reklama

Jednoduchá tábornická lavička ze špalků snadno a rychle

Jarní úklid našich zahrad už začal. Je dobré zbavit stromy a keře suchých větví. Pro bezpečné prořezání můžeme použít akumulátorovou vyvětvovací pilu – ta nám pomůže dosáhnout do výšky přes tři metry bez nutnosti použít žebřík. A pokud ještě nemáme na zahradě jednoduchou tábornickou lavičku ze špalků u ohně pro opékání buřtů, můžeme si ji pomocí motorové pily snadno udělat.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V případě, že je pila součástí systémového akumulátorového programu, půjčíme si od ní akumulátor pro řetězovou pilu. S tou pak snadno a skoro potichu vyrobíme z pokáceného nebo dovezeného suchého kmene tábornickou lavičku. Pomůže nám i při řezání větších větví nebo kmenů.

Jak na výrobu tábornické lavičky ze špalků

1. krok: příprava lavičky s pomocí motorové pily 

Nemáme-li na zahradě nebo na chalupě jednoduché posezení a tábornickou lavičku u ohně pro opékání buřtů, můžeme si ji pomocí motorové pily snadno udělat.

2. krok: nejrovnější poleno použijeme na sedáky

Postačí nám k tomu tři rovnější zhruba metr dlouhá polena. Jejich průměr by měl být mezi 20 až 30 cm.  Nejrovnější poleno použijeme po rozpůlení na dva sedáky.

Rozpůlíme kulatinu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rozpůlíme kulatinu

3. krok: nařežeme podložení pro lavičku

Ze zbylých dvou polen nařežeme podložení pro lavičku. To bude cca 30 cm dlouhé. Do něj pomocí pily vyrobíme zářez, aby nám v něm půlkulatý sedák dobře držel. 

Uděláme výřez
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uděláme výřez

4. krok: nerovnosti sedáku dorovnáme

Nerovnosti na sedáku můžeme nakonec dorovnat hoblíkem a bruskou nebo opatrně motorovou pilou.

Lavičku vyrovnáme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lavičku vyrovnáme

Jednoduchá lavička je za chvíli na světě. Suché zbytky můžeme spálit a opéct si na nich s dětmi buřty. Co nezpracujeme, můžeme rozdrtit nebo odvézt na vhodné místo.

Tipy pro práci s řetězovou pilou:

  • Při rozřezávaní špalku podél si jej podložíme z obou stran, aby se nám nekutálel. První část řezu provádíme jen do malé hloubky. Slouží nám jako vodicí čára. Pokud si nevěříme, že provedeme řez rovně, je možné si na špalek přitlouct menšími hřebíky pomocnou laťku. Podél ní se nám pak rovný řez jistě povede. Pro dokončení řezu si špalek podložíme nebo otočíme tak, abychom si řetěz neztupili o zem nebo hlínu.
  • Při práci s řetězovou vyvětvovací i běžnou řetězovou pilou dbáme na zásady bezpečnosti práce. Nezapomeneme rovněž kontrolovat dostatek oleje pro mazání řetězu. Řez ve výšce provádíme vždy tak, abychom stáli bokem od padajících řezaných větví. 

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 4. 3. 2024, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman