reklama

Zahřát nás může i starý elektrický bojler

Studené sychravé počasí přímo vybízí k tomu, vyrobit si šikovná a vychytaná kamínka. Starý elektrický bojler, který již dávno odpočívá v útrobách zašedlé půdy, je právě tou pravou součástí, z které kamínka mohou vzniknout. Tlustý ocelový plášť může po drobných úpravách vydávat příjemné hřejivé teplo a svou výhřevností hravě vytopí např. maringotku či karavan.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Vyrobte si malá kamna z elektrického bojleru, zahřejí vás v sychravém počasí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Jak vyrobit malá kamna? Zkuste to z bojleru!

Šikovná malá kamna jsou nezbytnou součástí karavanu hlavně v období, kdy sychravé počasí přebírá vládu nad teplými a sluncem zalitými dny. Nápad na výrobu kamen z bojleru se zrodil v hlavě šikovného domácího kutila. Tolik chtěný pocit tepla jej hlodal natolik, že se pustil do hledání adekvátního příměru, z kterého vychytaná kamínka vyrobí. Ve chvíli, kdy v prostorách staré zašedlé půdy nalezl již delší dobu odložený elektrický bojler, měl jasno.

Pro výrobu jednoduchých malých kamen byl použit starý elektrický bojler, který zpočátku sloužil pro ohřev vody. V přední části bývaly původně elektrody. Všechny byly odstraněny. Kompletní kamínka vznikala víceméně za pochodu. Žádný nákres či výkres neexistoval, pouze představa v hlavě šikovného kutila.

Bojler nemusí sloužit pro ohřev vody, vyrobíte z něj malá kamna
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bojler nemusí sloužit pro ohřev vody, vyrobíte z něj malá kamna

Kamna z bojleru vyrobíte celkem snadno

Starý nefunkční bojler prošel kompletní proměnou. Veškeré přidané díly byly nakoupeny za pár korun na vrakovišti a připevněny svary k výrobku, který původně zajišťoval teplou vodu. K bojleru byly přidány kovové nožičky, aby byla kamínka vyvýšena, výstup komínu, šroub, páka i jiné prvky. Místo, kde bývaly původně elektrody, bylo odříznuto a přeměněno na závěsná dvířka, jež se pohybují díky přivařenému šroubu. Páka zajišťuje bezpečné zajištění uzavřených dvířek, která jsou navíc v přední části opatřena posuvným výstupem regulujícím přívod vzduchu, aby kamna měla přijatelný tah.

Na litinovém roštu můžeme rozdělat oheň
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Na litinovém roštu můžeme rozdělat oheň

Vnitřek kamínek se může pochlubit roštem, který původně zdobil stará litinová kamna. Na rošt je možné naskládat dřevěná prkénka, zapálit je a čekat, kdy začnou kamna hřát. Během krátké chvilky se již z komína line kouř. Nově vyrobená kamna jsou určena pro vytápění karavanu, což zvládnou bez sebemenších problémů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 1. 4. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Beata Boháčová