reklama

Jak vyčistit dlažbu, aby byla opět jako nová

Venkovní betonová dlažba je velice oblíbená. Má celkem snadnou pokládku, nevyžaduje žádnou speciální údržbu a ani mrazy ji často nic neudělají. Co s ní provést, když už je její vzhled zašlý nebo je mezi spárami mech a jiné nečistoty? Přinášíme vám praktické tipy, jak se efektivně s tímto problémem vypořádat.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Vyčistěte dlažbu u domu! Zašlá a zarostlá dlažba není dobrou vizitkou majitele domu (Zdroj: Jaromír Malich)

Proč dlažbu čistit?

Vyčistit dlažbu je občas potřeba. Betonová dlažba má spoustu předností. Je levná, nabízí zajímavé dekory a při troše citu si po mnoho let zachová svůj vzhled, který měla i v době pokládky. Bez prováděné péče však začne brzy povrch tmavnout díky běžným nečistotám, které se na ní usazují, a mezi spárami se může objevit mech nebo dokonce tráva.

Pokud dojde ke znečištění olejem nebo benzinem, je nutné co nejdříve začít jednat. Tekutinu je nutné odstranit, k tomuto použití se hodí například vhodný absorpční materiál, jako je písek, dřevěné piliny nebo kočičí stelivo. Poté, co dojde k absorpci vyteklé tekutiny, znečištěný písek či jiný materiál je nutné likvidovat jako nebezpečný odpad ve sběrném dvoře. K vyčištění skvrny stačí vhodný saponát, který necháte na ploše působit a pak opláchnete vodou.

Ocelový čisticí kartáč fantasticky zatočí s mechem i trávou mezi spárami
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Ocelový čisticí kartáč fantasticky zatočí s mechem i trávou mezi spárami

Jak odstranit mech ze spár i povrchu?

Rostoucí mech mezi spárami a na dlažbě se objevuje nejčastěji ve stinných polohách, kde povrch dlažby téměř nevysychá. Je zbytečné používat ruční kartáč, je to namáhavé a zdlouhavé. Téměř každý majitel domu vlastní křovinořez – a na něj stačí za několik stovek pořídit ocelový kartáč. Mech, prorostlou trávu a plevel tak zlikvidujete velice snadno a bez námahy, pouze se přesvědčte v návodu k obsluze, že kartáč můžete na stroj použít. Na slabé modely je nevhodný z důvodu nízkého výkonu motoru. Kromě takového příslušenství je možné pořídit i kartáč jednoúčelový s vlastním spalovacím motorem. Ten se vyplatí především obcím nebo majitelům penzionů, kteří potřebují pravidelně několikrát do roka čistit dlažbu tak, aby byla stále ve vynikajícím stavu.

Mytí dlažby wapkou
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mytí dlažby wapkou

Běžnou špínu vyčistíte tlakovou myčkou. Proud vody je dostatečný na to, aby došlo k odstranění zašlého vzhledu a běžných nečistot. Tuto práci je vhodné provádět za slunečného počasí, kdy povrch rychle vysychá a vzhled dlažby je tak během pár hodin jako před lety. Při použití wapky je nutné mít k dispozici zdroj vody a přívod elektřiny, některé spalovací modely umí i vodu nasávat ze sudu samospádem a díky benzinovému motoru nejsou vázány vzdáleností od zdroje elektřiny.

Zdroj informací: magazinplus.cz

Publikováno: 30. 3. 2023, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Profil autora: Jaromír Malich