reklama

Protékající záchod dokáže opravit i naprostý laik

Protékající záchod nás může velice potrápit. Nejen, že nás neustále irituje zvuk protékající vody, ale dopad na naši peněženku může být opravdu kritický. Oprava hojně využívaného zařízení může vypadat jako nadlidský výkon. Opak je však pravdou. Jeho oprava je velice jednoduchá a hravě ji zvládne každý trochu šikovný domácí kutil.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Protékající záchod nás může velice potrápit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč záchod protéká?

Každý záchod po nějaké době začne protékat. Toaleta obsahuje těsnění a ventil. Jestliže jsou tyto komponenty v havarijním stavu, přestávají těsnit a voda začne neustále protékat do záchodové mísy. Během pár minut tak opakovaně protéká velké množství vody, což znamená při ročním vyúčtování velký zásah do rodinného rozpočtu. S opravou toalety se nikdy nevyplatí otálet.

Nejen špatné těsnění, ale i vodní kámen může způsobit nečekanou havárii. Jestliže však zjistíme, že naším viníkem je právě vodní kámen, máme celkem vyhráno. Stačí totiž pouze vyčistit veškeré části v nádržce toalety.

Jak na opravu záchodu

Jestliže máme doma klasickou toaletu, která není zabudována do zdi, můžeme se okamžitě pustit do opravy. K zákroku postačí úplně běžné nářadí a vybavení v podobě nového těsnění a ventilu koupíme v každém hobbymarketu.

V prvním kroku je důležité, abychom zamezili přívodu vody do toalety. Zavřeme tedy ventil, který je někdy u toalety a v panelákovém bytě u stoupaček. Následně ještě spláchneme, abychom se zbavili úplně veškeré vody. Nyní můžeme odstranit kryt nádržky. U některých toalet musíme odšroubovat ovládání splachování. Existují však i záchody, u kterých pouze kryt odklopíme. V převážné většině na nás z nádržky vykoukne vodní kámen a slizký povlak, který obepíná veškeré části splachovacího zařízení nádržky.

Vyndáme plovákový ventil. Tento komponent, stejně jako vnitřek nádržky toalety, pečlivě umyjeme. Následně se podíváme na těsnění, a pokud je zpuchřelé, okamžitě je vyměníme. Stejný krok provedeme i s ventilem. Po výměně ventilu a těsnění vrátíme zpět do nádržky plovák, přiklopíme víko a zajistíme jej zašroubováním ovládání splachování záchodu.

U klasické toalety se můžeme okamžitě pustit do opravy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U klasické toalety se můžeme okamžitě pustit do opravy

Oprava nového typu toalety

Klasický a vestavěný typ moderní toalety dokáže opravit i naprostý laik. Tyto záchody jsou již vyráběny s tím, že k protékání toalety jednou za čas může dojít. Výrobci s tím dopředu počítají a záchodové systémy vyrábějí tak, aby je uměl opravit úplně kdokoliv.

Jak předejít protékání záchodu

Protékání toalety můžeme zabránit pravidelnou údržbou splachovacího mechanismu. Dvakrát až třikrát do roka je dobré provést čištění nádržky na vodu společně se všemi komponenty, které uvnitř uvidíme. Prodloužíme tak životnost jednotlivých částí.

Protékání toalety můžeme zabránit pravidelnou údržbou splachovacího mechanismu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Protékání toalety můžeme zabránit pravidelnou údržbou splachovacího mechanismu

Opačný problém protékání

Protékající záchod není jediný problém, který nás může překvapit. Opakem protékání je nemožnost přístupu vody do nádržky na vodu toalety. Na vině bývá napouštěcí ventil moderních toalet. V napouštěcím ventilu bývá malé sítko. Tento komponent má zabránit nechtěnému přístupu nečistot do splachovací nádržky. Jakmile se však nahromadí větší množství nečistot, zabrání přístupu vody do nádržky a znemožní splachování toalety.

Zdroj informací: hornbach.cz; izomat.cz; chytre-bydleni.cz

Publikováno: 24. 4. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Beata Boháčová