Víte, kde skladovat baterie? Každý kutil má dnes nejméně jednu akuvrtačku, pilu nebo flexu. To, jak dlouho stroj vydrží, záleží na stavu akumulátorů – zvlášť u levného nářadí. Bateriím hrozí zničení především v mrazu. Řekneme si pár tipů, jak riziko poškození akumulátorů snížit a kde na ně číhá největší nebezpečí.
Běžnou praxí kutilů je, že si akunářadí uskladní v nezateplené garáži. Pak stačí trochu mrazu a je na problém zaděláno. Nízké teploty totiž moderním akumulátorům škodí. A to tak, že velmi. Pokud baterie zmrzne, klesne její napětí i kapacita. Pár dnů v mrazu dokáže akumulátorový článek natrvalo poškodit. A to tak, že už ho vůbec nenabijete. Přitom skladovat baterie není až tak složité.
Kde baterie skladovat? Nejlépe v teple
Optimální je skladovat baterie v teple – nikoli v horku. Tam, kde se teplota udržuje nad 10 °C, by žádné riziko poškození hrozit nemělo. Pozor ale na opačný extrém – horko. Teploty na 50 °C jsou pro moderní li-pol baterie nebezpečné – může dojít až k jejich požáru. Optimální skladovací podmínky pro baterie najdete v návodu od akumulátorových článků.
Jak na dlouhodobé skladování
Baterie tedy může poškodit jak mráz, tak i horko. Zvláštní péči věnujte bateriovým článkům, které chcete uložit dlouhodobě – typicky na konci pracovní sezóny. Takové akumulátory uschovejte v prostředí s pokojovou teplotou. Před uložením je nenabíjejte do plna, ale zhruba na 2/3 kapacity. Dlouhodobé vysoké napětí na bateriovém článku totiž vede k jeho degradaci. V průběhu skladování baterií můžete jednou za čas zkontrolovat jejich kapacitu – buď pomocí LED diod přímo na akumulátoru, nebo na nářadí poté, co do něj baterii vložíte.
Zdroj informací: pořad Pepa Libický, rubrika Minutový manžel
Publikováno: 6. 4. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč