reklama

Vybíráte novou sekačku? Nekupujte první, kterou uvidíte

S rostoucí trávou možná zjistíte, že vaše stará sekačka už dosloužila a potřebujete novou sekačku na velkou zahradu. Nový stroj může mít spoustu užitečných vychytávek, co by mu ale nemělo chybět, je kvalita a spousta dalších aspektů, o kterých si řekneme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Sekačka na velkou zahradu musí mít větší záběr, široká kola a přiměřeně velký sběrný koš, proměnná rychlost pojezdu nebo startování tlačítkem jsou šikovné detaily (Zdroj: Jaromír Malich)

Jak vybírat sekačku na velkou zahradu?

Sekačka na velkou zahradu se nekupuje z letákových akcí. Je to jedna z nejčastějších chyb majitele, protože se nechá uchlácholit bombastickou reklamou. Výsledkem je, že zaplatí sice lákavou pořizovací cenu, ale pokud si následně projde porovnávače produktů na internetu, přichází záhy na to, že i s lákavou cenou na první pohled zaplatil více než jinde. Výběr je tedy nutné provádět pečlivě a s rozmyslem. Pokud se chcete poradit ohledně vhodného typu, určitě raději zamiřte do menších prodejních míst než do hobbymarketů nebo řetězců se zahradní technikou.

Bez pojezdu už ani ránu

Sekačka na velkou zahradu musí mít záběr v rozmezí 46 cm a více. Uvedený záběr je vhodný především tam, kde je souvislá plocha, ale navíc dělená větším množstvím překážek. Menší sekačky jsou pro objíždění mírně obratnější, protože mají o něco menší váhu. Velké sekačky se záběrem od 50 cm výše jsou pak koncipované na sečení ploch o výměře 500 m² a více. Všechny sekačky, které ale zahrnete do svého výběru, nesmí být ochuzeny o pojezd.

Pojezd může být řešený pevně danou rychlostí nebo proměnným systémem. Ten je řešen variátorem, nejčastěji jednoduchým řemenovým, případně přestavitelnou řemenicí. V důsledku si pojezdovou rychlost nastavíte přesně podle svých fyzických možností nebo také dle povahy terénu, výšky a hustoty porostu.

Okřídlený nůž s dvojicí ostří si poradí s vlhkou nebo velmi hustou trávou
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Okřídlený nůž s dvojicí ostří si poradí s vlhkou nebo velmi hustou trávou

Drtivá většina sekaček je postavena na plechovém šasi. To je opatřeno ochranným nástřikem práškovou barvou. Čeho byste si rozhodně při výběru měli všimnout, je celková úroveň zpracování. Kvalitní sekačky mají celkově pěkně provedené šasi, žádné otřepy ani ostré hrany. Uvnitř šasi je nůž a nad ním dokonale zakrytovaný pojezdový systém. Jakkoliv viditelný řemen pojezdu je na škodu, protože se na něj pak při sečení dostává velké množství nečistot, což mu zkracuje životnost.

Sekačka vhodná na velkou zahradu musí mít velká kola

Co je poměrně důležité, je řešení provedení kol. Obecně nejlepší vlastnosti mají velká a široká kola. Přední náprava má kola vždy o něco menší, čím jsou ty zadní větší, tím lépe, protože je omezeno poskakování stroje na nerovném terénu a manipulace je také snadnější. Při výběru nezapomínejte na to, zaměřit se i na provedení zakrytování zadních kol z jejich vnitřní strany – je to z důvodu prevence znečištění hnacích pastorků.

Pokud máte v plánu jezdit sekat i na chalupu, pak nezapomeňte na rychlesklopné madlo
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pokud máte v plánu jezdit sekat i na chalupu, pak nezapomeňte na rychlesklopné madlo

Příjemné by pro vás měly být i rukojeť a ovládací hrazdy. Při výběru modelů je pak rozhodující, jak se stroj budoucímu majiteli drží. Dražší sekačky mají velmi příjemný gumový návlek na rukojeti a hrazdy provedené tak, aby při sečení netlačily do rukou. Pokud sekačku budete převážet i v autě, kupříkladu z domova na chalupu a zpět, určitě vybírejte typ s rychlesklopnou rukojetí. Díky tomu sekačku bleskurychle připravíte na převoz a nepotřebujete žádné nářadí. Centrální nastavení výšky sečení se provádí jednou pákou, některé sekačky disponují i číselným ukazatelem. 

Ukazatel naplnění koše a boční výhoz u moderní sekačky nesmí chybět
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Ukazatel naplnění koše a boční výhoz u moderní sekačky nesmí chybět

Co se týká provedení koše, pak je jedno, jestli má vaše vysněná sekačka na velkou zahradu koš plastový nebo textilní. Neměla by mu ale chybět indikace naplnění. Při výběru si určitě vyzkoušejte, jak je složité koš ze sekačky sejmout a nasadit. A také pozor na jeho kapacitu, pokud je přes 70 l, pak bude plný už docela těžký.

Plný sběrací koš bývá těžší, pozor na jeho udávanou kapacitu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Plný sběrací koš bývá těžší, pozor na jeho udávanou kapacitu

Pokud jste zvyklí sekat přerostlou trávu, pak se hodí i boční výhoz. S ním přerostlou trávu posekáte a nařádkujete, necháte dva až tři dny proschnout, a pak dosečete a sesbíráte. Detail typu vodní přípojky hoďte za hlavu, protože není nad hadr a vyčištění sekačky po práci ručně a důkladně – při očistě naklápějte stroj vždy na řídítka!

Benzinové nebo AKU srdce?

Jak se to říká už od pradávna, život je otázkou priorit. Sekačku s benzinovým motorem si pořídí nadšenec, který má rád klasické stroje a nevadí mu ani nutnost zvýšené údržby, jako je potřeba ošetřování paliva aditivy, vypouštění paliva na zimu, výměna vzduchového filtru a oleje. Dnešní spalovací motory mají velmi snadný start, a to díky automatickému sytiči. Pokud ani to nestačí, pak se prodávají i stroje se startem elektrickým. Zde je ale nutné pečovat o baterii. Jedna rada na závěr, čím výkonnější a objemnější motor, tím lépe. Silný motor lépe využije svůj točivý moment, má menší spotřebu a kultivovanější chod.

Moderní spalovací motor je tichý, úsporný a snadno se startuje
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Moderní spalovací motor je tichý, úsporný a snadno se startuje

Akumulátorový pohon v sekačkách pro velké zahrady zažívá velkou renesanci. Kromě nutnosti pořízení dražších aku článků je nutné o ně pravidelně pečovat nabíjením, jinak nutnost údržby prakticky odpadá. Sekačky tohoto provedení jsou díky bezkartáčovým motorům velice tiché a na jedno nabití dokážou pokosit tolik, co sekačky benzinové na jednu nádrž. Zde pro výběr platí, že čím vyšší je napětí a kapacita akumulátoru, tím sekačka poseče na jedno nabití větší plochu. A pro opravdu velké zahrady je možnost pořízení dalších akumulátorů, což ještě dále prodlouží akční rádius. Akumulátory je kromě toho také možné kombinovat s dalšími zahradními stroji.

Zdroj informací: idnes.cz

Publikováno: 28. 4. 2023, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Profil autora: Jaromír Malich