Pokud přemýšlíte, jak měřit rovinu na stavbě, popíšeme vám to. K práci budeme využívat stavební laser, s jehož pomocí jde práce snadno od ruky. Uplatnění laseru je pestré – potřebovat ho budete při stavbě zdi, vyměřování vypínače nebo při obkládání koupelny.
Kdy a k čemu měření roviny využijete
Bez měření roviny se na stavbě neobejdete – potřebujete změřit kolmost a rovinu stěn, výšku podlahy, ale stejně tak budete rovinu hledat i při montáži poliček, skříněk nebo během montáže kotle. Pokud tedy ještě stavební laser nemáte, pořiďte si ho. Není drahý a opravdu ho využijte – třeba i na zahradě při terénních úpravách.
Křížový stavební laser
Základním typem stavebního laseru je křížový stavební laser. Promítá dvě roviny – vertikální a horizontální. Většinou si můžete zvolit, zda promítnete jen horizontální rovinu, pouze vertikální nebo obě zároveň. Promítání obou rovin na stěnu se hodí například při lepení obkladů na stěnu, protože pomocí laserového kříže si snadno srovnáte lepené kachličky v obou rovinách.
Rotační laser
Nevýhodou obyčejného stavebního laseru je, že promítá laserovou linku na stěny vždy jen v omezeném úhlu. Abyste mohli promítat laserovou rovinu v rozsahu 360 °, potřebujete takzvaný rotační stavební laser. Ten je ale docela drahý, takže je lepší si ho půjčit. Anebo si klasický křížový laser umístěte na stativ, který má otočnou hlavu, a můžete s ním otáčet alespoň takto.
Jak s laserem měřit
Jednoduše – pokud si potřebujete vyměřit rovinu na zdi, postavte si laser na stativ nebo jinou rovnou plochu a promítněte laserový paprsek do místa, které jste si předem vyměřili pomocí metru. Pak už stačí jen na laserové lince vyznačit body, které budou značit rovinu – třeba když potřebujete označit výšku vedení kabelů pro elektrikáře nebo sjednotit výšku vypínačů a zásuvek.
Pokud měříte například rovinnost podlahy, opět stačí pustit laser. Vezměte si třeba svinovací metr a obcházejte s ním místnost. Podle toho, kam se bude na metru promítat rovina laseru, poznáte, zda je podlaha v rovině.
Kdy laser nefunguje
Problém s laserem může být jeho špatná viditelnost v přímém slunečním světle, typicky například venku. V tom případě si na měření vyberte pozdější odpoledne nebo podvečer, kdy je světla venku méně a laserová ryska jde vidět dobře. Případně můžete pro měření roviny využít také přijímače laserového paprsku, které se někdy prodávají v sadě s lasery. Přijímač dokáže zachytit laserový paprsek i na 50 m daleko za přímo slunečního světla.
Další potíže můžou nastat, pokud křížový laser umístíte na šikmou plochu. Lasery dokážou kompenzovat +/- 4 stupně odchylky, více většinou ne. Pak začne laser blikat nebo zhasne. V takovém případě nezbývá než laser vypodložit tak, aby byl v rovině.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 31. 3. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč