reklama

Křídové barvy dokážou obnovit zašlou slávu starého nábytku

Renovace staré truhly je ukázkový příklad reuse, které se v posledních letech stalo absolutním hitem. Jedná se vlastně o opětovné používání nejrůznějších věcí, jemuž však předchází obnova jejich vzhledu. Renovované předměty pak můžeme používat buď k jejich původnímu účelu, nebo jim najít zcela nové uplatnění. Fantazii se meze nekladou.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Renovace staré truhly přivede k životu již dávno vyhozenou věc (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Zdánlivě odepsané prastaré truhle můžeme vtisknout naprosto nový vzhled pomocí křídových barev. Jednoduchou technikou tak uvedeme opět k životu věc, kterou by jiní lidé vyhodili na skládku.

Prima nápad

Renovace staré truhly, která byla již léta vyhozená někde na půdě, může zachránit její život. Pomocí křídových barev ji dokážeme opět přivést k životu a získat tak zcela novou truhlu, která nám udělá ještě spoustu práce i radosti.

Jedná se o velice jednoduchou, ale účinnou metodu, díky níž proměníme starou nepotřebnou truhlu v zcela jedinečný a unikátní kus nábytku. Každý trochu šikovný kutil si s tímto projektem velice hravě poradí. Nejedná se o nic složitého jak na provedení, tak i na materiál použitý k obnově zašlé slávy.

Reuse, což znamená znovu používání věcí, je skvělá a ekologická metoda, jak přivést opět k životu předměty dávno vyhozené.

Co budeme potřebovat

Pro renovaci staré truhly použijeme křídové barvy. Mají široké pole použití. Mohou se použít jak na dřevo, plasty, sklo či kov. Jsou ekologické, vodou ředitelné a při běžném používání za pokojové teploty úplně zaschnou maximálně do 1 hodiny.

Truhly nový život začíná u kontroly povrchu. Pokud se starý nátěr nikde neodlupuje, ponecháme jej, neboť tím posléze docílíme zvýraznění tolik žádané patiny. Po pečlivé kontrole přejdeme k očištění a odmaštění povrchu truhly. K samotnému odmaštění můžeme použít technický líh či jarovou vodu. Technický líh naneseme na hadřík a kompletně celou truhlu pečlivě odmastíme.

Technický líh naneseme na hadřík a celou truhlu odmastíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Technický líh naneseme na hadřík a celou truhlu odmastíme

Natírání staré truhly

Truhlu máme odmaštěnou a můžeme se pustit do jejího natírání. Nespornou výhodou křídových barev je, že se vůbec nemusíme zbavovat původního nátěru. Celá práce se tím zrychlí a renovace truhly nebude trvat příliš dlouho.

Vybereme si tedy vysněný barevný odstín, připravíme kohoutkovou vodu, štětec a nádobu vhodnou pro ředění barvy. Otevřeme plechovku s barvou a hutnou křídovou tekutinu pečlivě promícháme. Z plechovky odlijeme přiměřené množství barvy do připravené nádoby, kam přidáme i vodu, a společně je rozmícháme. Kdybychom nalili kohoutkovou vodu přímo do plechovky, mohlo by dojít k znehodnocení delší dobu nepoužívané barvy.

Vezmeme si vhodný štětec a pustíme se do natírání. Abychom získali nátěrem co nejpřirozenější vzhled patiny, natíráme vždy po létech. Pečlivě natřeme kompletně celou truhlu a přetřeme i zámek či případné kování. Dáváme si pozor, aby byla barva pečlivě rozetřená a nikde nám nestékala. Po úplném zaschnutí prvního nátěru přetřeme truhlu ještě jednou a opět necháme důkladně zaschnout. Křídové barvy mají velkou vydatnost. Z litrové plechovky tak dokážeme při jednom nátěru natřít až 14 m² plochy.

Abychom získali nátěrem co nejpřirozenější vzhled patiny, natíráme truhlu po létech
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Abychom získali nátěrem co nejpřirozenější vzhled patiny, natíráme truhlu po létech

Po zaschnutí druhého nátěru přijde na řadu smirkový papír. Naším cílem je nechat na truhle vyniknout původní nátěr, proto musíme truhlu opatřenou novým kabátem kompletně přebrousit. Čím jemnější smirkový papír použijeme, tím lepší vzhled získáme. Křídový nátěr se krásně brousí a použitím jemného smirkového papíru vytvoříme přirozený efekt.

Pokud chceme nechat vyniknout původní nátěr, použijeme smirkový papír
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pokud chceme nechat vyniknout původní nátěr, použijeme smirkový papír

V poslední fázi musíme křídovou barvu zatáhnout voskem. K tomuto účelu použijeme čirý, vodoodpudivý vosk, který vytvoří na barvě krásný film a vytáhne kontrasty probrusů, jež jsme vytvořili smirkovým papírem. Vosk samozřejmě působí jako film i před nechtěným kontaktem s mokrou rukou. Voda by se totiž vpila do barvy a zanechala nechtěné stopy po omaku.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Na Míru

Publikováno: 17. 3. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová