reklama

Zkuste to obráceně - napřed šuplík, potom stolek

Chcete si ze zbytků dřeva vyrobit šikovný dětský stolek se šuplíkem? Pokud ano, ukážeme vám, jak na to. Nepůjde o žádnou precizní truhlářskou práci, ale o návod pro kutily, kteří mají doma pouze pilu, brusku a akuvrtačku. I tak může být konečný výrobek zajímavým doplňkem dětského pokoje. Začneme obráceně, než je v truhlářské praxi obvyklé – výrobou šuplíku. Kolem něj pak vyrobíme samotný stůl.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výrobu stolku se šuplíkem zvládne každý kutil (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budeme na výrobu stolku se šuplíkem potřebovat:

  • pilu
  • akuvrtačku
  • konstrukční vruty
  • barvu
  • truhlářské svěrky
  • zbytky desek a překližky

Takto vypadá šuplík ještě bez přišroubovaného čela
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Takto vypadá šuplík ještě bez přišroubovaného čela

Začneme výrobou dna šuplíku. K tomu se nejlépe hodí překližka tlustá zhruba 10 mm. Překližku si nařežeme na požadovaný rozměr. Pak si z ní vyřežeme pásky, které budou tvořit boky a zadní i přední čelo šuplíku. Pomocí vrutů a lepidla spojíme všechny díly dohromady tak, abychom získali korpus šuplíku.

Hotový šuplík
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hotový šuplík

Teď je potřeba přišroubovat vnější čelo šuplíku. K němu už budeme potřebovat kus desky z masivního dřeva. Obrousíme ji, nebo ohoblujeme. Pomocí metru a tužky si čelo rozměříme tak, aby na šuplík pasovalo. Ideální je, když čelo přesahuje šuplík o cca 2 cm na každou stranu. Vzdálenost si můžeme odměřit pomocí odřezků z prken. Vnější čelo šuplíku pak přilepíme a přišroubujeme vruty. Pokud chceme, aby vruty nebyly vidět, šroubujeme je z vnitřní strany šuplíku.

Spodní část stolu by měla šuplík přesahovat o zhruba 1 cm
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spodní část stolu by měla šuplík přesahovat o zhruba 1 cm

Když máme šuplík hotový, můžeme přistoupit k výrobě samotného stolu. Spodní část stolu by měla být o cca 1 cm širší než šuplík, boční stěny stolu taktéž. Pro výrobu použijeme masivní dřevo. Nejprve si na požadovaný rozměr nakrátíme bočnice. Ty si pak upneme svěrkou a ze spodní strany připevníme nařezané masivní desky. Tím máme vytvořené dno stolu. Teď si polotovar obrátíme a stejným způsobem uděláme také vrchní část stolu. Zadní stěnu zakryjeme deskou z masivu.

Nohy stolu přišroubujte vruty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nohy stolu přišroubujte vruty

Dalším krokem je výroba noh ke stolu. Vezmeme si dvě stejně dlouhá a široká okna a rozřízneme je úhlopříčně. Tím získáme čtyři kusy trojúhelníkových noh. Ke stolu je stačí z boku přišroubovat. Pozor na délku vrutů, aby nezavázely při vysouvání a zasouvání šuplíku.

Nakonec povrch stolku přebruste
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec povrch stolku přebruste

Nakonec celý výrobek přebrousíme papírem o zrnitosti 100. Přišroubujeme ručku šuplíku – může být z kousku laťky. Po začištění povrch stolu natřeme barvou. Aby byl vzhled atraktivnější, můžeme použít dva i více odstínů. Každopádně je však vhodné použít do dětského pokoje barvy, které jsou atestované na styk s potravinami a hračkami.

Tipy:

  • Když šroubujete masivní prkna, může se stát, že na okrajích prasknou. Abyste tomu zabránili, je vhodné otvory předvrtat, a hlavně záhlubníkem upravit díry tak, aby se do nich hlavičky vrutů schovaly a materiál neštípaly.
  • Pokud řežete více stejně dlouhých desek, můžete si označit jen jednu, tu pak zarovnat s ostatními a naráz všechny proříznout pilou. Ušetříte si práci s vyměřováním každé desky zvlášť.
  • A ještě jeden tip k používání truhlářských svěrek. Pokud nemají měkčené dosedací plochy, vypodložte si je kousky dřeva. Jinak vám při stahování svěrek vzniknout ve dřevě nehezké otlaky, které se obtížně opravují, zvlášť pokud silou stahujete měkké dřevo, jako je například smrk.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru

Publikováno: 9. 4. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč