reklama

Plechovou lopatku na smetí již nemusíme kupovat. Vyrobíme si ji sami

Domácí kutilství je snad českým národním sportem. Podomácku vyrobená ohýbačka na plech je však naprostým fenoménem, který si získal obdiv širokého okolí. Ferda mravenec práce všeho druhu, tak přesně tento název perfektně charakterizuje domácího kutila pana Eugena Schultse. Tento muž si totiž hravě poradí naprosto s každým problémem. Pro svou šikovnost a elán, s kterým nejrůznější pomůcky vyrábí, je znám po celém šluknovském výběžku.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ohýbačka na plech se hodí do každé domácnosti (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Co Čech, to domácí kutil, ale náš pan Eugen je v tomto oboru naprostou jedničkou. Pro svou šikovnost je znám v širokém okolí. Jeho úplně prvním výtvorem byla ohýbačka na plech, a to do tloušťky plechu 1 mm a šíře až 1 metru materiálu.

Při své práci i nejrůznějších kutilských úkonech potřeboval velice často ohýbaný plech. A nebyl by to právě pan Eugen, kdyby si v těchto chvílích neuměl poradit. Díky své ohýbačce si zcela sám opravil parapety, okapy, závětrné lišty a vyrobil i veškeré potřebné díly, které by jiní lidé těžce sháněli v obchodech. Ohýbačka však neslouží pouze pro výrobu dílů k opravám, během několika minut se na ní může vyrobit třeba obyčejná plechová lopatka na smetí.

Můžeme si doma vyrobit i plechovou lopatku na smetí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Můžeme si doma vyrobit i plechovou lopatku na smetí

Část dílů, které domácí kutil použil pro výrobu ohýbačky na plech, pochází z kovošrotu a některé z nich si i sám vyrobil. Upínací mechanismus společně s ozubenými koly a řetězem získal od automechaniků a následně jej zpřevodoval tak, aby mohl ovlivnit jak rychlost, tak i sílu nutnou pro ohýbání plechu. Ohýbačka na plech stojí na nohách, které původně podpíraly tkalcovský stav. Celá ohýbačka je poháněna zcela ručně. Plechový plát se vloží do ohýbačky, rukou se přitáhne páka, která plát drží a spodní část ohýbačky se přitáhne směrem k sobě. Přesně tímto pohybem se plech ohne a následně zůstane ve své nové poloze.

Ohýbačka na plech perfektně poslouží např. při výrobě malé lopatky na smetí. V prvním kroku se musí z plechu vystřihnout útvar, který předchází samotné lopatce. Hliníkový plát postupně vkládáme do ohýbačky. Nejprve ohneme zadní hranu a dále obě bočnice, až vznikne ohraničená plocha pro nabírání smetí. V posledním kroku se ohne držák lopatky tak, aby neřezal do ruky, když s lopatkou pracujeme.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 21. 4. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová