Jídelní stůl, na kterém je hlavním prvkem intarzie, se jen tak sehnat nedá. Většina těchto děl je z dílen historických stolařů, kteří je vyráběli v období secese, rokoka nebo renesance. Koupit si takový stůl s vykládanou intarzií čili dílo vytvořené skládáním a lepením dřeva různých barev a struktur je záležitost opravdu finančně nákladná. Ale existuje řešení. Můžeme vám ukázat, jak se takový pseudorenesační stůl s intarzií vyrábí.
Jídelní stůl intarzie
Mít doma stůl nevšední krásy, který by byl nejen praktický, ale i na odiv, by asi chtělo mít doma mnoho lidí. A co třeba mít doma stůl s vykládanou intarzií, který bude věrně kopírovat renesanční nebo secesní nábytek?
Intarzie jsou v podstatě vykládané dřevěné obrazce na desce stolu, ale mohou se objevovat i na dalších kusech nábytku, např. na dveřích skříní, toaletkách nebo na židlích a stoličkách.
Moderní kutil nelení, a pokud se mu stůl s intarzií líbí, prostě si jej doma vyrobí také.
Co budeme potřebovat:
- hranolky 100×100 mm
- hranolky 40×100 mm
- plotovky
- střešní latě
- pokosovou pilu
- horní frézku
- lepidlo na dřevo
- svěrky
- metr a tužku
- drátěný kartáč
Běžná výška jídelního stolu je okolo 75-76 cm. Snížené stoly pak mají výšku třeba jen 73 cm. Protože zde budeme vyrábět stůl od základu, musíme počítat při stavbě s navýšením centimetrů na desce stolu kvůli vykládané intarzii. Výsledná výška stolu tedy bude o cca 2-3 cm vyšší. Začneme výrobou nohou stolu. Poslouží nám k tomu hranolky 100×100 mm, které uřízneme na výšku 75 cm.
Abychom nemuseli stále vyměřovat výšku nohou, jednoduše podle první uříznuté obkreslíme rozměry na další hranoly. Potřebujeme 4 nohy. Okraje nohou potom ohraníme pomocí horní frézky.

Desku stolu budeme vyrábět z hranolků 40×100 mm. Při výrobě nesmíme zapomenout odečíst tloušťku materiálu. Strany desky stolu by měly mít délku 90×180 mm, proto uřízneme hranolky dvakrát po 170 mm a dvakrát po 72 mm. Při spojování do obdélníku pak budeme zahraňovat jen vnější okraje.

Na příčníky použijeme hoblované střešní latě 60×40 mm. Z nich nařežeme 3 kusy po 72 mm a konce začistíme. V tom nám pomůže brusná houba.
Spojování
Nejprve sestavíme rám na desku stolu. Použijeme vruty do dřeva 5×100 mm. Rohy rámu upevníme svorkami a sešroubujeme.

Místo svorek je možné také použít rohové svěrky, které nám díky své konstrukci rovnou vytvoří pravý úhel. Pravoúhlá svěrka slouží na přesné držení profilů v pravém úhlu.
K upínání dřeva jsme použili rychloupínací svěrku FESTA 600×120mm. Tato svěrka je kovaná, má pákový rychloupínací mechanismus se zubovou pojistkou a pohyblivou čelist pro přesné přizpůsobení tvaru svíraného materiálu. Je vhodná pro profesionální stolařské, truhlářské i svářečské práce.

Vždy je nutné kvůli stabilitě použít v každém rohovém spoji dva vruty. Do rámu nyní upevníme příčníky. Je nutné je usadit o 1,2 mm níže pod hranou rámu, proto bychom si měli tento rozměr do vnitřní strany rámu vyměřit a zakreslit. Pokud se nám nechce složitě vyměřovat, můžeme si jednodušeji pomoci. Do rámu vsadíme OSB desku o tloušťce právě 1,2 mm, která bude představovat desku stolu.

Příčníkem rozdělíme rám na dvě poloviny a opět přišroubujeme na obou stranách vždy dvěma vruty.

Obě poloviny rámu rovněž rozdělíme na dvě poloviny a na jejich přesný střed vsadíme zbylé dva příčníky. Vzniknou nám tedy 4 vnitřní pole. V každém rohu rámu bude usazená noha stolu, a tu ještě pro jistotu zapřeme pojišťovací latí pod úhlem 45 °.Budeme potřebovat celkem 4 kusy latí.

Výroba intarzie
Intarzii budeme tvořit z opačné strany desky stolu, tedy z té hladké, kde nejsou vidět příčníky a nohy stolu. Dříve, než začneme intarzii tvořit, prošroubujeme si z této horní strany příčníky pod deskou. Intarzie pak schová všechny spoje.
Okraje intarzie bude tvořit okrasný rám z plotovek. Uřízneme si z nich dva díly po 90 cm. Delší strany rámu pak budeme muset dopočítat - ze 180 cm odpočítáme 2× šířku plotovek. V našem případě bude délka 158 cm.

Vrchní rám bude přes kostru desky stolu přečnívat vždy o 5 cm na každé straně. Horní rám k desce stolu přilepíme kvalitním lepidlem na dřevo a necháme zaschnout.
I tento horní rám rozdělíme na dvě poloviny, aby byla intarzie více propracovaná. Musíme následně při řezání jednotlivých dílů plotovek na intarzii počítat s tím, že rám je obdélníkový a každý ze čtverců je trochu odlišný. Na jedné straně budeme plotovky zešikmovat pod úhlem 45 °, ale na druhém konci bude tento úhel větší a ostřejší.

Do každého ze čtverců se složí 4 plotovky do kříže.

Každý díl plotovky podlepíme lepidlem na dřevo a provizorně stáhneme svorkami, aby kříž zůstal kompaktní a "nerozjel se".


Okolo vnitřního spoje kříže pak dolepíme malé trojúhelníkové odřezky.

Z dalších kusů plotovek pak nařežeme pravidelné lichoběžníky, kterými vyplníme prostor mezi křížem a rámem. Opět podlepíme.

Pokud chceme stolu dodat patinu věkovitosti, můžeme dřevo vykartáčovat. Této metodě se také říká drásání a je to v podstatě narušení celistvé struktury povrchu dřeva a vytvoření "chlupatého" povrchu. Použít se dá jak ruční drátěný kartáč, tak speciální kovové rotační kartáče. Na závěr můžeme pomocí nylonového hrnkového kartáče celý povrch stolu přeleštit. Celý stůl pak ještě ošetříme, nejlépe pomocí přírodního oleje nebo vosku.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o., LEVIOR s.r.o.
Publikováno: 5. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová