Potřebujete změřit tloušťku vrtáku, hloubku vyvrtané díry nebo její vnitřní průměr? Se svinovacím metrem určitě neuspějete, s, posuvným měřítkem ano. Ukážeme vám, jak s ním měřit, abyste získali přesné výsledky. Zaměříme se na použití klasické šuplery a zmíníme se také o její digitální variantě.
Druhy posuvných měřítek
Základní rozdělení posuvných měřítek je podle jejich délky. Nejčastěji se používají měřítka o délce 15 cm, dražší jsou měřítka 30cm nebo dokonce 60cm. Cena šupler se odvíjí také od jejich garantované přesnosti – základní přesnost, a pro domácí podmínky naprosto dostačující, je 0,02 mm, tedy dvě setiny milimetru. Šuplery se dále dělí na klasické a digitální – u nich se naměřené hodnoty odečítají na displeji.

Digitální vs. klasická šuplera
Digitální posuvné měřítko je na používání velmi jednoduché. Všechny naměřené hodnoty si můžete přečíst na displeji a navíc si můžete kdekoli na stupnici navolit svoji vlastní „0“. Jenže má i nevýhody – levnější přístroje nesnášejí prašnost, často měří ne zcela přesně – pokaždé například naměří jinou hodnotu. A potíž může způsobovat i baterie – zákon schválnosti jasně říká, že dojde vždycky v okamžiku, kdy jsou obchody zavřené. Klasická šuplera takové omezení nemá.

Co můžete se šuplerou měřit
Se šuplerou můžete měřit především tloušťky různých předmětů – vrtáky, vruty, ocelové pláty, desky a podobně. Dále můžete měřit i vnitřní průměry děr a také jejich hloubku. K měření tloušťky předmětů se používají dvě čelisti na šupleře, k měření vnitřních průměrů děr pak dvě menší čelisti, které se při pohybu posuvného měřítka rozevírají. A hloubka se měří pomocí vyjíždějící části šuplery v její spodní části.

Jak se šuplerou měřit
Každá šuplera má dvě základní měřítka – jedno velké a jedno malé – takzvaný nonius. Velké měřítko dokáže měřit rozměry s přesností na milimetry. Nonius umí měřit na desetiny a setiny milimetru přesně. Ukážeme si, jak na to. Pokusíme se změřit například tloušťku vrtáku.
Vrták sevřeme mezi čelisti šuplery. Teď hledáme místo, na které ukazuje značka „0“ na noniu. V našem případě je to kousek za 5 mm. Víme tedy, že vrták má průměr 5 mm a něco.
Teď to „něco“ musíme změřit přesněji. A k tomu zase využijeme stupnici na noniu. Hledáme místo, kde se čárka na noniu protíná nebo nejvíce blíží čárce na hlavní stupnici. V našem případě je to číslo 7. Víme tedy, že vrták má průměr 5,7 mm. Jednoduché, že? Pokud ani přesnost na 0,1mm není dostatečná, můžete další průnik čárek hledat na noniu ve stupnici s malými čísly – mezi sebou je dělí 5 čárek po 0,02 mm.

Šuplery mají aretační šroubek, kterým se naměřená hodnota zafixuje. Některé varianty mají i mikroposuv – speciální šroubek, kterým se dociluje jemného pohybu měřící čelisti.

S posuvným měřítkem zacházejte citlivě. Nemělo by vám například spadnout na tvrdou podložku, protože pak už není garantovaná jeho přesnost. Pro přesnou strojírenskou práci je potřeba využívat cejchovaná posuvná měřítka. Šuplery ukládejte v pouzdře, ve kterém se nejčastěji dodávají, a udržujte je v čistotě. Zaslouží si to, protože odvedou práci, kterou jiná běžně dostupná měřidla neumí.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 11. 4. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto)
, Profil autora: Jaroslav Kropáč