reklama

Jak vyčistit dlažbu, aby byla opět jako nová

Venkovní betonová dlažba je velice oblíbená. Má celkem snadnou pokládku, nevyžaduje žádnou speciální údržbu a ani mrazy ji často nic neudělají. Co s ní provést, když už je její vzhled zašlý nebo je mezi spárami mech a jiné nečistoty? Přinášíme vám praktické tipy, jak se efektivně s tímto problémem vypořádat.

Vyčistěte dlažbu u domu! Zašlá a zarostlá dlažba není dobrou vizitkou majitele domu (Zdroj: Jaromír Malich)

Proč dlažbu čistit?

Vyčistit dlažbu je občas potřeba. Betonová dlažba má spoustu předností. Je levná, nabízí zajímavé dekory a při troše citu si po mnoho let zachová svůj vzhled, který měla i v době pokládky. Bez prováděné péče však začne brzy povrch tmavnout díky běžným nečistotám, které se na ní usazují, a mezi spárami se může objevit mech nebo dokonce tráva.

Pokud dojde ke znečištění olejem nebo benzinem, je nutné co nejdříve začít jednat. Tekutinu je nutné odstranit, k tomuto použití se hodí například vhodný absorpční materiál, jako je písek, dřevěné piliny nebo kočičí stelivo. Poté, co dojde k absorpci vyteklé tekutiny, znečištěný písek či jiný materiál je nutné likvidovat jako nebezpečný odpad ve sběrném dvoře. K vyčištění skvrny stačí vhodný saponát, který necháte na ploše působit a pak opláchnete vodou.

Ocelový čisticí kartáč fantasticky zatočí s mechem i trávou mezi spárami
Ocelový čisticí kartáč fantasticky zatočí s mechem i trávou mezi spárami (Zdroj: Jaromír Malich)

Jak odstranit mech ze spár i povrchu?

Rostoucí mech mezi spárami a na dlažbě se objevuje nejčastěji ve stinných polohách, kde povrch dlažby téměř nevysychá. Je zbytečné používat ruční kartáč, je to namáhavé a zdlouhavé. Téměř každý majitel domu vlastní křovinořez – a na něj stačí za několik stovek pořídit ocelový kartáč. Mech, prorostlou trávu a plevel tak zlikvidujete velice snadno a bez námahy, pouze se přesvědčte v návodu k obsluze, že kartáč můžete na stroj použít. Na slabé modely je nevhodný z důvodu nízkého výkonu motoru. Kromě takového příslušenství je možné pořídit i kartáč jednoúčelový s vlastním spalovacím motorem. Ten se vyplatí především obcím nebo majitelům penzionů, kteří potřebují pravidelně několikrát do roka čistit dlažbu tak, aby byla stále ve vynikajícím stavu.

Mytí dlažby wapkou
Mytí dlažby wapkou (Zdroj: Jaromír Malich)

Běžnou špínu vyčistíte tlakovou myčkou. Proud vody je dostatečný na to, aby došlo k odstranění zašlého vzhledu a běžných nečistot. Tuto práci je vhodné provádět za slunečného počasí, kdy povrch rychle vysychá a vzhled dlažby je tak během pár hodin jako před lety. Při použití wapky je nutné mít k dispozici zdroj vody a přívod elektřiny, některé spalovací modely umí i vodu nasávat ze sudu samospádem a díky benzinovému motoru nejsou vázány vzdáleností od zdroje elektřiny.

Zdroj informací: magazinplus.cz

Publikováno: 30. 3. 2023, Autor: Jaromír Malich (text a foto) , Profil autora: Jaromír Malich