reklama

Romantický nádech může domácnosti vykouzlit i vodovodní či odpadní trubka

Cena stínítka na lampu v současné době může dosahovat až k neuvěřitelným částkám. Šikovný kutil si však může vyrobit krásné designové stínítko prakticky z čehokoliv a v pohodlí svého domova. K popuštění uzdy jeho fantazie může například přispět odpadní či vodovodní trubka. Výroba okouzlujícího stínítka je velice jednoduchá a zvládne ji opravdu každý.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Stínítko na lampu můžeme vyrobit prakticky z čehokoliv (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Stínítko na lampu z odpadní a vodovodní trubky

Velikou libůstkou, která nás právě čeká, je designové stínítko na lampu, které vyrobíme z klasického odpadu. Zbytky odpadní a vodovodní trubky se nehodí pouze k vyhození na skládku. Geniální nápad v podobě unikátní lampy, resp. stínítka k lampičce, může zdobit nejednu domácnost. Zcela jistě s ním budeme mít úspěch jak v naší rodině, tak i v širším okolí.

Co budeme potřebovat:

  • 1 m odpadní trubky
  • 1 m vodovodní trubky
  • starou lampičku
  • víčko od vodovodní trubky
  • víčko od odpadní trubky
  • dřevěnou desku
  • aku vrtačku
  • brusku
  • kónický vrták

Pro výrobu designového stínítka na lampu budeme kromě odpadní a vodovodní trubky potřebovat navíc víčka, kterými se obě trubky mohou uzavřít. Víčka přiděláme na dřevěnou desku, jež bude tvořit podstavec lampičky, a nesmíme zapomenout ani na starou lampičku, která již ztratila své stínítko, či torzo lampičky, kterou jsme chtěli vyhodit.

Víčka přiděláme na dřevěný podstavec lampičky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Víčka přiděláme na dřevěný podstavec lampičky

Stínítko na lampu má dřevěný podstavec

Při výrobě unikátní lampičky se stínítkem začínáme s opracováním dřevěného podstavce. Nejprve si seřízneme dřevěnou desku do tvaru, který chceme mít jako podstavec naší lampičky. Seříznutou desku musíme opracovat bruskou a zahladit tak veškeré nerovnosti. Nyní přijde na řadu víčko. My máme víčko jak k odpadní trubce, tak i k vodovodní. Budeme tedy vyrábět hned 2 designové lampičky naráz. Do každého víčka si provrtáme tři díry. Do těchto děr nasadíme šrouby a postupně je zašroubujeme do dřevěné podložky.

Na boční straně víčka provrtáme díru, abychom posléze mohli hravě protáhnout kabel od lampičky. K tomuto úkonu perfektně poslouží kónický vrták. Vyvrtanou díru protáhneme až k hornímu okraji víčka. Protože máme v aku vrtačce nasazený stupňovitý kónický vrták, vezmeme si k ruce budoucí stínítka a postupně do nich vyvrtáme jednotlivé díry.

Kónický vrták je specifický variabilitou průměru vrtaných děr. Můžeme s ním hravě vytvořit díry až o 7 různých průměrech. Popustíme tedy uzdu své fantazii a pustíme se do vrtání. U větší odpadní trubky můžeme vyvrtat díry symetricky od největší díry zespodu po nejmenší díry, které budou u vrchní části stínítka na lampu. U menší vodovodní trubky vyvrtáme díry naprosto chaoticky přesně tak, jak se nám to bude líbit - různé místo, různý průměr, jak nám trubka přijde v tu danou chvíli pod ruku.

Do odpadní a vodovodní trubky vyvrtáme díry
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Do odpadní a vodovodní trubky vyvrtáme díry

Otvor pro následné protažení kabelu lampičky vyvrtáme nejen do víček od trubky, ale také do obou trubek. Lampičku totiž vložíme do víčka, kabel protáhneme vytvořenou dírou a přiložíme úžasně zpracované stínítko na lampu. Stínítko z trubky vložíme do víčka přesně tak, aby vyvrtaná díra pro kabel kopírovala stejně vytvořenou díru ve víčku.

Starou lampičku vložíme do víčka a protáhneme kabel
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Starou lampičku vložíme do víčka a protáhneme kabel

Stínítka na lampu máme vyrobená a posazená na svá předem určená místa. V tuto chvíli už jen stačí zvolat "Budiž světlo" a rozsvítit obě designové lampičky. Jejich světlo, které vychází provrtanými dírami stínítka na lampu, pak dodává místnosti romantický nádech a hravě mohou zdobit různé prostory v naší domácnosti.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 27. 4. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová