reklama

Nejste lamželezo? Nevadí, na ohýbání okapových háků sílu nepotřebujete

Montáž okapových háků není nic, co by se nedalo zvládnout svépomocí, stejně tak i ohýbání okapových háků. V následujícím článku si ukážeme, jak postupovat, aby byl výsledek nejen hezký, ale také funkční. Instalaci zvládne každý kutil, který má doma akuvrtačku, metr, tužku a v dosahu půjčovnu nářadí.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Před instalací je třeba okapové háky ohnout. Poradíme, jak na to (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jaký je minimální sklon žlabů

K tomu, abyste okapové háky mohli správně ohýbat, potřebujete vědět, jaký má být sklon okapového žlabu. Jinak řečeno – jak moc z kopce má být, aby voda ve žlabech dobře odtékala a aby sklon nebyl zároveň moc velký, protože jinak by déšť mohl pod okap podfukovat. Takže základní pravidlo respektive norma zní, že minimální sklon žlabu je 0,5 %. Nebo ještě jinak – na každý metr délky svodu je to 5 mm.

Háky si očíslujte, aby se nepletly
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Háky si očíslujte, aby se nepletly

Jak si háky rozměřit

S počítáním ještě nekončíme. Pokud známe minimální sklon střechy, je třeba znát ještě délku žlabů. Pokud je to například 10 m, z výše uvedených údajů zjistíme, že mezi prvním a posledním hákem bude výškový rozdíl 50 mm. A ještě jedna poučka – jeden žlab by měl mít délku maximálně 10 až 12 m. Pokud má víc, musíte ho lomit tak, aby měl každý konec žlabu zvlášť napojení na svod – tedy aby nejvyšší místo takto dlouhého žlabu bylo uprostřed a voda odtékala do svodů na obou krajích žlabu.

Spojte ryskou první a poslední hák, zároveň si označíte rovinu na zbývajících hácích
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Spojte první a poslední hák, zároveň si označíte rovinu i na zbývajících hácích

Jdeme rýsovat

Teď si můžeme nachystat samotné háky. Při jejich koupi pozor, mají různé rozměry podle šířky svodů. Háky se standardně umísťují na horní část střešních latí a až na ně se později montuje střešní krytina. Pokud tedy víme, že rozdíl mezi prvním a posledním hákem je například 50 mm, vyskládáme si háky vedle sebe. Na první z nich zaznačíme nulovou rovinu a od ní naměříme na posledním háku 50 mm. Oba body pak tužkou propojíme, a tím vyznačíme rovinu ohybu. Jasněji patrné je to z přiložené fotografie.

Půjčte si ohýbačku

Jestli máte hezké, nové, lakované okapové háky, určitě si pro jejich ohýbání půjčte ohýbačku. Mají ji v každých větších stavebninách a za půjčení dáte pár stokorun. Dříve se háky v domácích podmínkách ohýbaly pomocí kladiva nebo trubky ve svěráku, ale tento postup nedoporučujeme, nejspíš byste si háky podřeli a zničili jejich antikorozní ochranu. Hák stačí do ohýbačky navléknout, seřídit úhel ohybu a jedním krokem ohnout v požadovaném místě. Takto podle dříve vytvořené rysky postupně naohýbáte všechny háky.

Okapové háky se nejlépe upravují v ohýbačce
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Ohnuté okapové háky se nejlépe upravují v ohýbačce

Úprava střešních latí

Aby střešní krytina nad okapovými háky neodstávala, je potřeba upravit střešní latě v místě instalace háků tak, aby byl jejich povrch v jedné rovině. To se dělá pilkou a dlátkem, zkušenější pracovníci mohou k vyfrézování použít motorovou pilu. Postupujte opatrně, abyste střešní latě neprořízli moc, nebo abyste nepoškodili pojistnou hydroizolaci. A ještě jedno upozornění – piliny, hobliny a všechny další nečistoty ze střechy okamžitě odstraňte.

Zářez pro vložení okapového háku můžete vyrobit motorovou pilou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Zářez pro vložení okapového háku můžete vyrobit motorovou pilou

Připevnění háků

Když už máte ohýbání okapových háků za sebou, zbývá jejich instalace, která probíhá ještě před pokládkou krytiny. Kvalitními vruty nebo hřebíky si přichyťte první a posední hák, a pak mezi nimi natáhněte provázek, který vám pomůže držet vertikální i horizontální rovinu háků. Jakmile máte krajní háky přichycené, můžete začít montovat zbylé háky. Pokud je některý hák ohnutý špatně (poznáte to podle provázku), můžete jemnou korekci ohybu udělat rukou přímo na místě.

Rovinnost háků kontrolujete provázkem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Rovinnost háků kontrolujete provázkem

Tip:

Ujistěte se, že je hrana střechy v rovině. Pokud ne (může "letět" o několik cm), měl by sklon okapu (řazení háků na žlaby) respektovat sklon střechy.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 16. 3. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na kvalitní rekonstrukci střechy - 2. díl

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pepa bude pokračovat v minule započaté renovaci střechy. Tentokrát dojde na klempířinu – bude instalovat mřížku proti ptákům k okapnici, spolu s klempířem se pustí do háků na okap, napasování a přilepení čílka okapu i vytvoření díry pro připojení odtoku.