reklama

Jak sami naostříte tupý řetěz motorové pily?

Tupý řetěz na motorové pile je velké utrpení. Zvyšuje se opotřebení stroje, spotřeba paliva, a hlavně to vůbec neřeže. Proto si ukážeme, jak řetěz motorové pily naostřit. Skvělým pomocníkem je bruska na řetězy, která vám ulehčí hodně práce a starostí. V následujícím textu si popíšeme, jak brusku nastavit a jakých chyb byste se měli vyvarovat, aby byl řetěz pily dobře naostřený a dlouho vydržel.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Broušení řetězu motorové pily zvládnete sami

Ujasněte si typ řetězu

Než začnete brousit jakýkoli řetěz, musíte vědět, o jaký jde typ. Je jich totiž na trhu spousta. Nejlepším vodítkem je obal od řetězu, kde je typ uveden. Potřebujete znát označení řetězu a výrobce. Když známe výrobce, můžeme si na webových stránkách zjistit všechny potřebné údaje, které budeme k ostření potřebovat – zejména úhly, pod kterými se konkrétní řetěz brousí.

Příprava řetězu

Než upnete řetěz do brusky, očistěte ho od mechanických nečistot. Olej nevadí, ale zbytky pilin ano – snadno by mohly zanést lištu brusky nebo její jemnou mechaniku. Řetěz můžete očistit kusem hadru nebo omést štětcem. Zároveň je také důležité zjistit, zda mají zuby řetězu ještě prostor pro broušení – na každém zubu je zářez, jemná ryska, která ukazuje, kam až je možné zub zabrousit. Za ni už brousit nemůžete.

Tupý zub pilového řetězu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Tupý zub pilového řetězu

Než začnete brousit

Řetěz vložte do lišty na brusce. Stroj ještě nezapínejte. Nejprve si nastavte horní úhel broušení zubu – příslušný údaj jste si našli na webu výrobce nebo na krabičce od řetězu. Pak si nastavte hloubku broušení – řetěz nesmíte moc podbrousit. Následně je potřeba seřídit brusný kotouč tak, aby pod zuby jako by zajížděl, jedná se o úhel řezu. Opět ho zjistíte na obalu od řetězu. A nakonec nezapomeňte, že bruska musí mít odpovídající tloušťku kotouče – ta se řídí průměrem pilníku, který se k broušení běžně používá.

Většinou jde o hodnoty 3,2 mm pro 0,325palcovou rozteč zubů nebo o tloušťku kotouče 4,7mm pro 3/8palcovou rozteč. Pomocí otáčecího kolečka si seřiďte podélný doraz brusky tak, abyste při broušení zubu neubírali zbytečně moc materiálu. Zub stačí brusným kotoučem „líznout“. To je velmi důležité, jinak byste se během několika přebroušení zubu dostali k limitu, kdy už brousit nelze, a řetěz byste mohli vyhodit.

Doraz, kterým se nastavuje hloubka zanoření kotouče
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Doraz, kterým se nastavuje hloubka zanoření kotouče

Jdeme brousit

Pokud máte nastavený doraz, všechny úhly i hloubku broušení a vybrán správný brusný kotouč, můžete se pustit do broušení. Při práci používejte ochranné brýle. Jak už bylo uvedeno výše, zub stačí kotoučem jen „líznout“. Na brusku v žádném případě netlačte. Zub musí být po nabroušení ostrý a čelo ostří zářit stříbrnou barvou. Jakmile je do modra, moc jste tlačili a ostří jste spálili.

Tip:

První zub, který začnete brousit, si označte fixou. Snadno ho pak najdete a budete vědět, že máte nabroušeno.

Když máte naostřeny všechny pravé zuby na jedné straně řetězu, lištu brusky otočce, zkontrolujte všechna výše uvedená nastavení a začnete brousit levé zuby. Opět si první zub označte fixem. Jinak postupujete úplně stejně jako ve výše uvedeném případě.

Zde si volíte úhel řezu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Zde si volíte úhel řezu

Omezovač třísky

Na co se při broušení pilových řetězů často zapomíná, je zabroušení omezovače třísky. Je to výčnělek na řetězu před zubem, který zajišťuje správnou velikost řezné třísky. K určení této velikosti se používá speciální měrka – je buď součásti brusky, brusné sady, nebo se dá koupit zvlášť. Pokud je omezovač po přebroušení zubu moc vysoký, je třeba ho zbrousit. Nikdy ho nebruste stejným kotoučem, jakým jste ostřili zuby řetězu. K broušení omezovačů se používá kotouč o větší tloušťce nebo obyčejný pilník na kov.

Zub stačí kotoučem jen "líznout"
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Zub stačí kotoučem jen "líznout"

Bez kvalitní brusky to nepůjde

Všechna výše uvedená nastavení se mohou lišit v závislosti na konkrétním typu brusky. Proto si vždy pečlivě prostudujte návod od brusky. Počítejte zároveň s tím, že s lacinou bruskou dobrých výsledků při ostření nedosáhnete. Levnější modely brusek mají omezené možnosti nastavení, a hlavně upnutí brusných kotoučů není přesné a kotouče na hřídeli „hází“.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 11. 3. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč