reklama

Zahřát nás může i starý elektrický bojler

Studené sychravé počasí přímo vybízí k tomu, vyrobit si šikovná a vychytaná kamínka. Starý elektrický bojler, který již dávno odpočívá v útrobách zašedlé půdy, je právě tou pravou součástí, z které kamínka mohou vzniknout. Tlustý ocelový plášť může po drobných úpravách vydávat příjemné hřejivé teplo a svou výhřevností hravě vytopí např. maringotku či karavan.

Vyrobte si malá kamna z elektrického bojleru, zahřejí vás v sychravém počasí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Jak vyrobit malá kamna? Zkuste to z bojleru!

Šikovná malá kamna jsou nezbytnou součástí karavanu hlavně v období, kdy sychravé počasí přebírá vládu nad teplými a sluncem zalitými dny. Nápad na výrobu kamen z bojleru se zrodil v hlavě šikovného domácího kutila. Tolik chtěný pocit tepla jej hlodal natolik, že se pustil do hledání adekvátního příměru, z kterého vychytaná kamínka vyrobí. Ve chvíli, kdy v prostorách staré zašedlé půdy nalezl již delší dobu odložený elektrický bojler, měl jasno.

Pro výrobu jednoduchých malých kamen byl použit starý elektrický bojler, který zpočátku sloužil pro ohřev vody. V přední části bývaly původně elektrody. Všechny byly odstraněny. Kompletní kamínka vznikala víceméně za pochodu. Žádný nákres či výkres neexistoval, pouze představa v hlavě šikovného kutila.

Bojler nemusí sloužit pro ohřev vody, vyrobíte z něj malá kamna
Bojler nemusí sloužit pro ohřev vody, vyrobíte z něj malá kamna (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kamna z bojleru vyrobíte celkem snadno

Starý nefunkční bojler prošel kompletní proměnou. Veškeré přidané díly byly nakoupeny za pár korun na vrakovišti a připevněny svary k výrobku, který původně zajišťoval teplou vodu. K bojleru byly přidány kovové nožičky, aby byla kamínka vyvýšena, výstup komínu, šroub, páka i jiné prvky. Místo, kde bývaly původně elektrody, bylo odříznuto a přeměněno na závěsná dvířka, jež se pohybují díky přivařenému šroubu. Páka zajišťuje bezpečné zajištění uzavřených dvířek, která jsou navíc v přední části opatřena posuvným výstupem regulujícím přívod vzduchu, aby kamna měla přijatelný tah.

Na litinovém roštu můžeme rozdělat oheň
Na litinovém roštu můžeme rozdělat oheň (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Vnitřek kamínek se může pochlubit roštem, který původně zdobil stará litinová kamna. Na rošt je možné naskládat dřevěná prkénka, zapálit je a čekat, kdy začnou kamna hřát. Během krátké chvilky se již z komína line kouř. Nově vyrobená kamna jsou určena pro vytápění karavanu, což zvládnou bez sebemenších problémů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 1. 4. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Beata Boháčová