reklama

Odstraňte drobná poškození opravnými tužkami

Opravné tužky jsou skvělými pomocníky v domácnosti. Ať chcete nebo ne, časem se na nábytku, podlahách i dalším vybavení objeví škrábance, rýhy, ošoupaná místa a další poškození, která nevypadají hezky. Tužky nebo fixy vám s jejich opravou pomůžou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Opravné tužky se hodí na dřevo i další materiály (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co vše umí opravné tužky skrýt?

Opravné tužky využijete na různé vady povrchu. Nejčastěji jde asi o škrábance, objevit se mohou ale také malé praskliny či vybledlá místa způsobená jiným předmětem. A použít je můžete takřka na cokoli, co je vyrobené ze dřeva nebo laminátu, dýhy, ale hodí se i na umělé hmoty, umakart, PVC a linoleum, také keramické povrchy a glazury. Upotřebíte je tedy na opravu opravdu téměř čehokoli.

Malé škrábance a odřeniny tužka snadno schová
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malé škrábance a odřeniny tužka snadno schová

Existují i opravné tužky na auta

I vaše auto občas dostane zásah, lak potom dostanou zpět do kondice opravné tužky na auta. Umí si poradit s drobnými poškozeními od kamínků i malými škrábanci. Někteří výrobci nabízí barevné odstíny podle jednotlivých výrobců automobilů, stačí najít kód barvy vašeho vozu a koupit přesný odstín.

Jaké mají opravné tužky výhody?

Tyto opravné tužky mají výhody, které je předurčují k vysoké oblibě. Na prvním místě stojí určitě jejich snadná použitelnost, rychlá a pohodlná aplikace. Barva je vysoce krycí, odolává světlu a v případě exteriérových typů i povětrnostním podmínkám, rychle schne a díky množství odstínů si vyberete ten pravý pro daný povrch.

Místo tužek jsou tu i různé vosky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Místo tužek jsou tu i různé vosky

Na co si dát při použití opravné tužky pozor

Při použití opravné tužky vždy čtěte doporučení výrobce na použití i přípravu povrchu. Obecně lze říci, že opravované plochy musí být čisté, zbavené prachu a nečistot, mastnoty a zbytků různých jiných hmot. Opravné tužky na auta vyžadují často použití základní barvy nebo nátěru proti rzi. Následně je u některých povrchů nebo druhů tužek zase třeba opravované místo ještě přetřít ochrannou vrstvou.

Co dalšího lze použít?

Krom opravných tužek jsou na trhu i další možnosti, jak si s poškozenými místy poradit. Jsou to například tmely s dřevěným plnivem, voskové retušovací tyčinky, použít se někdy dají i obyčejné lihové fixy.

Zdroj informací: ceskykutil.cz; hornbach.cz

Publikováno: 14. 5. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová