reklama

Elektroinstalaci můžete předchystat sami

Stačí vám sádra, špachtle a pár hřebíků. Pak máte vše, co je potřeba k montáži elektroinstalačních kabelů do zdi. Pochopitelně ještě technický výkres, kterým vám dodá elektrikář. Právě s ním se musíte na vedení kabelů dohodnout. Poradí vám, kudy a jaké kabely vést, na vás zůstane jen jejich zasádrování – tedy jednoduchá řemeslná práce. Elektrikář ji nakonec zkontroluje a zapojení elektroinstalace musí provést sám.

Při montáži elektroinstalace přijde vhod sádra (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Příslušný typ vodičů vám musí sdělit elektrikář, které je bude později zapojovat. Do zdi se dnes nejčastěji dávají kulaté kabely, můžete ale použit i ploché. Kabely se kupují v metráži, takže si můžete nakoupit přesně takovou délku, jakou potřebujete. Přičíst je dobré nějakou rezervu na ohyby v rozích a pochopitelně i na zapojení do zásuvek, vypínačů nebo elektrospotřebičů. Kabely smotané v klubku je dobré před instalací rozvinout na zemi a otáčením proti původnímu směru navinutí narovnat – lépe se pak budou do drážek skládat.

V místě vývodu kabelu ze zdi ho ohněte
V místě vývodu kabelu ze zdi ho ohněte (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Výrobu drážek ve zdivu, kam budeme kabely ukládat, jsme si už popsali v předchozím článku. Teď tedy jenom zkontrolujeme, zda jsou drážky čisté a všude řádně proseknuté – hlavně v rozích. Pokládka kabelu do zdi začíná tím, že rozmotaný kabel vložíme do drážky a hřebíkem zatlučeným do zdiva ho zapřeme tak, aby z drážky nevypadl. Pak už postupujeme dál a každý zhruba 1 m zatlučeme do zdiva další hřebík, aby kabel dobře držel. Do jedné drážky může pochopitelně přijít více kabelů – záleží na její hloubce a šířce.

Do drážky může přijít vice kabelů
Do drážky může přijít vice kabelů (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

V okamžiku, kdy máte všechny kabely ve zdi a jste si jisti jejich správným vedením (natažení si opět nechte raději zkontrolovat elektrikářem), můžete je zasádrovat. Ne plošně – sádrou se vytváří jen malé terčíky, které vodiče v drážce dokonale přidrží, než dojde k omítnutí zdi. Místa, která budete sádrovat, navlhčete vodou, aby se splavil prach. Pak si namíchejte elektrikářskou sádru – konzistence by měla být trochu tužší, aby z drážky ve zdi nevytékala. Potom už jen stačí špachtlí kabely v drážce zamáznout.

Kabely udrží na místě hřebík zatlučený do spáry ve zdivu
Kabely udrží na místě hřebík zatlučený do spáry ve zdivu (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Až sádra zaschne, můžete vytáhnout hřebíky – už nejsou potřeba, protože kabely drží v drážce právě díky sádře. Samozřejmě nezapomeňte na důkladné umytí kalfasu a špachtle od sádry. Počítejte s tím, že sádry spotřebujete opravdu hodně, takže místo kilového balení z drogerie si kupte ve stavebninách rovnou desetikilový pytel. Ještě k přípravě sádry – vždycky se nejprve do nádoby na míchání napouští voda, a teprve pak se přidává sádra, která se následně promíchá. Nezapomeňte na to, že sádra tuhne už zhruba za 12 minut. Připravte si proto vždy jen takové množství, které během této doby zpracujete.

Místo, kde budete sádrovat, namočte
Místo, kde budete sádrovat, namočte (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Pokud jde o samotné hřebíky, které se používaly k prvotnímu zapření kabelů v drážce, použijte alespoň 10cm. Menší, a tím pádem i užší hřebíky se totiž při zatloukání často ohnou, zvlášť pokud máte zeď z keramického zdiva. Hřebíky v takovém případě zatloukejte do místa, kde se v tvárnicích spojuje pero a drážka – půjdou tam zatloukat lépe. Na dělení kabelů – zvlášť těch tlustších, používejte silnější štípací kleště.

Sádru mezi kabely vtlačte špachtlí
Sádru mezi kabely vtlačte špachtlí (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 13. 4. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč , Profil autora: Jaroslav Kropáč