reklama

Místo pily zkuste nůž. Plovoučka se dá i krájet

Chystáte se pokládat plovoucí podlahu? Pak ji určitě budete muset řezat. Ukážeme vám, jak se obejít bez pilin a prachu. Plovoučku totiž budeme nejprve lámat speciální řezačkou a pak si ukážeme, jak ji naformátovat pomocí obyčejného odlamovacího nože.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řezačkou se dá plovoucí podlaha řezat bez prachu a hluku a přitom velmi přesně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Řezat plovoucí podlahu lze i bez hluku a prachu

Řezačka je skvělým pomocníkem pro řezání plovoucí podlahy. Nepotřebuje elektřinu, nedělá hluk ani se z ní nepráší. Dělení probíhá pomocí ostré čepele, která je umístěna na páce. Ta pak přítlakem desku plovoucí podlahy přesně rozštípne.

Řezaček je na trhu několik druhů. Princip je ale u všech stejný. Liší se například šířkou lamely, kterou jsou schopné na jeden zátah rozdělit. Pokud si pořídíte lamačku menší, nevadí. Lamela se dá na řezacím stole otočit a snadno prokrojit tak, že ji rozdělíte celou.

Nevýhodou řezaček je, že pro jejich používání potřebujete hodně síly. Na celodenní práci s ní určitě zapomeňte. Pokládku podlahy v jedné větší místnosti ale zvládnete bez potíží.

Pokud řezačka neprořízne lamelu celou, musíte ji otočit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud řezačka neprořízne lamelu celou, musíte ji otočit

Zkuste obyčejný nůž

Na trhu se dají koupit i speciální rigidní vinylové podlahy. Jejich jádro tvoří minerální příměsi. Proto jsou velmi pevné, ale zároveň se dají snadno dělit. Lamelu s rigidním jádrem stačí naříznout odlamovacím nožíkem, pak ji položit například na hranu stolu, tlakem zpět a pak i k sobě jednoduše rozlomit. Lom je velmi rychlý, čistý a snadný.

Při práci s rigidní podlahou se určitě hodí ocelový úhelník, s jehož pomocí provedete rovný a přímý řez nožem. Úhelník si zapřete o hranu lamely a podél jeho hrany veďte řez.

Rigidní podlaha se nařízne nožem a pak přes hranu odlomí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rigidní podlaha se nařízne nožem a pak přes hranu odlomí

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 13. 4. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč