby bylo sezení pohodlné, můžete využít různé podsedáky.

Kovová lavička může být velmi zajímavým designovým kouskem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kovová lavička může být velmi zajímavým designovým kouskem

Lavičky z ratanu

Tento materiál je velmi lehký, ale ne tak odolný, proto zvolte lavici vyrobenou z masivního ratanu, jehož odolnost je velmi vysoká. Přírodní ratan se získává z liány rostoucí v jihovýchodní Asii. Jeho údržba je snadná, postačí vzít prachovku nebo vysavač. Větší nečistoty odstraníte navlhčeným hadříkem. Ratan vypadá velmi atraktivně, hodí se k modernímu, venkovskému či klasickému stylu. Nevýhodou je možná změna barvy způsobená různými povětrnostními vlivy. Lavičku můžete využít jak venku, tak uvnitř.

K ratanové lavičce si pořiďte vhodné doplňky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K ratanové lavičce si pořiďte vhodné doplňky

Můžete zvolit i ratan umělý, který je vyroben z polyetylenu, který je odolný vůči protržení, vydrží větší zatížení, je elastický a příjemný na dotyk. Tomuto materiálu nevadí teplotní rozdíly a je vybaven UV stabilizátory, takže si udrží stálost barevného provedení.

Lavice z plastu

Výhodou plastové lavičky je její pevnost a snadná údržba. Plast je zesílený, takže je opravdu odolný. Vybrat si můžete model s područkami nebo s opěrkami. Vhodné je doplnit lavici podsedákem. Lavici můžete zvolit i dobře skladovatelnou díky jejímu rozložení.  

Zdroj informací: favi.cz; xxxlutz.cz; lepsizahrada.cz

Publikováno: 15. 5. 2023, Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Šárka Miškovská