reklama

Znáte zásady skladování věcí v garáži? A dodržujete je?

Skladování v garáži představuje něco, co vypadá zpočátku geniálně, ale velmi snadno vám to může přerůst přes hlavu. Garáž je místnost, která slouží především k uschování motorových vozidel. K tomuto účelu byla i zkolaudována. Pravdou ale je, že kromě toho ji lidé nejčastěji využívají i jako úložný prostor. Je to správně? Co byste měli vědět o skladování věcí v garáži? Víte, že i to má svá jistá pravidla?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skladování v garáži lidem přerůstá přes hlavu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Skladování v garáži 

Skladování v garáži je zajímavým tématem. Odborníci o něm tvrdí jedno a lidé dělají něco jiného. Podle různě provedených studií třeba vyšlo najevo, že právě garáž je tou nejvíce zaneřáděnou místností v domě. A je tomu proto, že lidé nevyužili její potenciál a věci do ní ukládali bez nějakého velkého uvažování. Jenže to je nebezpečné. Nevěříte? Pojďme se tomuto problému kouknout na zoubek.

Hodně lidí vůbec nedbá na bezpečnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hodně lidí vůbec nedbá na bezpečnost

Co a jak skladovat v garáži 

Jednou z nejčastějších chyb při skladování věcí v garáži je jejich ukládání na zem. Velmi rychle tyto věci zaberou všechno volné místo. Vám se pak v garáži špatně pohybuje a nese to s sebou i další bezpečnostní rizika. Když už se rozhodnete pro skladování v garáži, měla by zůstat podlaha volná. Je proto důležité, abyste k tomu využili stěny a strop.

Okolo stěn můžete třeba postavit kovové regály a na stěnu pak můžete dát i police. Ty mohou klidně sahat až ke stropu. Zvažte rovněž, zda do garáže neumístíte pegboard nebo něco v podobném stylu pro zavěšení nářadí. Na stropy potom umístěte závěsné úložné řešení. To vše vám šetří místo i zajišťuje větší bezpečnost. 

I skladování věcí v garáži má svá pravidla
i (Zdroj: (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depDepositphotos (https://cz.depositphotos.com)ositphotos.com)))
I skladování věcí v garáži má svá pravidla

Do garáže můžete uložit

 • Do garáže rozhodně patří autopotřeby čili vše, co používáte ve spojitosti s autem, tedy třeba i střešní nosič. Ten můžete mít v garáži zavěšený na stropě. 
 • Kromě auta ale v garážích nejčastěji skladujeme také kola. Bohužel mnohdy špatně. Nikdy je nenechávejte na zemi, protože pak představují bezpečnostní riziko. Využijte pro ně závěsného úložného systému. 
 • V garáži najde své místo i kempingové vybavení. Objemné věci zavěste na strop a drobné pak uložte do průhledných plastových beden, označte je a uložte do regálu. 
 • V garáži se zcela běžně uchovává i lyžařská výbava. Ale i pro ni platí, co je možné dát ke stropu, tak to tam dejte, jinak na menší věci použijte regály. 
 • Garáž je typickým místem, kam řada lidí ukládá své sezónní dekorace. Pokud tak chcete učinit, uložte je nejprve do předem označených beden a uložte je do regálů. Až je budete potřebovat, snadno je najdete. 
 • Vzhledem k tomu, že máte v garáži auto, tak se to může jevit jako skvělé místo pro uskladnění různého nářadí, a to nejen na opravu auta, ale i toho zahradního (lopat, hadic, sekačky na trávu, květináče, nářadí pro sázení a údržbu zahrady). Jen si dobře promyslete, kam to všechno uložíte. Pomoci vám v tom v značné míře i pegboard, kam byste si řadu nástrojů mohli zavěsit. Nezapomínejte však vždy elektrické nářadí vypojit ze sítě. A v žádném případě v garáži nic nebruste, ani nesvářejte. 
 • V garáži můžete mít vesměs vše, co máte venku a co odolává přírodním živlům. Tedy i bazénové doplňky, větší hračky nebo i zahradní nábytek, pokud není ze dřeva.
Mnoho lidí skladuje v garáži věci bez ladu a skladu, až se jim tam nakonec nevejde auto
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mnoho lidí skladuje v garáži věci bez ladu a skladu, až se jim tam nakonec nevejde auto

Co v garáži naopak rozhodně neskladovat

 • V garáži můžete mít maximálně 20 litrů nafty nebo benzinu a 20 litrů oleje. Skladování většího množství je nebezpečné a nemuseli by vás proto ani pojistit. I ten benzín, který v garáži máte, mějte v adekvátní nádobě a udržujte jej daleko od zdrojů vznícení. Zabezpečte ho tak, aby se k nim nedostalo žádné zvíře, ani dítě. 
 • Kromě toho pak v žádném případě nikdy do garáže nedávejte lahve na propan butan.  
 • Dále v garáži neskladujte nátěrové materiály, protože potřebují stálou teplotu a teplo, které jim garáž nedokáže poskytnout. 
 • Do garáže nedávejte ani dřevěný zahradní nábytek, zničil by se, stejně pak i mokré a palivové dřevo. 
 • V garáži rozhodně neskladujte nic, co přitahuje hmyz a škůdce, tedy žádné jídlo, ani krmivo pro mazlíčky, dále také textil jako třeba lůžkoviny nebo závěsy, knihy, fotky, CD nebo DVD, dokumenty a jiné papíry, starou elektroniku a v neposlední řadě křehké a drahocenné věci. 
 • A i když vás to sebevíc láká, není to ideální místo pro vaši dílnu, a to z jednoduchého důvodu - právě to představuje jednu z největších příčin požáru. 
Oficiálně by toho v garáži kromě auta být nemělo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oficiálně by toho v garáži kromě auta být nemělo

Co byste měli vědět:

Popravdě, oficiálně byste v garáži kromě auta a případně 20 litrů pohonných hmot a 20 litrů mazadel neměli mít nic. Realita je ale jiná, což dokazuje i to, že v loňském roce hořelo ve velkém počtu garáží. Protože právě ty mohou být snadnou příčinou požáru. 

Zdroj informací: lomax.cz; rozhlas.cz; hotove-plechovagaraze.cz

Publikováno: 5. 3. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová