reklama

Co všechno umí levitující postel?

Víte, jak vypadá levitující postel? Šla by vyrobit? Myslíte, že opravdu existuje postel, která se vznáší nad zemí a člověk si při poležení na ní připadá jako Alibaba, který cestoval na létajícím koberci? Známe odpověď, a pokud se chcete každou noc proletět na levitující posteli do říše snů, nabízíme vám i návod na její stavbu.

Levitující postel vás bezpečně přenese do říše snů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyrobte si levitující postel

Je vůbec možné vyrobit si doma levitující postel? Nebo to je jen naše fantazie? Ne vždy se nám povede sehnat kus nábytku, který by nám vyhovoval tvarem, velikostí, barvou i cenou. To je třeba příklad postele. Sehnat takovou, která by se hodila do našeho letního sídla do patra, kde je ke všemu ještě zkosený strop, je úkol hodný umu Sherlocka Holmese. A když už bychom měli vybranou takovou, která se nám tam opravdu vejde, dozvíme se cenu i to, že dříve než za 6 neděl postel prostě nedostaneme.

No a co teď? Spát do té doby na nafukovací matraci? Anebo si prostě postel postavit? Když postavit, tak postavit a rozhodně to tedy nebude běžná postel, kterou známe z katalogů. My si postavíme postel, která levituje.

Co budeme potřebovat:

  • hranoly 140×40 mm
  • hranoly 100×40 mm
  • vruty
  • stolní pilu
  • aku šroubovák

Levitující postel proto, že bude složená ze dvou dílů - ze spodní užší základny a horního širokého patra. Protože základna nebude vidět, může neznalý návštěvník získat dojem, že se postel skutečně vznáší nad podlahou.

Nejprve si nakreslíme plánek
Nejprve si nakreslíme plánek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nezapomeňte při výrobě levitující postele:

Na vnitřní základnu budeme potřebovat nařezat 5 dílů po 96 cm. Ty budou tvořit kratší strany základny + vnitřní výztuže. Delší strany stačí mít v délce 140 cm.

K řezání použijeme stolní pilu
K řezání použijeme stolní pilu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pepa Libický při výrobě použil  stolovou pilu HS 81 S, což je kompaktní a skvěle postavená stolová pila vhodná do běžné domácí dílny. Díky dostatečně silnému motoru můžeme na pile provádět všechny obvyklé druhy jednoduchých i složených řezů, kotouč má tvrzené zuby. Ve standardní výbavě pily nechybí boční doraz, úhlové pravítko, bezpečnostní kryt řezného kotouče, nástavec na odsávání pilin, a dokonce ani stabilní podstavec z pevných kovových profilů s nástavcem proti překlopení pily. Neocenitelným pomocníkem je potom možnost bočního (vpravo i vlevo) rozšíření stolu, díky kterému si upravíte pracovní plochu přesně podle okamžité potřeby.

Po nařezání všech dílů už postačí jen lehce začistit hrany a můžeme základnu sešroubovat dohromady. Na začištění použijeme brusnou houbu.

Všechny řezné plochy začistíme brusnou houbičkou
Všechny řezné plochy začistíme brusnou houbičkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Postel budeme montovat přímo na místě, protože prostor pro spaní je v patře, kde bychom se s hotovým korpusem opravdu těžko "vymotali". Nanosíme si tedy všechny díly do patra a začneme s tím, že si prostor vyměříme. 

Tip redakce:

Levitující postel bude podsvícená LED diodami, proto budeme postel umisťovat poblíž el. zásuvky, abychom nemuseli později natahovat prodlužovací kabel.

Na sešroubování použijeme konstrukční vruty 5×100 mm. Díky zvolenému aku šroubováku bude práce s nimi jednoduchá a rychlá.

Použijeme konstrukční vruty
Použijeme konstrukční vruty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Sestavíme nejprve obvodovou kostru, do které budeme po vyměření usazovat vnitřní výztuhy. Abychom nemuseli neustále "chytat" pravý úhel v rozích kostry, vypomůžeme si jedním z hranolků, který vložíme dovnitř základny, a obvodovou kostru smontujeme z vnější strany.

Všechny rohy musí svírat 90° úhel
Všechny rohy musí svírat 90° úhel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vnitřní stranu základny vyztužíme rozpěrami
Vnitřní stranu základny vyztužíme rozpěrami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hotová základna pod postel
Hotová základna pod postel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba rámu

Delší strany vzhledem k standardizaci běžných matrací budou 2 metry. Šířka postele bude 180 cm. Při řezání příčníků ale nesmíme, stejně jako v případě základny, odečíst tloušťku materiálu krát 2, takže na rám nařežeme 6 příčníků po 172 cm.

Opět všechny řezné části začistíme a nanosíme si díly do patra, kde je smontujeme. Začneme standardně spojením vnějších dílů rámu, který je zároveň patrem i roštem.

Rám sestavíme také na místě
Rám sestavíme také na místě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vnitřní rozpěry si vyměříme do přesných vzdáleností od sebe. Potřebujeme, aby bylo patro vyvážené. Proto vnitřní díly umisťujeme 49 cm od sebe.

I zde budou rozpěry, aby byl rám současně i roštem
I zde budou rozpěry, aby byl rám současně i roštem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud by postel byla pouze s vnitřními rozpěrami, nebyla by příliš stabilní ani pohodlná. Musíme tedy nutně vyrobit lamely, které nahradí klasický postelový rošt. Lamely vyrobíme z odřezků z hranolků.

Do roštu usadíme lamely
Do roštu usadíme lamely (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud jsme měřili přesně, bude délka lamel 45 cm. Lamely se budou opět přišroubovávat, ovšem dbáme na to, aby v krajových "dráhách" byly 3 lamely, zatímco v středových lamely 4. Tento počet stanovujeme kvůli zatížení postele.

Když je horní rošt kompletní, můžeme jej (ideálně za pomoci jednoho až dvou silných jedinců) nadzdvihnout a zasunout pod něj základnu. 

Rám a základnu dobře sešroubujeme k sobě
Rám a základnu dobře sešroubujeme k sobě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Základnu a rošt spojíme do sebe pomocí konstrukčních vrutů, ale tentokrát použijeme vruty o délce 150 mm, abychom obě vrstvy bez obtíží prošroubovali. 

Opláštění postele

Kdyby naše levitující postel byla bez postranních okrajů, asi bychom se na ní příliš pohodlně nevyspali. Každou noc bychom totiž nejspíš honili matraci na zemi. Proto si ještě vyrobíme tzv. opláštění.

Základem budou zase naše známé hranoly 140×40 mm. Délka postele je 2 metry, ale musíme připočítat opět tloušťku materiálu na obou stranách. Hranoly začistíme a konstrukčními vruty je upevníme z vnější strany postelového rámu. Může se stát, že vlivem kroucení dřeva nejsou všechny hranoly dokonale rovné. Malé odchylky tolerujeme a při šroubování okrajů k posteli si vypomůžeme svěrkami.

Český kutil vyzkoušel rychloupínací svěrku s nylonovými rameny. Svěrka má pákový rychloupínací mechanismus se zubovou pojistkou a její pohyblivá čelist je zcela ideální pro přesné přizpůsobení tvaru svíraného materiálu. Konstrukce svěrky umožňuje rychlou úpravou ramen ji použít jako rozpěrku.
K posteli připevníme okraje
K posteli připevníme okraje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Posledním krokem pak bude již jen nalepení LED diodového pásku okolo základny postele a máme originální levitující postel. 

Základnu vylepšíme LED diodami
Základnu vylepšíme LED diodami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nebojte se do takové výroby postele na míru pustit.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor, s.r.o.; LEVIOR s.r.o.

Publikováno: 2. 4. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová