reklama

Vysoušení zdiva odborně a účinně

Může se stát, že váš dům začne vlhnout. Příčin může být hned několik, ale vždy je nutné začít co nejdříve s odvlhčením zdiva. Vysoušení zdiva lze pak provést několika způsoby. Je ovšem rozhodně praktičtější oslovit minimálně zkušeného stavaře či přímo asanační firmu než se pouštět do nejisté operace s ještě nejistějším výsledkem.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysoušení zdiva kvůli vzlínající zemní vlhkosti řešte s odborníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vysoušení zdiva

Nejen staré domy trpí na chorobu zvanou vlhkost. Vlhkost se objevuje i v novostavbách. Vždy je nutné ihned začít pátrat po příčině a snažit se v co nejkratším čase vlhkost odstranit a odstranit i samotnou příčinu jejího vzniku.

Vzlínání vlhkosti z podzemních vrstev do staveb je fyzikální jev, nazývaný zemní vzlínání vlhkosti. Bez izolace proti vlhkosti může voda ze země vzlínat zdmi až do obytných místností. Obrovským vedlejším problémem je pak vznik plísně na vnitřních površích.

Trvalé působení vody má za následek vzlínání vlhkosti ve zdivu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trvalé působení vody má za následek vzlínání vlhkosti ve zdivu

Velkou chybou je také se domnívat se, že problém se vzlínáním vlhkosti vyřeší sanační omítka. Sanační omítka sama o sobě vlhkost nevyřeší. Někdy se lidé domnívají, že stačí oklepat vlhkostí poškozenou omítku, nanést sanační a zdivo vyschne. Sanační omítka má sice větší množství pórů než běžná omítka, díky tomu rychleji propouští vodní páry a umožňuje tak zdivu rychleji vyschnout bez vzniku nehezkých map, ale je nutné ji aplikovat pouze na místa, kde byla zcela odstraněná původní zasažená omítka.

Asanační omítka vzlínající vlhkost nezastaví, pouze skryje nevzhledné mapy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Asanační omítka vzlínající vlhkost nezastaví, pouze skryje nevzhledné mapy

Před jakýmkoli zásahem proti vlhkosti je ale nutné důkladně prověřit příčinu. Příčin vzniku vlhkosti v obytných prostorách je několik:

  • Kondenzace vody na stěnách - bývá způsobena nedostatečnou tepelnou izolací stěny, přítomností tepelného mostu nebo v zatepleném domě polystyrenem, v kombinaci s plastovými okny.
  • Vzlínání vody ze země - poškozenou nebo dokonce neexistující hydroizolací spodní stavby.
  • Dešťová voda - může do zdí pronikat přes trhliny ve fasádě domu, nebo nasakuje do špatné omítky.
  • Hygroskopická vlhkost - určité množství hygroskopické vlastní soli obsahuje každá stěna i omítka.

Odborníci doporučují především tři základní postupy, jak vlhké zdivo řešit.

  • podřezání objektu
  • chemické injektáže
  • elektroosmóza
Druhotný, ale nezanedbatelný problém je vznik plísní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Druhotný, ale nezanedbatelný problém je vznik plísní

Podřezání zdiva

Tato metoda je sice ultimativní (nejlepší, největší), ale přesto je to razantní zásah do statiky objektu. Tímto způsobem lze ale ošetřit pouze zdivo, které je nad podřezáním, takže např. suterénní či sklepní prostory zůstanou neošetřené.

Podřezání zdiva se provádí řetězovou nebo lanovou pilou. V obou případech se zdivo podřezává v maltové spáře po přibližně metrových úsecích. Do vzniklé mezery ve spáře zdiva se vkládá izolační fólie a natloukají se plastové pevnostní klíny zamezující sesedání. Následně se mezera vyplní maltou.

Při podřezávání domu je nutné použít asanační fólii
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při podřezávání domu je nutné použít asanační fólii

Chemická injektáž

Spočívá v navrtání poškozeného zdiva a naplnění chemickou substancí, která zabrání opětovnému vzlínání vlhkosti zdivem vzhůru. Injektážní krém se po čase ve zdivu zcela rozplyne a způsobí neprostupnost materiálu. Vlhkost tak již nemůže prostupovat z podloží stavby do vyšších pater. Tuto metodu lze používat i v podzemních prostorách. 

Chemická injektáž je jednou z možností, jak dům před vlhkostí ochránit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Chemická injektáž je jednou z možností, jak dům před vlhkostí ochránit

Elektroosmóza

Elektroosmóza téměř dokonale anuluje zmiňovaný fyzikální jev - zemní vzlínání vlhkosti. Laicky řečeno donutíme kapiláry vody (vlhkost) ne k vzlínání, ale naopak k sestupu ze zdiva staveb a postupu do zemních vrstev okolo. Pro majitele stavby to ale znamená, že musí mít elektroosmotický přístroj neustále v provozu. Elektroosmóza dokáže ošetřit jak nadzemní části, tak i ty podzemní části staveb.

Elektroosmotický přístroj
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Elektroosmotický přístroj

Obecně se rozlišuje na kontaktní a bezkontaktní. Každá z těchto variant je různě náročná na instalaci. Například bezkontaktní elektroosmóza je bez jakéhokoliv zásahu do stavby, ta kontaktní je náročnější a neobejde se bez zásahu do stavby. Je ale méně náročná na provedení, než je injektáž i podřezávání.

Český kutil vyzkoušel za vás elektroosmotický přístroj DryPol® system, který zajistí rychlou a efektivní izolaci celé stavby jedním přístrojem. Jedná se o digitální, procesorem řízený přístroj, který stačí pouze zapojit do zásuvky, život v budově se nezastaví. 

Jedná se o unikátní český výrobek splňující české i mezinárodní stavební normy. Unikátnost přístroje spočívá v kombinaci klasické mírné drátové elektroosmózy a bezkontaktní elektroosmózy (pulzního generátoru) jako podpůrného systému izolující stavbu i tam, kde nejsou rozvedeny vodiče s elektrodami drátové elektroosmózy

Instalace elektroosmotického zařízení
Instalace elektroosmotického zařízení (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Toto zařízení není potřeba nijak obsluhovat
Toto zařízení není potřeba nijak obsluhovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zařízení je naprosto bezúdržbové a nevyžaduje ze strany zákazníka žádná průběžná nastavení nebo úpravy. Zákazník má za úkol pouze sledovat správnou činnost přístroje, která je signalizovaná blikajícími zelenými diodami na čele přístroje. Dosah vysílacího modulu je až 25 m na všechny strany od přístroje a to i přes stěny, nábytek, dveře a další běžné zařízení obytných prostor. Systém zajistí rychlou, trvalou a kvalitní izolaci celé stavby od zemní kapilární vzlínavé vlhkosti.

Lze tedy říci, že pokud nebudeme včas a efektivně (ideálně za pomoci odborníků a jejich metod) řešit problém s vzlínající vlhkostí, čeká nás prakticky nikdy nekončící boj. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Moderní bydlení; Elektrofyzika s.r.o.; aquapol.cz; nazeleno.cz

Publikováno: 29. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová