reklama

Dvacetiletá záruka na světlovod? To je přece samozřejmost. Nebo není?

Záruka na světlovody je samozřejmostí stejně jako u dalších jiných spotřebních výrobků. Ale věřili byste tomu, že na světlovody vám dobrá firma dá záruku až dvacet let?

i (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Potřebujete přirozené osvětlení? Pořiďte si světlovody (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Světlovody

Nedostatkem přirozeného denního světla trpí poměrně dost obytných prostor, aniž bychom si to vlastně uvědomovali. A přitom řešení je celkem jednoduché. Pokud z hledáčku vyloučíme okna, jejichž instalace není v mnoha případech možná, pak nám jako nositel přirozeného osvětlení zbývá světlovod.

Světlovod je velmi jednoduché, ale přitom sofistikované a účinné zařízení, které bez nutnosti přívodu elektrické energie a údržby zajišťuje bezproblémový přenos světla z exteriéru do interiéru. Exteriérovou část světlovodu tvoří většinou kopule. Dodává se v mnoha provedeních. Světlo vstupuje do světlovodného systému, do tubusu, který směřuje k interiéru. Toto zatrubnění podstřešního prostoru nemusí být přímočaré.

Renomovaní výrobci dnes dodávají systémy, které mají vysoce odrazivou vnitřní vrstvu, a proto problém nepředstavují ani kolínka, která překonávají různé překážky střešní konstrukce. Světlovody se většinou konstruují na vzdálenost několika metrů. Tubusové světlovody jsou vyráběny za účelem přenosu denního světla do místnosti, prostupují chladnými i teplými prostory.

Klíčové je především zimní období, kdy panuje největší nedostatek slunečního svitu
i (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Klíčové je především zimní období, kdy panuje největší nedostatek slunečního svitu

Pokud světlovodný systém perfektně vede světlo, zbývá jej pouze vpustit do interiéru. K tomu slouží difuzér – vypadá buď jako přiznané, nebo jako zapuštěné stropní svítidlo. Když vejdete do místnosti s difuzérem na stropě, jednoduše nabudete dojmu, že se zde svítí krásným a přirozeným světlem. Celý světlovodný systém pochopitelně ústí tam, kde nás trápí největší nedostatek přirozeného osvětlení. Mohou to být komory, předsíně, toalety, koupelny, kuchyně, pracovny, chodby nebo šatny.

Exteriérovou část světlovodu tvoří většinou kopule
i (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Exteriérovou část světlovodu tvoří většinou kopule

Největší nedostatek slunečního svitu je přirozeně během zimních měsíců. Konstrukce kopule a „transportní“ schopnosti tubusu sehrávají přitom naprosto zásadní roli. Poměr letního a zimního výkonu představuje vynikající ukazatel účinnosti systému během celého roku.

Tepelné mosty, kondenzace vzdušné vlhkosti, zatékání do střechy a další problémy mohou souviset právě s instalací světlovodů. Proto řešení světlovodu musí být prosté konstrukčních nedostatků zejména u spojů a lemování. Vše musí perfektně pasovat a být součástí jednoho prozkoušeného systému. Sestavování z komponent různých výrobců a absence precizního provedení detailů se nevyplatí.

Když vejdete do místnosti s difuzérem na stropě, jednoduše nabudete dojmu, že se zde svítí
i (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Když vejdete do místnosti s difuzérem na stropě, jednoduše nabudete dojmu, že se zde svítí

Jak je to se zárukou?

Obvyklá záruka dva roky je nedostatečná. Renomovaný výrobce a dodavatel by měl v případě všech komponentů ručit mnohem déle – ať se to týká světelné propustnosti, materiálové stálosti, odraznosti nebo nežloutnutí akrylátových kopulí. Například na světlovody Solatube je záruka 20 let a automatická záruka na nekondenzaci světlovodu, nezatečení do střešního pláště a prachotěsnost dosahuje 10 let.

Zdroj informací: Solatube, WT-Windows Tomorrow s.r.o.

Publikováno: 22. 4. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Nové stavební prvky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Stavba domu je velké téma již dlouhou dobu. Prakticky od doby, kdy se začaly stavět první obydlí. Jaké jsou současné stavební prvky?