reklama

S důlčíkem trefíte díru napoprvé

Potřebujete navrtat přesný otvor do železa a nedaří se vám? Vrták po materiálu klouže a nemůžete trefit střed zamýšlené díry? Rada je jednoduchá. Ukážeme vám, jak pracovat s důlčíkem – primitivním nástrojem, který vám ušetří spoustu práce a starostí.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Důlčík je pro přesné vrtání otvoru nepostradatelným pomocníkem (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Pro přesné vrtání otvoru je důlčík nezbytný

Jak už z názvu tak trochu vyplývá, důlčík vytváří důlky. A to je v našem případě zásadní, protože jde o důležitou schopnost pro přesné navrtání otvoru zejména do tvrdých materiálů, jako je ocel. Důlčík je pochopitelně vyroben z ušlechtilé oceli, aby byl tvrdší než materiál, ve kterém potřebujete důlek vytvořit. Pořídit si můžete klasický ruční důlčík nebo automatický.

Takto to často dopadne bez důlčíku - vrták po materiálu klouže
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Takto to často dopadne bez důlčíku - vrták po materiálu klouže

Jak s důlčíkem pracovat

Jednoduše. Označte si střed díry, kterou potřebujete vyvrtat. Pak si vezměte důlčík, přiložte ho na materiál a do důlčíku klepněte kladívkem. V materiálu se vytvoří malý důlek, který později umožní přesné nasazení vrtáku. Ten nebude po materiálu klouzat a udrží přesně svoji polohu. Do důlčíku stačí klepnou jemně, ale trochu švihem. Když se nezadaří na první pokus, můžete postup opakovat. Záleží samozřejmě na materiálu, v němž potřebujete důlek vyrobit – jinou sílu použijte na ocel, mosaz nebo například na měkký hliník.

Do důlčíku stačí klepnout kladívkem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Do důlčíku stačí klepnout kladívkem

Nepostradatelný na trubky

Důlčík je prakticky nepostradatelný pro přesné vrtání otvorů například do trubek – třeba těch, které se používají na sloupky pro pletivo. Bez důlčíku bude vrták po oblém povrchu klouzat a bude v podstatě nemožné otvor přesně navrtat. S důlčíkem to půjde stejně snadno, jako byste vrtali plochou ocel.

Důlek vytvoření důlčíkem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Důlek vytvoření důlčíkem

Důlčík jako značkovač

Kromě přesného vrtání otvorů můžete důlčík využít například i pro značení materiálu. Pokud vyrábíte třeba kovovou bránu a potřebujete si trvale označit levou a pravou stranu křídla tak, aby značení vydrželo i po natření barvou, stačí si jednotlivé díly označit příslušným počtem důlků.

Do důlku stačí nasadit vrták a vrtat
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Do důlku stačí nasadit vrták a vrtat

Důlčíky si můžete vybírat podle velikosti, respektive průměru části, která důlek vyráží. Pro práci s menšími vrtáky pochopitelně volte důlčíky s menší špičkou a naopak. Důlčíky se liší také samotnou délkou. Když už budete v obchodě vybírat, zaměřte se na kvalitní značky. Důlčík totiž musí být vyroben z jakostní vysokopevnostní oceli - nejen část, která důlek vyráží, ale i ta, do které při práci klepete kladívkem.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 10. 5. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.