reklama

Odhlučněním oken chráníme svůj duševní klid

Není nic horšího, než místo tíženého klidu a ticha poslouchat neustálé troubení projíždějících automobilů, přehlušující štěkot psů a všemožně se překřikující malé děti. Zvuková izolace oken je v tomto případě zcela nezbytná. Odhlučnění oken je efektivní způsob, jak se zbavit nežádoucích zvuků zvenčí a nenechat si narušit spánek či potřebné chvíle klidu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zvuková izolace oken je efektivní způsob, jak se zbavit nežádoucích zvuků zvenčí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejúčinnější zvuková izolace oken

Asi nejlepším způsobem, jak odhlučnit okna a chránit tím náš duševní klid před rušivými zvuky zvenčí, je jejich výměna. Pokud máme okna stará, zvuková izolace nemusí být komfortní. Neustále slyšíme každé projíždějící auto, štěkající psy, hlasy lidí a radostný jásot hrajících si dětí. Potřebná míra zvukové izolace oken závisí samozřejmě na jejich kvalitě. Proto bychom na nových oknech neměli za žádnou cenu šetřit.

Pro zajištění potřebné izolace u nových oken hraje roli hned několik faktorů. Jedná se o typ, počet a tloušťku skel. Dokonce i prostor mezi jednotlivými skly či použitý materiál okenního rámu je zásadní pro vyřešení našeho problému. Moderní a kvalitní plastová či dřevěná okna dokážou výrazným způsobem odhlučnit náš byt a zpříjemnit tak chvíle trávené doma. Ke kvalitní konstrukci oken však musíme přiřadit i správnou a odbornou montáž.

Pokud máme doma opravdu stará okna a nechceme se zatěžovat jejich kompletní výměnou, můžeme alespoň přistoupit k výměně skel či zvýšení jejich počtu. Musíme si však uvědomit, že náš problém to vyřeší pouze zčásti. Samotnou akustiku ovlivňuje nejen počet skel v okně, ale i kvalitní a vhodně použité těsnění.

Stará okna je dobré vyměnit za nová
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stará okna je dobré vyměnit za nová

Velkou roli hraje i správná montáž

Akustiku v místnosti kromě oken ovlivňují i další parametry. Víme již o možnosti použití těsnění do oken. Co se však stane při neodborné instalaci nových oken? Jestliže přistoupíme ke kompletní výměně oken v bytě, musíme si dávat pozor na jejich kvalitní instalaci. Pokud dojde k špatnému namontování či k nekvalitně provedené práci, bude nás hluk z exteriéru iritovat i po nákladné renovaci. Mezi rámem okna a zdivem máme tzv. propojovací spáru. Při montáži je velice důležité, aby byla tato spára kvalitně provedena. Při nekvalitní instalaci nás bude problém s akustikou v bytě trápit i nadále.

Když nás děsí kompletní výměna oken

Kompletní výměna oken je celkem drahou záležitostí a tudíž obrovským zásahem do rodinného rozpočtu. Jestli nás tento zásah vyloženě děsí, můžeme zkusit několik alternativ. Pro ucpání děr v rámu okna můžeme použít izolační pěnový tmel. Ve starých oknech velice často najdeme různě veliké mezery a díry. Tímto prostorem je nejen narušena zvuková izolace oken, ale samozřejmě i tepelná izolace. Mezerami uniká do exteriéru milované teplo.

Vysoce kvalitní tmel má tepelně i zvukově izolační vlastnosti, proto je vhodný pro použití kolem oken. Těsnicí materiál se většinou prodává ve formě vzduchotěsných vinylových či neoprenových pásů. I když si myslíme, že tento krok nám nijak moc nepomůže, opak je pravdou. Jakmile dokončíme utěsnění oken pomocí speciálního tmelu, zjistíme, že rozdíl je více než patrný.

Pro ucpání děr v rámu okna můžeme použít izolační pěnový tmel
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro ucpání děr v rámu okna můžeme použít izolační pěnový tmel

Pomůže i fólie

Použitím protihlukových fólií na okna budeme moci odpočívat, relaxovat, věnovat se své práci či nerušeně v noci spát. Již žádné ruchy zvenčí. Fólie se používají na okna plastová, dřevění i hliníková. Kromě slibované zvukové izolaci oken mají fólie i jiné nesporné výhody. V zimních měsících zamezí v interiéru nepřiměřenému rosení oken, čímž zabraňujeme nechtěnému vzniku plísní. V horkých dnech naopak zabraňuje přehřívání skel. Navíc nás již nebude trápit nepříjemný pocit chladu, který prostupuje skrz skla oken.

Předokenní rolety

Poměrně účinným způsobem, jak pomoci ke snížení vražedného hluku z ulice. jsou předokenní rolety. Hliníkové či plastové lamely po jejich stažení pohlcují decibely a výrazně tak přispívají k zvukové izolaci oken.

Hliníkové či plastové lamely pohlcují decibely a přispívají k zvukové izolaci oken
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hliníkové či plastové lamely pohlcují decibely a přispívají k zvukové izolaci oken

Akustické závěsy

Kromě předokenních rolet můžeme pro pohlcení zvuku z exteriéru použít i speciální akustické závěsy. Jedná se o látkové závěsy, jejichž gramáž je však mnohem větší než u obyčejných bytových závěsů. Vidět je můžeme většinou v divadlech a na pódiích. Perfektně pohlcují zvuk a zabraňují jeho dalšímu rozléhání.

Akustické závěsy pohlcují zvuk a zabraňují jeho dalšímu rozléhání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Akustické závěsy pohlcují zvuk a zabraňují jeho dalšímu rozléhání

Akustické závěsy se instalují na klasické konzole a po jejich roztažení slouží též jako zatemňovací závěs, kterým neprojdou žádné sluneční paprsky.

Zdroj informací: pksokna.cz; stavba.tzb-info.cz; rosenioken.eu

Publikováno: 10. 4. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Beata Boháčová