reklama

Výběr ohniště na zahradu

Na žádné zahradě by neměl chybět jeden oblíbený prvek. Zahradní ohniště nemusí být nijak složité vybudovat. Posezení u něj vám umožní strávit příjemné chvilky při pohledu na praskající oheň, kdy můžete relaxovat sami, nebo naopak můžete strávit kvalitní čas s rodinnou či přáteli při pojídání různých dobrot. Poradíme, jaké typy ohniště si můžete vybrat.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Výběr ohniště by měl splňovat některá kritéria, hlavní je jeho bezpečnost (Zdroj: Šárka Miškovská)

Výběr ohniště na zahradu

Posezení u táboráku, opékání buřtů, vyprávění strašidelných historek nebo zpívání za doprovodu kytary není možné bez pořádného ohniště. Při jeho výběru bude důležité, zda je chcete mít na trvalejší, nebo přechodné užívání. Při výběru musíte zohlednit jeho umístění, především vybrat takové, které bude bezpečné při rozdělávání ohně. Především v suchém a horkém počasí může i malá jiskřička z plápolajícího dřeva s trochou větříku zadělat na pořádný problém.

Nebezpečná může být i suchá tráva blízko ohniště, kde se může oheň rychle rozšířit. Proto je správně založené ohniště nezbytností. V okolí 3 metrů by nemělo být nic hořlavého ani budovy, keře a stromy. Mělo by se jednat o místo, kde není předpoklad častého proudění větru.

Pokud vlastníte zahradu nebo pozemek, se založením ohniště nijak nespěchejte. Je vhodné si dobře promyslet vhodné místo i to, v jakém stylu je vybudovat i s ohledem na příjemné posezení. Kdo chce ohniště využívat i k jiným věcem, než jsou jen příjemné chvilky u táboráku, například k pálení odpadů ze zahrady, jako jsou větve z prořezu keřů nebo stromů, či na podzim shrabané listí, měl by si při jeho výběru důkladně promyslet všechny varianty.  

   

Ohniště v zemi

Tento typ je pro trvalé ohniště, které vám bude sloužit několik let. Nemusíte se držet běžného tvaru do kruhu, ale můžete zvolit i variantu jiného obrazce. Obdélníkový tvar je především vhodný pro vaření, protože nehořící část můžete využít k pečení brambor nebo umístění roštu. I ohniště ve tvaru oválu bude vypadat velmi zajímavě. Pro vyšší bezpečnost můžete ohniště zapustit do země alespoň na hloubku ostré hrany rýče. Nebudujte je na přemokřeném podloží nebo tam, kde je hrabanka či mechové podloží. Rovněž ani v místě, kde jsou kořeny stromů či keřů.

Ohniště umístěné v zemi můžete využívat několik let
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Ohniště umístěné v zemi můžete využívat několik let

Ohniště můžete udělat i na nezpevněném podloží, postačí jen výkop s ohraničenými a zpevněnými okraji. K tomuto ohraničení můžete využít cihly, kameny nebo betonové tvárnice. Takovéto ohniště vám bude připomínat vzpomínky na klasická tábornická ohniště z dětství. Kmeny nesmějí být z potoka nebo jinak navlhlé, mohly by prasknout.

Ohniště můžete vybudovat i z cihel přímo na zemi
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Ohniště můžete vybudovat i z cihel přímo na zemi

Pro trvalejší ohniště je vhodné vybudovat zpevnění výkopu i zevnitř. Ohniště tak bude trvanlivější, protože se do něj nebude sesouvat zemina. Rovněž si zajistíte i vyšší bezpečnost. Pokud chcete, aby ohniště mělo pevné dno a dalo se tak lépe čistit, vykopejte díru dvakrát tak hlubokou a vyskládejte dno z cihel nebo kostek. Nakonec z cihel a kostek vytvořte obvod ohniště. Nižšímu bude stačit jen jedna řada, pro hlubší vytvořte klidně tři patra. V tomto případě ale položte celý spodek i se základnou boků do betonového potěru a spojte jím i jednotlivá patra. Nezapomeňte nechat mezi cihlami či kameny průduchy, kterými může k ohni proudit vzduch.   

Přenosné ohniště

Ti, kdo z vás nechtějí nic kopat ani stavět, si mohou vybudovat ohniště jen tím, že vytvoří nehořlavý podklad. K tomu využijte kámen štěrk nebo písek. Na tento podklad už stačí postavit některé z přenosných ohnišť z kovu, která si můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Jednou z výhod přenosného ohniště je jeho lehkost
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Jednou z výhod přenosného ohniště je jeho lehkost

Tato ohniště jsou vyrobena z oceli z žáruvzdorného povrchu, mohou být opatřena roštem (lze i potraviny grilovat), stabilním podstavcem i miskou, která slouží k zachytávání odlétajících uhlíků. Mohou mít i prostor k zachycení popela nebo i koš k uskladnění palivového dřeva. Jejich výhodou je snadné přenášení, protože jsou lehká. Rovněž jsou i bezpečná a odolná vůči povětrnostním vlivům, takže vám zaručí dlouhodobé využívání ve venkovním prostoru.

Vybírat můžete z různých tvarů, velikostí i různého designu. Některá ohniště lze kromě toho klasického ohniště využít jako zdroj tepla nebo i jako osvětlení. Rozdělání ohně je velmi jednoduché a neponičíte si trávník. Pro opravdové fajnšmekry můžete mít originální kousky od mistrných kovářů. Takový kousek bude zároveň uměleckým dílem a dekorativním prvkem na zahradě. Ohniště můžete mít i na terase. V tomto případě je nutné hledat takové, které je opatřeno lapačem jisker z mřížkované sítě, která zabezpečí ohnisko před stoupajícím žárem a úletu jisker.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz; avenberg.cz; dumazahrada.cz

Publikováno: 8. 5. 2023, Autor: Šárka Miškovská (text a foto), Profil autora: Šárka Miškovská