reklama

Stavba zdi na lepidlo a bez nářadí

Při stavbě zdi na lepidlo se obyčejně doporučuje nanášecí válec, kterým se lepidlo na povrch broušených tvárnic nanáší. Jenže válec je docela drahý a v půjčovně nebývá vždycky k dispozici. Ukážeme vám jednoduchý trik, jak se bez něj obejít. Jde o improvizované řešení, které se hodí hlavně pro domácí použití nebo tam, kde objem vyzděného materiálu není příliš velký. Stačit vám bude jen malá plastová stavební nádoba.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Při stavbě zdi na lepidlo se můžete zcela obejít bez nářadí (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Ke stavbě zdi na lepidlo nepotřebujete téměř nic

Metoda, která při stavbě zdi na lepidlo nepočítá s žádným speciálním nářadím, funguje na jednoduchém principu – cihly do lepidla jednoduše namáčíte, podobně jako cukráři nanášejí na cukroví čokoládovou polevu.

Stačí si tedy připravit požadované lepidlo. Poměr vody a hustotu lepicí směsi vyčtete na balení od lepidla. Důležité je lepidlo dobře promíchat, aby uvnitř nebyly žádné hrudky. Místo nanášecího válce vám bude stačit malá plastová vanička nebo klidně jen větší kus OSB desky. Na tu si lepidlo vylijete nebo ho tam přeneste zednickou lžící. Rozetřete ho tak, aby vrstva lepidla byla cca 5 mm vysoká.

Správnou konzistenci získáte namíchám podle návodu na obalu od lepidla
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Správnou konzistenci získáte namíchám podle návodu na obalu od lepidla

Postup stavby zdi na lepidlo je velmi jednoduchý

Pak si vezměte tvárnici, kterou potřebujete přilepit a do lepidla ji namočte. S tvárnicí můžete v lepidle jemně pohybovat do stran, aby se lepicí hmota po povrchu tvárnice rovnoměrně rozetřela. Následně tvárnici vytáhněte – na její spodní straně bude souvislá vrstva lepidla. Pak stačí tvárnici přiložit na místo zdění, a je hotovo. Až tak jednoduchá může stavba zdi na lepidlo být.

Lepidlo si rozprostřete na nesavou podložku
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Lepidlo si rozprostřete na nesavou podložku

Pokud je lepidla na spodní straně tvárnice hodně, jednoduše ho po desce nebo ve vaničce roztáhněte. Když je ho naopak málo a na tvárnici jsou místa, kde lepidlo není vůbec, musíte lepicí směsi přidat. Namáčení tvárnic do lepidla chce trochu cviku, po pár usazených cihlách vám ale práce půjde rychle od ruky a namáhavostí se nijak výrazně neliší od práce s nanášecím válcem.

Tvárnice se do lepidla jednoduše namáčí
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Tvárnice se do lepidla jednoduše namáčí

Uvedený postup stavby zdi na lepidlo nejde použít, když budete zdít na tenkou spáru – tedy v případě, že je na cihlách tenká, ale jednolitá vrstva lepidla. Pak už se bez nanášecího válce neobejdete. Jeho výhodou je i větší rychlost – na menších stavbách ji moc neoceníte, u větších projektů už ale ano. 

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 30. 4. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč