reklama

Zlomené brýlové obroučky si můžeme doma spravit sami

Jak opravit zlomené brýle? V podstatě máme dvě možnosti. Buď je odneseme k optikovi, který je možná opraví na počkání, ale možná také ne. Anebo se o jejich opravu můžeme pokusit doma. Ovšem za předpokladu, že máme správné pomocníky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak spravit prasklé brýle? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oprava zlomených brýlových obrouček

Jistě se vám také mnohokrát stalo, že jste si někam velice pečlivě založili brýle. A protože se brýle bez brýlí hledají docela špatně, může vám také stát, že si na ně sednete. A nemilé křupnutí pod vaší sedací partií je už jen důsledkem toho, že jste brýle konečně našli.

Co ale teď s prasklými brýlovými obroučkami? Pokud to odnese i brýlové sklo, je rada celkem jasná. Tady pomůže jen optik. Pokud ale máte štěstí a praskne jen obroučka, máte docela reálnou šanci si pomoci doma sami.

Rozbité brýle jsou opravdu vážný problém
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozbité brýle jsou opravdu vážný problém

Brýlové obroučky, pokud jsou z plastu, zařadíme do skupiny tzv. obtížných plastů, kam patří také např. tuhé a polotuhé plasty jako polyethylen (PE), polypropylen (PP), PTFE – PVC, ABS, SAN, PET – polyester nebo metakrylát. Jsou to plasty tvořené směsicí nejrůznějších skupin plastů, tvoří tak unikátní směs. A většina plastových směsí není lepitelná běžnými lepidly. Především proto, že vždycky tu bude nějaký plast, který ve spojení s lepidlem může vyvolat chemickou reakci, a dojde k rozleptání, poškození a může taktéž dojít k vašemu poleptání.

Proto obtížné plasty lepíme speciálními lepidly.

Použijte speciální lepidlo na obtížné plasty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijte speciální lepidlo na obtížné plasty

Tip redakce:

Často jsme zkoušeli lepit zlomené brýlové obroučky mnoha různými typy lepidel. Nakonec se nám osvědčilo a doporučujeme použít CEYS SPECIAL PLASTIK NA OBTÍŽNÉ PLASTY, což je transparentní vteřinové lepidlo, které díky přiloženému podkladu dokáže slepit i ty nejtvrdší plasty. V čem je toto lepidlo tak jedinečné? Důmyslnou vychytávkou zvaná imprimace, která je součástí balení. Imprimace je vlastně bezbarvý fix, který vytvoří na povrchu obtížného plastu film a díky němu se vám podaří obtížný plast slepit. Přebytek lepidla lze odstranit Odstraňovačem sekundových lepidel Superceys.

Způsob opravy pomocí lepidla

  • Slepované povrchy očistěte a důkladně osušte.
  • Pomocí značkovače naneste podkladovou tekutinu a důkladně pokryjte obě spojované plochy. Nechte vyprchat po dobu 5-7 sekund.
Imprimace je v takovém případě nezbytná
Imprimace je v takovém případě nezbytná (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spoj podržte, aby se slepil
Spoj podržte, aby se slepil (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
  • Otevřete tubu s lepidlem ve svislé poloze: odšroubujte kanylu z průhledného plastu a vyjměte černou podložku. Kanylu našroubujte zpět a otevřete tubu.
  • Naneste na jeden slepovaný povrch malou vrstvu lepidla.
  • Spojte jednotlivé části k sobě a zabraňte jakémukoliv kontaktu s prsty. Ponechte spojované části stisknuté po dobu několika sekund.
Na jednu stranu spoje kápněte trochu lepidla
Na jednu stranu spoje kápněte trochu lepidla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při zpevňování spoje dbejte, abyste si nepřilepili i prsty
Při zpevňování spoje dbejte, abyste si nepřilepili i prsty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lepení speciálním lepidlem na obtížné plasty má ale i svá úskalí. Především je nezbytně nutné dodržovat přesně pokyny výrobce při práci s tímto lepidlem, a je také vhodné používat ochranné pomůcky. S lepidlem je potřeba pracovat rychle a vyhnout se jakémukoliv přímému kontaktu s pokožkou, hrozí zde velmi pevné přilepení.

Tubičku s lepidlem držte tak, aby lepidlo nevytékalo. Lepí totiž opravdu extrémně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tubičku s lepidlem držte tak, aby lepidlo nevytékalo. Lepí totiž opravdu extrémně
Život vám může přinést nejednu nepředvídatelnou událost. Je na vás, jak budete připraveni. Známé úsloví praví, že kdo bývá připraven, není překvapen. Pro takové případy je tu pojištění. NEON je pojištěním pro celou rodinu. Nastavte si pojistnou ochranu pro případ úrazu či nemoci s pojistným krytím smrti a dožití. NEON umí pojistné navíc zhodnotit.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel, Marca (ceys), ČPP

Publikováno: 21. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová