reklama

Bude letošní Velikonoce zdobit doma upletená pomlázka?

Pletení pomlázky patří mezi tradiční činnosti mužů všech věkových kategorií vždy před nejkrásnějšími svátky jara, Velikonocemi. Vrbové proutí spletené do mrskačky jim pak dává právo vyrazit na Velikonoční pondělí na koledu. Ve větších městech tato tradice pomalu upadá. Na vesnicích se však stále těší velké oblibě. Tradice a zvyky spojené s Velikonocemi zasahují do každé rodiny, stejně tak jako umění pletení pomlázky, které přechází z otce na syna.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
K Velikonocům již neodmyslitelně patří pletení pomlázky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pletení pomlázky je tradice, která jako jedna z mála přetrvává po mnoho let. I když existují jedinci, kteří si symbol Velikonoc koupí, stále mezi námi žije početná skupina mužů, jež si svou pomlázku raději uplete sama. Vrbové proutí pak zdobí barevné mašličky, které na pomlázky připevní vyšlehaná děvčata.

Pomlázka má mnoho podob i názvů. Liší se podle lokality, kde jsou vyráběny. Setkat se tedy můžeme např. s mrskačkou, šlehačkou či tatarem.

Jak postupovat při pletení pomlázky?

Pro výrobu pomlázky, které se říká stoupačka či točená pomlázka, budeme potřebovat 15 až 16 proutků, přičemž 4 proutky budou žluté. Zbylé proutky budou červené. Docílíme tím krásně barevné pomlázky. Při pletení pomlázky dochází k postupnému stoupání jednotlivých pater a jejímu následnému prodlužování. Vezmeme si vrbové proutí. V prvním kroku si vyrobíme ručku pomlázky. Všech 15 proutků držíme v ruce společně. Z tohoto počtu proutků vezmeme jeden a jím pomalu obmotáváme zbylé proutky ve spodní části pomlázky tak, aby vzniklo místo, kde budeme pomlázku držet. Ve chvíli, kdy máme hotovou ručku, dáme bokem 5 proutků, které budeme potřebovat až později.

Potřebovat budeme 4 proutky žluté a na zbytek červené
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Potřebovat budeme 4 proutky žluté a na zbytek červené

5 proutků, které jsme si dali na stranu, obmotáme mašličkou, aby se nám nepletly mezi proutky, z kterých budeme plést stoupající patra pomlázky. Zbylé vrbovou proutí opět rozdělíme. Připravíme si 4 žluté proutky a 4 červené. Jeden proutek nám nyní zbyl. Okolo zbylého proutku budeme oplétat proutí a vyrábět tím pomlázku. Vezmeme tedy první žlutý prut, úplně spodní, ze zadní strany obmotáme samostatný proutek, dáme jej dopředu a ohneme na pravou stranu. Dále vezmeme červený proutek z levé ruky, opět obmotáme samostatný prut zezadu dopředu a ohneme jej na levou stranu. 

Nyní pokračujeme opět žlutým proutkem. Zezadu ho opět obtočíme kolem prostředního proutku, dáme dopředu a opět dáme na pravou stranu. To samé provedeme s červeným proutkem z pravé ruky a ohneme jej na pravou stranu. Naprosto stejným způsobem pokračujeme s ostatními proutky. Vždy si musíme dát pozor, abychom žluté proutí ohýbali na levou stranu a červené na pravou.  Postupným pletením se vytváří jednotlivá patra a pomlázka je brzy upletená. V horní upletené části uvážeme mašličku, aby se nám pomlázka nerozpletla.

Při pletení pomlázky nesmíme zapomenout na ozdobný konec

Stoupačka je hotová a můžeme se pustit do pletení košíčku pomlázky. K tomu budeme potřebovat 5 proutků, které zatím byly dány bokem a obmotány mašličkou, aby nezasahovaly do pletení pomlázky. Vezmeme tedy první dva proutky. První zlomíme směrem k sobě a druhý položíme přes něj. Další proutky potom ohýbáme vždy přes proutek položený směrem od sebe. Tyto proutky obtáčíme kolem vyrobené stoupačky a pokládáme tak, že nám vznikne ozdobný košíček pomlázky.

Po upletení stoupačky se plete košíček pomlázky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Po upletení stoupačky se plete košíček pomlázky

Ve chvíli, kdy je košíček upletený, přebytečné proutky následně zapleteme do vnitřní části pomlázky. K tomuto kroku nám může pomoci taková malá vychytávka, kterou tvoří kolíček s vidličkou. Tím si můžeme jednoduše roztáhnout proutí. Proutek pak zastrčíme dovnitř a můžeme jej utáhnout tak, aby se nám vyrobené dílo nerozplétalo.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 7. 4. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová