reklama

Svinovací metr nahradí kalkulačku i kružítko

Pár triků se svinovacím metrem vám ulehčí práci a zpřesní měření. Svinovací metr je něco jako vařečka pro kuchaře. Oblíbená pomůcka všech kutilů ale skrývá některé funkce, které nejsou na první pohled patrné. A právě ty si v následujícím textu představíme. Pro někoho může jít o opakování, další se možná něčemu přiučí.

Triky se svinovacím metrem vám pomůžou při práci (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

5 triků pro práci svinovacím metrem

První trik: Svinovací metr se dá v pohodě využít například pro rychlé rýsování kružnice. Kromě metru budeme potřebovat tužku a hřebík nebo vrut. Ten zatlučeme nebo zašroubujeme do středu pomyslné kružnice. Na metru si nastavíme poloměr kružnice, metr zahákneme za vrut či hřebík, tužku opřeme o tělo metru, a pak jednoduše kružnice obkreslíme.

Když metr zaháknete za hřebík, takto snadno nakreslíte kružnici
Když metr zaháknete za hřebík, takto snadno nakreslíte kružnici (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Druhý trik: Přemýšleli jste někdy nad tím, proč má na sobě metr vyražený údaj v milimetrech – třeba 65 mm? Jedná se o šířku těla metru. A kdy toho využít? To je další trik, když potřebujete změřit například vnitřní rozměr skříně. Metr vložte dovnitř prostoru tak, aby se zadní část jeho těla opírala o bok skříně. Pak metr natáhněte k protější straně. K naměřené hodnotě přičteme zmiňovaných 65 mm a máme na milimetr přesně změřený vnitřní rozměr skříně, ale i místnosti, šuplíku a podobně.

Takto se měří vnitřek skříňky. K naměřené hodnotě přičtěte délku těla metru
Takto se měří vnitřek skříňky. K naměřené hodnotě přičtěte délku těla metru (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Třetí trik: Víte, proč se kovový háček na konci metru hýbe? Ne, není to výrobní vada. Musí to tak být. Háček se hýbe přesně o tloušťku materiálu, ze kterého je vyroben. Tím se kompenzuje nepřesnost měření v případě, že háček zaháknete za vnější hranu předmětu, který měříte. Kdyby se trošku nepovysunul, byla by naměřená hodnota o cca 1–2 mm kratší.

Otvor v jazýčku je proto, aby se metr mohl zaháknout za hřebík
Otvor v jazýčku je proto, aby se metr mohl zaháknout za hřebík (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Čtvrtý trik: Potřebujte změřit výšku místnosti, ale nechce se vám pro židli? Nevadí, díky tomuto triku s metrem žádnou stoličku potřebovat nebudete. Metr rozviňte, na zemi ho přišlápněte, a pak ho odvívejte po ploše zdi tak, aby se metr plynule lámal. Až dorazíte k místu, kde se stěna stýká se stropem, stačí odečíst naměřenou hodnotu. Není to na milimetr přesně, ale pro přibližné změření to stačí.

Metr opřete o zeď a vysouvejte ho až ke stropu. Takto změříte výšku zdi
Metr opřete o zeď a vysouvejte ho až ke stropu. Takto změříte výšku zdi (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Pátý trik: Metr místo kalkulačky. Ano, i takto se dá svinovací metr použít při dělení čísel, pokud je dělitelem číslo 2. Když potřebujete rychle zjistit polovinu z čísla 175 cm, stačí na tuto vzdálenost metry vysunout, zajistit a pak citlivě ohnout v půlce. V ohybu se vám pak ukáže přesná polovina děleného čísla.  

Přehnutím metru na půlku snadno vypočítáte polovinu jakéhokoli čísla
Přehnutím metru na půlku snadno vypočítáte polovinu jakéhokoli čísla (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Tyto triky vám nejen usnadní život, ale také přinesou radost z dobře odvedené práce.

Zdroj informací: autor článku 

Kvalitní metry mají na těle uvedenou délku svého těla
Kvalitní metry mají na těle uvedenou délku svého těla (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Publikováno: 25. 4. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč