reklama

Naučte se míchat omítku podomácku

Na domácí přípravě omítky není nic složitého. Chce to jen kvalitní suroviny a jejich správný poměr. Ukážeme vám, jak toho docílit. A i když se dnes dají koupit směsi pytlované, tradiční omítka má stále svoje výhody. Například se s ní lépe nahazují silnější vrstvy omítky, zároveň si ji můžete uzpůsobit přesně podle potřeb, které potřebujete – jiná omítka se hodí na suché, jiná na vlhčí zdivo starých domů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poměr složek v omítce záleží na jejím použití (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Složení omítky

Než začneme se samotným poměrem složek v omítce, popíšeme si nejprve její složení. Základem je pochopitelně písek – běžně se na hrubou neboli jádrovou omítku, používá frakce 0/4. Dále budete potřebovat klasický cement, pak vápno – nejlépe hašené (použít můžete i vápenný hydrát), a nakonec vodu. Na tu je jen jeden požadavek – musí být čistá.

Poměr cementu a vápna můžete měnit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poměr cementu a vápna můžete měnit

Na poměrech záleží

Nejčastěji se v praxi setkáte s použitím vápenocementové omítky. Jak už její název napovídá, směs bude tvořena poměrem vápna, cementu a písku. Obvykle je poměr těchto směsí 1:1:3 až 1:1:5. Univerzálnost této omítky spočívá v tom, že je jak prodyšná, tak i velmi pevná. Pokud budete nahazovat větší vrstvu omítky, což u hrubých omítek není nic výjimečného, můžete přidat vápno a směs udělat takzvaně „mastnější“ – takto upravená omítka se bude lépe nahazovat.

Pro omítání vlhkých prostor se doporučuje přidat vápennou složku na úkor složky cementové. Vápno zajišťuje lepší prodyšnost omítky. Cement, coby tvrdilo, má tendenci zdivo „udusit“, takže se například do sklepů taková směs příliš nehodí.

Důležitá je hustota

Míchání omítkové směsi probíhá klasicky ve stavební míchačce, menší objemy můžete připravit i pomocí stavebního míchadla. Výhodné je do míchačky nejprve nalít trochu vody, v ní pak nechat rozpustit hašené vápno, a následně přidat písek s cementem. Vodou zahušťujte omítku opatrně, aby nebyla moc řídká – na stavební lžíci musí tvořit „bochánek“. Pokud při nahazování omítky na stěně nedrží, předejte vápno.

Při míchání omítky dejte pozor také na to, aby v přidávaných složkách nebyly žádné nečistoty – větší kamínky, tráva nebo dokonce hlína.

Ideální konzistence omítky vypadá takto
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ideální konzistence omítky vypadá takto

Čím směs vylepšit

Při renovaci starých domů se často používají speciální perlitové omítky. I takovou směs si můžete doma snadno připravit. Perlit se dá totiž koupit samostatně ve stavebninách – prodejci řekněte, že potřebujete perlit do omítky.

Do hotové omítkové směsi stačí perlit nasypat a dobře promíchat. Perlitu stačí k výše uvedeným poměrům přihodit jednu až dvě lopaty. Výsledná omítka bude mít velmi dobré prodyšné vlastnosti a také lepší tepelně izolační vlastnosti.

Pytlované směsi

Výhody doma připravené směsi jsme už zmiňovali – můžete si ji uzpůsobit podle použití a většinou je i levnější. Pokud ale míchačku nemáte, stejně tak neumíte například vyhasit vápno a v okolí není možnost získat kvalitní písek, zvolte pytlované omítkové směsi. Ty můžete bez potíží namíchat i ve stavebním vědru pomocí míchadla, nemusíte shánět písek, cement ani vápno – všechno už ve směsi je. Stačí ji podle návodu na obalu naředit vodou, namíchat a máte hotovo. Pytlované směsi mají většinou omezenou tloušťku omítky v jedné vrstvě na 2 cm.

Pytlovanou směs můžete zpracovat stavebním míchadlem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pytlovanou směs můžete zpracovat stavebním míchadlem

Jako při všech ostatních stavebních pracích, ani v tomto případě nezapomeňte nakonec všechno nářadí důkladně očistit. Při práci s omítkou, a hlavně s vápnem, doporučujeme ochranu zraku.  

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 20. 3. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč